Jump to content

Χρωματιστά φυτά- Φυτά που ανθίζουν


magman

Recommended Posts

Θέλω να βάλω στο ανοιχτό ενυδρείο μου φυτά με χρώματα και φυτά που ανθίζουν ή βγαίνουν απο το νερό. Το ενυδρείο μου είναι 100lt και ο φωτισμός μου 48watt. Υπάρχει και CO2. Τί προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

κανε μια αναζητηση εδω,πιστευω πως θα βρεις αρκετα φυτα που σε ενδιαφερουν.

επισης καλο θα ηταν να συμβουλευτεις τον οδηγο του φιλου theodor72 εδω για να μην προβεις σε αστοχες αγορες

τρελαινομαι για τα μποστανια :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω στο ανοιχτό ενυδρείο μου φυτά με χρώματα και φυτά που ανθίζουν ή βγαίνουν απο το νερό. Το ενυδρείο μου είναι 100lt και ο φωτισμός μου 48watt. Υπάρχει και CO2. Τί προτείνετε;

Αν αυξήσεις (διπλασιάσεις) τον φωτισμό τότε έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες στο εγχείρημα σου.

Σου προτείνω μερικά φυτά όμως απο εκει και πέρα εξαρτάτε απο το γούστο σου και τις ικανότητές σου.

Rotala macrandra

Ludwigia glandulosa

Limnophila aromatica

Ludwigia repens 'Rubin'

Myriophyllum tuberculatum

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ (και τους δύο). Πρέπει δηλαδή λες να έχω 100watt για αυτό που θέλω; :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτος ο ατυπος κανονας για μποστανια το 1W/Ltr.

βεβαια οπως ξερουμε το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο κ μπορει να δεις καλη αναπτυξη κ με λιγοτερο φωτισμο.

εγω οταν ειχα ξεκινησει το δικο μου (DIY) ενυδρειο ειχα προσωρινα για καπακι ενα plexiglass :) κ απο πανω 2 λαμπες φθορειου οικιακης χρησεως καθαρα.(30Watt κ οι 2)

κ ομως τα (ευκολα) φυτακια μου ειχαν τρελη αναπτυξη.το μονο που εριχνα ηταν λιγο λιπασματακι,τπτ αλλο.

τωρα για απαιτητικα φυτα,ειδικα αυτα που ξεφευγουν απ την πρασιναδα θα πρεπει να εχεις ισχυρο φωτισμο.

η αποψη μου ειναι οτι απο 0,75-0,80 W/Ltr εχεις καταλληλο φωτισμο για ζουγκλες κ δυσκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεί φωτογραφίες ενυδρείων με φυτά να βγαίνουν απο το νερό και μου άρεσαν πολύ. Έχω ενα GLO με 2Χ24 κρεμαστό με λάμπες εμπορίου. Αν έβαζα ενυδρειακές πιστεύεις οτι θα άξιζαν το κόστος;

Link to comment
Share on other sites

εκαστος στο ειδος του...

εγω ειδα μεγαλη διαφορα παντως σε σχεση με τις απλες,γιατι οι ενυδρειακες εχουν αλλο φασμα κ δειχνουν καλυτερα τα χρωματα του ενυδρειου στα ψαρια κ στα φυτα.

ειδικα παντως για τα φυτα που χρωματιζουν πιστευω πως θελεις αποκλειστικα ενυδρειακες λαμπες οι οποιες τα βοηθουν να φωτοσυνθεσουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το φυτεμένο, υπάρχουν μερικοι κανόνες, αν σε ενδιαφερουν τα χρώματα στα φυτά και η γρήγορη και σωστή ανάπτυξη.

1ον ο κανόνας του 1W/Ltr.

2ον Παροχή Co2

3ον Σωστός φωτισμός (δηλαδη ειδικες ενυδρειακες λάμπες για φυτεμένο). Οσο αφορα αυτο, εχε υπόψην σου οτι θα πρεπει να τις αντικαθιστάς καθε χρόνο περιπου, γιατι χανουν μερος της ισχυος τους).

Αν ακολουθησεις αυτους τους κανονες, θα δεις πολύ καλα αποτελέσματα

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...