Jump to content

Platy Red Coral - Πλαϊνό πτερύγιο


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Αγαπητοί Φίλοι

Σε ένα απο τα 6πλατυ που έχω

το πλαινό πτερυγιό του έχει γίνει άσπρο (δεν είναι διαφανή τα πτερυγιάκια όπως στα άλλα) και είναι σχεδόν ενιαίο όπως φαίνεται και στην επισυναπτώμενη φωτογραφία

Το άλλο πλαϊνό πτερύγιο στο ίδιο ψάρι φαίνεται κανονικό.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:~110lt (Cayman 80)

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό Bluewave 05

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):~40ημέρες στρώσιμο με αμμωνία, 9ημέρες απο την είσοδο των πλάτυ

το πρόβλημα εμφανίστηκε 2 με 3 μέρες τώρα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 πλατυ red coral

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

τάϊσμα 2φορές ημερησίως με νιφάδες JBL

νερό βρύσης με αντιχλώριο σε θερμοκρασία ~22C

δύο αλλαγές τις τελευταίες 9ημέρες που έχουν μπεί τα ψάρια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:~8.0

- KH:~5

- GH:~7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):~15

- Θερμοκρασία:24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Tropic Marin, JBL, SERA

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-23003-1288029572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η φωτογραφία δεν βοηθάει για να καταλάβω ακριβώς το πρόβλημα. Επίσης δεν έχεις γράψει κάποιες απαραίτητες πληροφορίες που έχουν να κάνουν με την συμπεριφορά του ψαριού...

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Link to comment
Share on other sites

Είδος ψαριού: Platy Red Coral (Xiphophorus maculatus)

Ιστορικό ψαριού: 9ημέρες σε νεοστρωμένο ενυδρείο, τις 2-3 τελευταίες ημέρες παρατήρησα στο πλαϊνό πτερύγιο αυτό το περίεργο "σύμπτωμα" :άσπρο σαν βαμβάκι ενιαίο

Συμπτώματα:Σήμερα επίσης αφού τα ταϊσαμε το απόγευμα παρατηρώντας το περίπου 1ώρα μετά έκανε εμετό 2 με 3 φορές

Επίσης άλλο ενα πλατυ έχει ενα μικρό άσπρο στίγμα στην μύτη του και ένα άλλο κοντά στην ουρά του.

Τι μπορεί να σημαίνουν αυτά.

Απο συμπεριφορά δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο αν και ως αρχάριος δεν έχω σχετική εμπειρία.

Αυτο που με προβληματίζει είναι το υψηλό ph ~8.0

αλλά δεν ξέρω αν αυτό δημιούργησε πρόβλημα η είναι κάτι άλλο.

Επισυνάπτω άλλη μια φώτο μήπως βοηθήσει περισσότερο.

post-23003-1288033606_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το υψηλό pH με προβλημάτισε και μένα και θα ήταν η επόμενή μου ερώτηση. Δηλαδή πως έχεις τέτοιο pH. Η βρύση σου, τι pH δίνει? Τι υλικά έχεις μέσα στο ενυδρείο (βυθός, πέτρες, ξύλα κλπ)?

Όσον αφορά την ασθένεια, με νοιάζει η συμπεριφορά του ψαριού (δηλαδή αν τρώει, αν ανασαίνει κανονικά κ.ο.κ.) για να δούμε σε τι στάδιο βρίσκεται η ασθένεια και κατά πόσο έχει επηρεάσει το ψάρι σου.

Επειδή και η δεύτερη φωτογραφία δεν βοηθάει, θα ήθελα να μου περιγράψεις αυτό που βλέπεις. Δηλαδή, αυτή η ασπρίλα είναι σαν χνούδι? Σαν εσωτερική πληγή? Σαν ανοιχτή πληγή? Σαν όγκος? Κάνε μία όσο το δυνατόν καλύτερη περιγραφή...

Link to comment
Share on other sites

Σαν βαμβάκι μοιάζει σε αυτό με το πτερύγιο. Στα άλλα απλώς είναι σαν στίγμα.

Ψάχνωντας στο net διάβασα για fungus η για culumnaris.

Ώρες ωρες κάνουν νευρικές γρήγορες κινήσεις.

Επίσης έχω δεί να πηγαίνουν κατακόρυφα πάνω κάτω πολύ κοντα στην γωνία που σχηματίζουν η εμπρός με την πλαϊνή πλευρά του ενυδρείου. Δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο η κάποιο άλλο.

Τα απόβλητα είναι φυσικό να κρέμονται από το σώμα τους και να φτάνει σε μήκος ~3cm όταν τα ίδια τα

platy είναι μόλις 2-3cm?

Ως προς το ph η βρύση βγάζει 8.4.

Κάτι ασβεστολιθικό δεν έχω μέσα.

Χθές εγκατέστησα CO2 οπότε ελπίζω να παέι καλύτερα το ph σε σύντομο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

H βρύση σου βγάζει 8.4? :) Δεν το έχω ξανακούσει αυτό για την Αττική. Πάντως το CO2 δεν είναι λύση για το pH. Αν θες να το ρίξεις θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία επεξεργασίας και προετοιμασίας του νερού.

Για την θεραπεία:

Προμηθεύσου αύριο Pimafix και ρίξε την θεραπευτική (όχι προληπτική) δοσολογία. Ενημέρωνέ μας καθημερινά για τις όποιες εξελίξεις. Το Pimafix είναι ένα "ασθενές" φάρμακο που δεν θα επηρεάσει σε καμία περίπτωση αρνητικά το ενυδρείο σου και τη βιολογία σου. Αν μέσα σε 48 ώρες από τη στιγμή που το ρίχνεις δεν δούμε βελτίωση, θα προχωρήσουμε σε πιο ισχυρή θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Οπότε δεν ανησυχώ για το βιολογικό υλικό του φίλτρου.

Ενα adsorbent filter εκτός από τα σφουγγάρια που έχει το εσωτερικό φίλτρο να το αφαιρέσω κατα την διάρκεια της θεραπείας?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μία ενημέρωση:

Χτες από βιασύνη ξέχασα να σου γράψω για ΕΚΤΟΖΟΝ. Προμηθεύσου και ΕΚΤΟΖΟΝ και κάνε ταυτόχρονη θεραπεία με το Pimafix.

Ερώτηση:

Λες ότι έστρωσες με αμμωνία. Τι αμμωνία ήταν αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα βρώ άμεσα στα petshop.

Το απόγευμα πάω να τα αναζητήσω.

Για το στρώσιμο χρησιμοποίησα φαρμακευτική καθαρή(δεν άφριζε) αμμωνία 10%.

Σχετικά με το Ph και εγώ έχω παραξευνευτεί πολύ.

Στις μετρήσεις νερού απο το ενυδρείο αυτο που κάνω είναι με μια σύριγγα να πέρνω την απαιτούμενη ποσότητα πχ 5ml. Έτσι το δείγμα είναι απο μια περιοχή μόλις 2-3εκατοστά κάτω από την επιφάνεια του νερού(όσο δηλαδή μπαίνει μέσα η σύριγγα). Είναι σωστή αυτή η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα βρώ άμεσα στα petshop.

Το απόγευμα πάω να τα αναζητήσω.

Για το στρώσιμο χρησιμοποίησα φαρμακευτική καθαρή(δεν άφριζε) αμμωνία 10%.

Σχετικά με το Ph και εγώ έχω παραξευνευτεί πολύ.

Στις μετρήσεις νερού απο το ενυδρείο αυτο που κάνω είναι με μια σύριγγα να πέρνω την απαιτούμενη ποσότητα πχ 5ml. Έτσι το δείγμα είναι απο μια περιοχή μόλις 2-3εκατοστά κάτω από την επιφάνεια του νερού(όσο δηλαδή μπαίνει μέσα η σύριγγα). Είναι σωστή αυτή η διαδικασία?

Η διαδικασία είναι σωστή καθότι η αμμωνία διαλύεται σε όλο τον όγκο του νερού και αν είναι να φανεί κάτι θα φανεί απ'όπου κι αν πάρεις δείγμα, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι έχεις φυσιολογική ροή νερού και δεν υπάρχουν "νεκρά σημεία" κυκλοφορίας!

Στρώσιμο με αμμωνία δεν έχω κάνει ποτέ. Θεωρείται ξεπερασμένη και πλέον λάθος μέθοδος στρωσίματος. Δεν έχω την εμπειρία να σου πω περισσότερα, απλά μου μπήκαν σκέψεις μήπως και υπολείμματα της αμμωνίας που χρησιμοποίησες, έδρασαν αρνητικά στο ψάρι...

Κάνε τις διαδικασίες που είπαμε πιο πάνω κι ενημέρωσέ μας για τα δρώμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βρήκα τα Pimafix και ΕΚΤΟΖΟΝ.

Σε μαγαζί εναλλακτικά μου πρότειναν esΗa 2000 και esΗa exit τα οποία και τελικά προμηθεύτηκα.

Να προχωρήσω με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βρήκα τα Pimafix και ΕΚΤΟΖΟΝ.

Σε μαγαζί εναλλακτικά μου πρότειναν esΗa 2000 και esΗa exit τα οποία και τελικά προμηθεύτηκα.

Να προχωρήσω με αυτά?

Δυστυχώς είναι άλλα φάρμακα... Και είναι και πιο ισχυρά. Το exit ενισχύει κατά κάποιον τρόπο το 2000. Προσωπικά θα επέμενα σε αυτά που που είπα πιο πάνω, αλλά εσύ κρίνε το τι είναι μπορείς να κάνεις. Θεωρητικά και αυτά που πήρες μας κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η θεραπεία φαίνεται πως είχε αποτέλεσμα.

Το εντονότερο πρόβλημα στο platy με το πλαϊνό πτερύγιο που είχε πιάσει σαν βαμβάκι έφυγε.

Δυστηχώς έχασε και το πτερυγιό του όμως.

Θα αναγενηθεί από μόνο του η πλεόν θα είναι έτσι?

Και τ'αλλα δύο επίσης καθάρισαν.

Link to comment
Share on other sites

H αναγέννηση εξαρτάται και από την ηλικία του ψαριού. Πιθανότατα όμως ναι, θα αναγεννηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, μπορεί να σχετίζεται με την θεραπεία μπορεί και όχι, έχει εμφανιστεί έντονα το φαινόμενο του πράσινου νερού (άλγη).

Παρόλο τις αλλαγές νερού δεν υπήρξε κάποιο αποτέλεσμα. Στην αρχή νόμισα ότι οφειλόταν στο πράσινο χρωματισμού που ούτως η άλλως έκανε το esha 2000.

Αναμένω μήπως βελτιωθεί η κατάσταση απο μόνη της πριν αρχίσω να ψάχνομε με άλλες λύσεις (UV, αλγοκτόνα, πλήρης συστκότιση, κλπ.).

Γενικά τα νιτρικά ΝΟ3 είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα (~5ppm), υπάρχει CO2 και φυτά γρήγορης ανάπτυξης ωστόσο το νερό είναι έντονα πράσινο θολό. Αμμωνία επίσης μηδενική, εκτός αν το διάστημα της θεραπείας είχα κάποια αύξηση την οποία μη συνεχών μετρήσεων δεν εντόπισα.

Κάθε προτασή σας ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...