Jump to content

Tr 20 Teco και τι θαπρεπε να περιμενουμε?


reefas

Recommended Posts

Να αναφερω και την δικη μου απορια για το Tr 20 που το βαλα το καλοκαιρι καινουριο

Σε 570 λτ,με 200λτ απο κατω,με 2 x 250watt φωτιστικο και δεν βλεπω να κανει δουλεια ,ακομα και τωρα που ειναι οι θερμοκρασιες πολυ χαμηλωτερες .

Ενδεικτικα αναφερω οτι τον φωτισμο τον δουλευω απο τις 22.00 ως το πρωι 0800, με αντλια μια μικρη 600λτ /ω, την αλλαξα με μια 1000λτ μπας και δω τιποτα αλλαγη,αλλα το πρωι η θερμοκρασια ειναι στους 28.8-28.2, αν δεν το δουλευω και στους 27,7 αν το δουλευω (το χω βαλει στους 26)Δειχνει να δουλευει ,και λογικα θα πρεπε να χα πιο ακριβεια ,ειδικα τωρα που ναι χαμηλες οι θερμοκρασιες(ΤΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ )

Δεν ξερω ,ΤΙ θα πρεπε να περιμενω δηλ

ΠΧ Με ΤΟΣΑ λιτρα ,και ΤΟΣΗ εξωτερικη θερμοκρασια σου κατεβαζει την θερμοκρασια ,ΤΟΣΟΥΣ βαθμους ,σε ΤΟΣΟ χρονο

Υσ ευτυχως αυτο το διαστημα δεν υπαρχουν κοραλια γιατι με τετοιες αυξομειωσεις ....

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχή θα πρέπει να καλιμπράρεις το θερμόμετρο του Teco σου.

Δες στις οδηγίες πως γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σε 650 λιτρα που εχω το δικο μου που ειναι το tr 15 τα παει αρκετα καλα κατι δεν ειναι σωστο. ποσα λιτρα του δινεις την ωρα;εμενα βρισκεται στο μπαλκονι σε αποσταση 10 μετρα απο το ενυδρειο και σε υψος 2.30cm. αρχικα το ενυδρειο ηταν 400 λιτρα μετα απο αναβαθμηση εφτασε τα 650 βεβαια δεν σταματαει το καλοκαιρι καθολου αλλα εχει το σπιτι και κατι 40αρια[τελευταιος οροφος χωρις μονωση].με την πρωτη ευκαιρια θα το αντικαταστησω βεβαια με το μεγαλυτερο. λοιπον καλη μονωση στους σωληνες,απωλειες θα εχεις σιγουρα αλλα οσο καλυτερη η μονωση τοσο ποιο λιγο το πανω κατω στην θερμοκρασια, και ελενχος ποσα λιτρα του δινεις την ωρα στην σωληνα τις επιστροφης στο ενυδρειο.εγω σε αυτην την αποσταση εχω απο 25,8 εως 26,5 το καλοκαιρι αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια με το teco να ειναι στους 26 δλδ 0,7 +- αφου το βημα του ειναι ανα 0,5βαθμους.θελει βεβαια και καλιμπράρεισμα οπως ειπε και ο dimitrig :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθειστε αν γινεται ρε παληκαρια ,με το καλιμπραρισμα ,γιατι δεν βρισκω τις οδηγιες ,και ...οταν το ψυκτικο δειχνει 26c, μεσα το θερμομετρο δειχνει 27.5

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθειστε αν γινεται ρε παληκαρια ,με το καλιμπραρισμα ,γιατι δεν βρισκω τις οδηγιες ,και ...οταν το ψυκτικο δειχνει 26c, μεσα το θερμομετρο δειχνει 27.5

Βάλε το ψυκτικό 25 λοιπόν και δες εάν η θερμοκρασία μέσα θα πάει 26.5. Εάν πάει δεν έχεις κανένα πρόβλημα απλά καλιμπράρεις τη θερμοκρασία του ψυκτικού :D

το manual θα το βρεις εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα σχετική κακή εμπειρία σε καινούργιο teco, το πρόβλημα του ήταν ότι είχε πρόβλημα ο αισθητήρας και είχε χάσει όλο το φρέον προφανώς χτυπήθηκε στις μεταφορές εισαγωγής του, ας το δει και κανένας ψυκτικός για καλό και για κακό ή ο Ηλίας(Λογοθέτης) που είναι ο αντιπρόσωπος, εγώ σε αυτόν το έστειλα και μου το έφτιαξε :)

Link to comment
Share on other sites

Συμωνω 100% με τον φιλο nerva εφοσων το ρυθμισεις να δειχνει την σωστη θερμοκρασια θερμομετρου ,ψυκτικου και δυσκολευετε να σου κατεβασει, μαλλων εχει θεμα με το φρεον απο τους μεταφορεις... εγω με το ιδιο TR20 σε 950λιτρα δουλευει ρολοι και σε μεγαλες ζεστες...

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις για λίγη ώρα το set (οχι στιγμιαία )σου εμφανίζει το θερμόμετρο και με τα βελάκια μπορείς να το καλιμπράρης Οταν δουλεύει το ψυκτικό πρέπει να βγάζει από τους ανεμιστήρες αρκετά ζεστό αέρα αν όχι έχει πρόβλημα με το freon

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας Λοιπον

Καλιμπραρησα το θερμομετρο του ψυκτικου και πλεον ειναι εναρμονισμενο με το θερμομετρο του ενυδρειου

Τωρα ... απορια

1)Με εξ θερμοκρασια 9ο C,δουλευοντας ΜΟΝΟ την αντλια που ανακυκλωνει το νερο του ψυκτικου ,εχω 28.8 στο ενυδρειο το πρωι ,με αναμενα 2χ 250watt hqi Tι κανετε εσεις ,δουλευετε το ψυκτικο μεσα στον χειμωνα?

2)Αν δουλευει το ψυκτικο ,με τις παραπανω συνθηκες,με set θερμοκρασια 26,(με σβησμενα τα hqi ,θερμοκρασια 26.1) ,η θερμοκρασια του "φευγει "στους27,2.Τι θα γινει στις ζεστες ?

Σορυ αλλα δεν μπορω να καταλαβω ΤΙ θαπρεπε να περιμενω ,ουτε μπορω να μετρησω το φρεον ,ουτε την αποδοση αν ειναι 20% ,η 100%,γι αυτο ρωτω εσας ,και σας ζαλιζω ,για να μου πειτε για την εμπειρια σας

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ανάλογο πρόβλημα με το δικό σου, έχω μόνιμα σε λειτουργία και τον θερμοστάτη (στους 26 βαθμούς ο οποίος δεν ανάβει σχεδόν ποτέ) και το ψυκτικό (στους 28 βαθμούς το οποίο ανάβει και τον χειμώνα)

Η θερμοκρασία παίζει κατά κανόνα από 26.5 έως 28 στην διάρκεια της ημέρας και αυτό εδώ και 4 χρόνια χωρίς πρόβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ανάλογο πρόβλημα με το δικό σου, έχω μόνιμα σε λειτουργία και τον θερμοστάτη (στους 26 βαθμούς ο οποίος δεν ανάβει σχεδόν ποτέ) και το ψυκτικό (στους 28 βαθμούς το οποίο ανάβει και τον χειμώνα)

Η θερμοκρασία παίζει κατά κανόνα από 26.5 έως 28 στην διάρκεια της ημέρας και αυτό εδώ και 4 χρόνια χωρίς πρόβληματα.

Απ οτι λες ,με το ψυκτικο στους 28 ,πρεπει να χει ΑΜΕΣΗ ανταποκριση ,και ΔΕΝ σου ανεβαζει πανω απο τους 28!!

Εγω παλι με το ψυκτικο στους 26 ,με παει μεχρι τους 27 και κατι.(ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ !)

Αυτο θελω να καταλαβω ,δηλ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΧΩ ΣΤΟΥΣ 26 ,ΔΕΝ ΘΑΠΡΕΠΕ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ 26.5 ΝΑ ΠΕΡΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι λες ,με το ψυκτικο στους 28 ,πρεπει να χει ΑΜΕΣΗ ανταποκριση ,και ΔΕΝ σου ανεβαζει πανω απο τους 28!! Ανάβει στους 28.2 για την ακρίβεια.

Εγω παλι με το ψυκτικο στους 26 ,με παει μεχρι τους 27 και κατι.(ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ !)

Αυτο θελω να καταλαβω ,δηλ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΧΩ ΣΤΟΥΣ 26 ,ΔΕΝ ΘΑΠΡΕΠΕ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ 26.5 ΝΑ ΠΕΡΝΑ! Σε ποιά θερμοκρασία ανάβει το έχεις προσέξει; Βγάζει ζεστό αέρα όταν λειτουργεί

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι λες ,με το ψυκτικο στους 28 ,πρεπει να χει ΑΜΕΣΗ ανταποκριση ,και ΔΕΝ σου ανεβαζει πανω απο τους 28!! Ανάβει στους 28.2 για την ακρίβεια.

μεχρι που σε φτανει?

Εγω παλι με το ψυκτικο στους 26 ,με παει μεχρι τους 27 και κατι.(ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ !)

Αυτο θελω να καταλαβω ,δηλ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΧΩ ΣΤΟΥΣ 26 ,ΔΕΝ ΘΑΠΡΕΠΕ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ 26.5 ΝΑ ΠΕΡΝΑ!

Σε ποιά θερμοκρασία ανάβει το έχεις προσέξει; Βγάζει ζεστό αέρα όταν λειτουργεί

απαντηση...δεν εχω προσεξει σε ποια θερμοκρασια αναβει αλλα αφου το χω βαλει στους 26...

Επισης δεν το χω παρατηρησει αν βγαζει ζεστο αερα,καθοσον εφοσον την κατεβαζει την θερμοκρασια λογικα εχει φρεον,τωρα αν εχει χσει καποια ποσοτητα ...αυτο ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το ψυκτικό 25 λοιπόν και δες εάν η θερμοκρασία μέσα θα πάει 26.5. Εάν πάει δεν έχεις κανένα πρόβλημα απλά καλιμπράρεις τη θερμοκρασία του ψυκτικού :D

το manual θα το βρεις εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Λογω χαμηλων θερμοκρασιων ,-εξωτερικων -το ψυκτικο σταματησε να λειτουργει ,και λειτουργει μονο η αντλια που του ανακυκλωνει το νερο

Αναμενω τις επομενες ζεστες

Link to comment
Share on other sites

??????????δεν καταλαβα γιατι ξαναποσταρησες

μη δίνεις σημασία μου είχε ξεφύγει το ποστ σου #9 :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παρατηρηση ....

Βγαζει ζεστο αερα απο πισω ,και ριχνει την θερμοκρασια 1 βαθμο σε μια ωρα (με αναμενα τα HQ,απο 28.8,σε 27.8 με θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμους) !

Πως σας φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

1ον ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις θερμοκρασία δωματίου 20 και θερμοκρασία νερού 28. Εκτος και αν εχεις 3 250αρες MH σε nano 100lt.

Δεν υπάρχει περίπτωση να θερμαίνει το νερο 8 βαθμους το φωτιστικό σου, Νοεμβριο μήνα. Κατι αλλο παίζει.

Αυτο που πιστεύω, ειναι οτι εχεις θέμα με τον θερμοστάτη σου. Προφανώς τον εχεις ρυθμισμένο και ανοίγει ωστε να θερμάνει το νερο και μολις αυτό θερμανθεί, ανοιγει το ψυκτικό για να σου ρίξει την θερμοκρασια. Αυτο συμβαινει. Δοκίμασε να βγάλεις τον θερμοστάτη απο την πρίζα.

2ον το ψυκτικό το εχεις μεσα σε κάποιο κουτί, ωστε να ειναι προφυλαγμένο? Σε ρωτάω γιατι εγω το δικό μου το ειχα σε πολύ κοντινή απόσταση απο τον τοίχο, σχεδον κολλημένο, με αποτέλεσμα να μην μπορει να αποβάλλει την θερμότητα.

Οταν το γύρισα με την αλλη του πλευρα στον τοιχο και το απομακρυνα απο αυτον, η απόδοση του εκτοξεύτηκε στα ύψη.

Τσέκαρε τα λιγο αυτα και μιλάμε και πάλι.

:)

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

1ον ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις θερμοκρασία δωματίου 20 και θερμοκρασία νερού 28. Εκτος και αν εχεις 3 250αρες MH σε nano 100lt.

Δεν υπάρχει περίπτωση να θερμαίνει το νερο 8 βαθμους το φωτιστικό σου, Νοεμβριο μήνα. Κατι αλλο παίζει.

Αυτο που πιστεύω, ειναι οτι εχεις θέμα με τον θερμοστάτη σου. Προφανώς τον εχεις ρυθμισμένο και ανοίγει ωστε να θερμάνει το νερο και μολις αυτό θερμανθεί, ανοιγει το ψυκτικό για να σου ρίξει την θερμοκρασια. Αυτο συμβαινει. Δοκίμασε να βγάλεις τον θερμοστάτη απο την πρίζα.

ΟΧΙ 28,ΑΛΛΑ 28.8!!Δεν το αποκλειω ,η αληθεια δεν μου εχει περασει απο το μυαλο μου,γιατι την ημερα ,που δεν ειναι αναμενα τα φωτα η θερμοκρασια ειναι στους 26.7-27.1

Θ ατο κοιταξω το βραδυ

2ον το ψυκτικό το εχεις μεσα σε κάποιο κουτί, ωστε να ειναι προφυλαγμένο? Σε ρωτάω γιατι εγω το δικό μου το ειχα σε πολύ κοντινή απόσταση απο τον τοίχο, σχεδον κολλημένο, με αποτέλεσμα να μην μπορει να αποβάλλει την θερμότητα.

Οταν το γύρισα με την αλλη του πλευρα στον τοιχο και το απομακρυνα απο αυτον, η απόδοση του εκτοξεύτηκε στα ύψη.

:)

Το χω σε κουτι στο μπαλκονι ,ανοιχτο,και η εξοδος "χτυπα"στο τοιχωμα του ντουλαπιου στους 5 ποντους ,αλλα παλι λεω ανοιχτο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει δυο λαθάκια, τα οποια ειμαι 1000% σίγουρος οτι ευθυνονται για το προβλημα που εχεις.

1ον και βασικοτερο, πρεπει οπωσδήποτε η έξοδος του ψυκτικού να μην κοιταει στον τοιχο, αλλα στο κενο. Για να γινω πιο κατανοητός, θα πρεπει η οθονη του, να μην ειναι ορατή σε εμας, αλλα στον τοιχο. Και μην παραξενευεσαι γιατι τα ψυκτικα δεν ειναι κατασκευασμενα να δουλευουν μεσα σε κουτιά.

Μονο ετσι θα εχεις καλύτερη έξοδο της θερμοκρασίας. Το ιδιο λαθος ειχα κάνει και εγω και πίστευα οτι δεν λειτουργεί σωστα το ψυκτικό μου. Μολις το γύρισα και εφυγε απο τον τοίχο μεταμορφώθηκε σε τερας ψύξης... Απαιτεί βεβαια λιγο περισσοτερο σωληνα, αλλα μιλαμε για 1m το πολύ. Αλλα αυτο ειναι για τον χειμώνα.

Εσυ εχεις τωρα αλλο θεματακι, που ειναι το 2ο που πρεπει να διορθωσεις.

2ον λοιπον, εχεις ρυθμισμενο πολύ ψηλά τον θερμοστατη σου, με αποτελεσμα οπως σου έγραψα και στο προηγούμενο post μου, να ανοίγει μαζι με το ψυκτικό και να "πολεμαει" το ενα το άλλο.

Κανε αυτα και ελυσες το προβλημα σου στα σίγουρα.

:)

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικά?

Βρήκες καποια άκρη?

Ειναι οπως τα ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,τελικο συμπερασμα για ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ (ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ )

Μετα απο οντως προβλημα στον θερμοστατη ,η θερμοκρασια παιζει απο 26.3 με σβησμενα φωτα ,εως 27.3 με αναμενα τα HQI ,και το κυκλωμα του ψυκτικου εν λειτουργια (σβησμενο ομως) με το νερο να βγαινει στο μπαλκονι σε εξωτερικη θερμοκρασια ,και ξανα μεσα

Ευχαριστω τον Γιαννη για την λυση που την βρηκε ενω εγω ειχα κολλησει και δεν μου πηγαινε με τιποτα εκει !

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με την περίπτωση σου στο δικό μου ενυδρείο κλειστό και με 7 λάμπες Τ5 η θερμοκρασία κειμένετε από 26 (λίγο πριν ανάψουν τα φώτα) έως 28 (λίγο πριν σβήσουν) περίπου. Τον χειμώνα όταν λειτουργεί το καλοριφέρ ξεπερνάει και τους 28 και παίρνει μπρος το chiller. Και σίγουρα δεν είναι θέμα θερμαντικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...