Jump to content

ασθενειες & θεραπειες


Recommended Posts

Φίλε mrs, το συγκεκριμένο link είναι εμπορικό και όχι απλά χομπίστικο. Έχει κάποιες πληροφορίες (όχι ιδιαίτερα χρήσιμες και άμεσες προς εμάς), αλλά θα ήθελα να ξέρω τον σκοπό της δημοσίευσής του!

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το ανεβασα για το εμπορικο περιεχομενο.αλλα για να βοηθησω αυτους που θα δουν ενα παραξενο σημαδι στα ψαρια του.εξαλλου τα περισσοτeρα φαρμακα εχουν τα ιδια φαρμακευτικα,π.χ green malachite.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το ανεβασα για το εμπορικο περιεχομενο.αλλα για να βοηθησω αυτους που θα δουν ενα παραξενο σημαδι στα ψαρια του.εξαλλου τα περισσοτeρα φαρμακα εχουν τα ιδια φαρμακευτικα,π.χ green malachite.

Ευχαριστούμε πολύ λοιπόν...

Πάντως μελετώντας το συγκεκριμένο site παρατηρώ μία δυσκολία στη διάγνωση ασθενειών και τον τρόπο θεραπείας τους. Όπως και να έχει, μία επιπλέον γνώση ποτέ δε βλάπτει :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mrs αν κάποιος δεν έχει την εμπειρία να διακρίνει τις ασθένειες (κάτι πολύ σχετικό) και πολύ περισσότερο να ανιχνεύει και τα αίτια που τις προκαλούν , τα σάιτ αυτά τον μπερδεύουν περισσότερο και πολλές φορές τη πληρώνουν τα ψαράκια .

Το καλύτερο απ όλα είναι να απευθύνετε εδώ σε εμάς που μπορεί να γίνει και ένας διάλογος για την ανίχνευση του προβλήματος .

Επι τη ευκαιρία να πω ότι είναι πολύ σημαντικό να συμπληρώνετε η φόρμα με όλα τα πεδία συμπληρωμένα , έστω και με την ένδειξη π.χ. δεν έχω το τάδε τέστ ή άγνωστο . Καμιά φορά η φόρμα λειτουργεί και από μόνη της για την ανίχνευση ενός προβλήματος .

Τέλος να σου πω και το μυστικό ......... δεν χρειάζεται να γνωρίζει ένας χομπίστας από ασθένειες , είναι μια γνώση άχρηστη !!!

Αυτό που χρειάζεται είναι , να ξέρει πολύ καλά τι θέλουν τα ψάρια του για να ζήσουν στο ενυδρείο , φροντίζοντας να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό τους .

Και το ανοσοποιητικό τους μπορεί να κρατηθεί σε υψηλά επίπεδα όταν τα ψάρια δεν στρεσάρονται , αλλάζει συχνά τη τροφή τους παίρνοντας μικρές συσκευασίες τροφών και κάνοντας τακτικές αλλαγές νερού .

Link to comment
Share on other sites

Τέλος να σου πω και το μυστικό ......... δεν χρειάζεται να γνωρίζει ένας χομπίστας από ασθένειες , είναι μια γνώση άχρηστη !!! Αυτό που χρειάζεται είναι , να ξέρει πολύ καλά τι θέλουν τα ψάρια του για να ζήσουν στο ενυδρείο , φροντίζοντας να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό τους. Και το ανοσοποιητικό τους μπορεί να κρατηθεί σε υψηλά επίπεδα όταν τα ψάρια δεν στρεσάρονται , αλλάζει συχνά τη τροφή τους παίρνοντας μικρές συσκευασίες τροφών και κάνοντας τακτικές αλλαγές νερού .

:):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σημφωνω οτι πρεπει να εχουμε ενα ενυδρειο καθαρο που ειναι το παν στην υγεια τον ψαριων μας.αλλα πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας οτι τα ψαρια εχουν πολλες αρρωστιες και να ξερει ο κοσμος τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος να σου πω και το μυστικό ......... δεν χρειάζεται να γνωρίζει ένας χομπίστας από ασθένειες , είναι μια γνώση άχρηστη !!!

Αυτό που χρειάζεται είναι , να ξέρει πολύ καλά τι θέλουν τα ψάρια του για να ζήσουν στο ενυδρείο , φροντίζοντας να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό τους .

Και το ανοσοποιητικό τους μπορεί να κρατηθεί σε υψηλά επίπεδα όταν τα ψάρια δεν στρεσάρονται , αλλάζει συχνά τη τροφή τους παίρνοντας μικρές συσκευασίες τροφών και κάνοντας τακτικές αλλαγές νερού .

Στο μόνο που θα διαφωνήσω στο παραπάνω που έγραψε ο φίλος Σταμάτης, είναι αυτό που έχω τονίσει... Προσωπικά θα έλεγα "σωστές αλλαγές νερού". Η δική μου εμπειρία (που είναι 20 φορές μικρότερη από του Σταμάτη βέβαια) μου έχει δείξει πως οι τακτικές αλλαγές (πχ 2 φορές την εβδομάδα) δεν είναι και ότι καλύτερο!

Κατά τα υπόλοιπα... :)

Link to comment
Share on other sites

Το τακτικό είναι σχετικό :)

Πέραν της σχετικότητας του "τακτικού", παίζει ρόλο και το νερό που χρησιμοποιούμε στις αλλαγές μας. Μπορούμε και κάθε μέρα να κάνουμε αλλαγές νερού, αλλά με νερό που έχει ήδη υποστεί επεξεργασία και δεν είναι απλά νερό δικτύου!

Αυτό είναι ίσως το σημαντικότερο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι καθε χομπιστας πρεπει να ξερει οσο μπορει για τις Ασθενειες.

Θα γραψω ενα απλο παραγειγμα.Εχουμε διακοπη ρευματος και τα ψαρια μας αρρωστενουν απο Ichthyophthirius multifilis (INK)-λευκη κηλιδα εαν δεν ξερει να αντιμετοπισει το ποιο απλο(ΙΝΚ) τα ψαρια θα......

Αρα κατα την γνωμη μου οσο περισοτερα ξερεις οχι μονο απο ασθενειες αλλα γενικως και στη ζωη τοσο καλητερα για μας και την οικογενεια μας.

Πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι καθε χομπιστας πρεπει να ξερει οσο μπορει για τις Ασθενειες.

Θα γραψω ενα απλο παραγειγμα.Εχουμε διακοπη ρευματος και τα ψαρια μας αρρωστενουν απο Ichthyophthirius multifilis (INK)-λευκη κηλιδα εαν δεν ξερει να αντιμετοπισει το ποιο απλο(ΙΝΚ) τα ψαρια θα......

Αρα κατα την γνωμη μου οσο περισοτερα ξερεις οχι μονο απο ασθενειες αλλα γενικως και στη ζωη τοσο καλητερα για μας και την οικογενεια μας.

Πετρος :)

Και ποιος σου είπε ότι μια διακοπή ρεύματος θα φέρει ασθένεια σε ενα ψάρι που έχει ισχυρό ανοσοποιητικό ;

Πρέπει να συντελέσουν πολλοί παράγοντες για να αρρωστήσει ένα ψάρι και για να υπάρχουν οι πολλοί παράγοντες σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του δεν είναι ενημερωμένος σωστά για το τι θέλουν τα ψαράκια του .

Η ημιμάθεια χωρίς εμπειρία σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να φέρει άσχημα αποτελέσματα .

Ακόμα και αυτό που κάνουμε εμείς που υποτίθεται οτι γνωρίζουμε αν μας διαβάσει ένας ιχθυοπαθολόγος που έχει κάτσει πάρα πολλά χρόνια στο θρανίο θα βάλει τα γέλια .

Για να καταλάβεις αυτό που έγραψα ποιο πάνω δεν είναι για να μη μάθει ο χομπίστας για τις ασθένειες απλά αν δεν ξέρεις πρώτα το ψάρι δεν μπορείς να καταλάβεις τους μηχανισμούς τις όποιας ασθένειας. Πάρτο σαν το πρώτο βήμα όταν παίρνεις ενα παιδάκι απ το χέρι για να περπατήσει , δεν το βάζεις στο ποδήλατο να μάθει ισορροπία .

Τέλος γι αυτό είμαστε εμείς εδώ για να βοηθάμε .

Υγ. Τα ψάρια όταν τους παρέχουμε αυτό που χρειάζονται με το σωστό τρόπο που θέλουν δεν θα αρρωστήσουν ποτέ !!!

Link to comment
Share on other sites

σταματη ολα καλα αυτα που λες εγω δεν αδιαφωνω :) ,αλλα τιποτα δεν ειναι και απιθανο,μη ξεχνας οτι τα ψαρια ειναι σε εχμαλοσια και αναπασα στιγμη κατι μπορει να τα στρεσαρη,φυσικα παιζει ρολο και τι ψαρια εχουμε και ποσο εβεστιτα ειναι.ετσι πιστευω και μπορει να κανω και λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...