Jump to content

επιλογη ψαριων στο 200lt


rookie

Recommended Posts

καλησπερα παιδια..το 1 ενυδρειο μου ειναι αυτο εδω

t1468699_15102010894.jpg

τελικα εβαλα μικρα ψαρια αμοζονιου αλλα τελικα δεν ειναι ολα αμαζονιου απο οτι βλεπω στο internet και σε μερικα δεν βρισκω την ονομασια τους για να βρω τιν βιογραφια τους...πηρα τα εξης ψαρια:5 neon tetra,5 neon black,7 Trigonostigma heteromorpha(αρλεκινοι),1 synodontis tiger,2 Pristella maxillaris(ballon pristela),2γλυφτες gold,1 μονομαχο κιτρινο(μου ειπε ειναι σπανιο)...λεω να βαλω τετοια ψαρια μικρα κοπαδια μεσα,και αλλα ειδη που να τεριαζουν με αυτα τωρα μαλλον μερικα δεν τεριαζουν μεταξη τους θα ηθελα να μου πειτε πια να παω πισω και τι να παρω να βαλω μεσα αλλα ειδη του αμαζονιου..?

τους κλοουν τους εβαλα γτ εχω φυτα μεσα και αρχισε να βγαζη σαλιγκαρια και μου ειπε βαλε κλοουν αλλα μετα ειδα οτι γινοντε μεγαλα και δεν τεριαζουν εδω οποτε αυτο φευγη τι μπορω να βαλω για τα σαλιγκαρια που βγενουν απο τα φυτα?

δεν βρηκα στοιχεια για synodontis tiger,γλυφτες gold

και για τον μονομαχο θα βαλω φωτο αυριο για να μου πειτε εαν μπορειτε σε πιο ειδος betta αντιστιχοι

Υ.Γ αν σας ζαλισα σας ζητω συγνωμη...

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για την συμβατοτητα των ψαριων μεταξυ τους δεν ξερω να σου πω,τα νεον ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι ειναι δυσκολουτσικα ψαρια και πρεπει να τα προσεχεις απο θεμα αλλαγων και ποιοτητας νερου.

Για τα σαλιγκαρια λαθρεπηβατες μπορεις να παρεις κατι αλλα σαλιγκαρια(1-2) τα οποια δεν ξερω πως λεγοντε αλλα κανουν πολυ καλη δουλεια,το δικο μου το καθαρησαν απο λαθρεληβατες.

Απο θεμα διακοσμησης θα σου ελεγα να προτημας φυσικα πραγματα οπως περτες,ξυλα,φυτα και μην δεινεις τσαμπα χρηματα σε φτιαχτα,το φυσικο εχει αλλη χαρη.

Καλα ειναι να μας πεις και τις

τιμες του νερου σου(ph,kh,gh)

Aπο φιλτρο εχεις το μανισιο το εσωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρωτα αν θελεις κοπαδι ψαριων πρεπει να πας πισω το μονομαχο. Αλλιως θα εχει προβλημα και θα τσακωνονται. Μετα αν θελεις ξερω καπιον που χαριζει μεχρι 15 νεογεννητα πλατυς....γεννησε η ψαρινα του και δεν ξερει τι να τα κανει στο ενυδρειο των 25 λιτρων. Αν θες λεπτομεριες στειλε μου ΠΜ για να το κανονισουμε. Αν μενεις κοντα δεν εχεις τιποτα να χασεις και θα βοησεις και τους ανθρωπους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχάς εάν η φωτώ είναι πρόσφατη το ενυδρείο σου είναι σίγουρα ακόμα σε φάση στρωσίματος.

Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να επιστρέψεις τα ψάρια σου γιατί θα έχεις απόλυες.

Τώρα όσο αφορά τα ψαράκια σου κοιτά να δεις το προφίλ τους εάν όντως μπορούν να συμβιώσουν μαζί. Αυτό το συμπεραίνουμε όταν έχουν παρόμοιες απαιτήσεις στην χημεία, θερμοκρασία και λίτρα του ενυδρείου σου πρωτίστως συν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που θα εντοπίσεις.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

Link to comment
Share on other sites

Για την συμβατοτητα των ψαριων μεταξυ τους δεν ξερω να σου πω,τα νεον ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι ειναι δυσκολουτσικα ψαρια και πρεπει να τα προσεχεις απο θεμα αλλαγων και ποιοτητας νερου.

Για τα σαλιγκαρια λαθρεπηβατες μπορεις να παρεις κατι αλλα σαλιγκαρια(1-2) τα οποια δεν ξερω πως λεγοντε αλλα κανουν πολυ καλη δουλεια,το δικο μου το καθαρησαν απο λαθρεληβατες.

Απο θεμα διακοσμησης θα σου ελεγα να προτημας φυσικα πραγματα οπως περτες,ξυλα,φυτα και μην δεινεις τσαμπα χρηματα σε φτιαχτα,το φυσικο εχει αλλη χαρη.

Καλα ειναι να μας πεις και τις

τιμες του νερου σου(ph,kh,gh)

Aπο φιλτρο εχεις το μανισιο το εσωτερικο?

ολα φυσικα ειναι φιλε μου και τα φυτα το ξυλο ειναι αμαζονιουκαι η πετρες ειναι ποροδες τουλαχτιστον ετσι μου ειπαν απο το μαγαζι η τιμες ειναι:

ph:7.5

gh:9

kh:6

nh3nh4:o me 0.1

και δεν εχω παρει ακομα τα τεστ no2 kai no3

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρωτα αν θελεις κοπαδι ψαριων πρεπει να πας πισω το μονομαχο. Αλλιως θα εχει προβλημα και θα τσακωνονται. Μετα αν θελεις ξερω καπιον που χαριζει μεχρι 15 νεογεννητα πλατυς....γεννησε η ψαρινα του και δεν ξερει τι να τα κανει στο ενυδρειο των 25 λιτρων. Αν θες λεπτομεριες στειλε μου ΠΜ για να το κανονισουμε. Αν μενεις κοντα δεν εχεις τιποτα να χασεις και θα βοησεις και τους ανθρωπους!!!!!

ευχαρηστω πολυ φιλε αλλα ειμαι απο θεσ/νικη

Aπο φιλτρο εχεις το μανισιο το εσωτερικο?

ναι φιλε μου εχω το μανισιο απλα εβαλα φιολογικα υλικα αργοτερα θα παρω εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...