Jump to content

Ph-gh-kh


like

Recommended Posts

καλησπερα επειδη απο το διαβασμα μπερδευτηκα λιγο μπορειτε να μου πειτε ποιο ειναι το ιδανικο ph gh kh για ενα δισκοενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνω ενα ενυδρειο με δισκους και χθες εβαλα το νερο μεσα στο ενυδρειο και θελω να μαθω τις ιδανικες συνθηκες που πρεπει να φτιαξω ωστε να μπουν οι δισκοι

Link to comment
Share on other sites

οι δίσκοι θέλουν πεντακάθαρο μαλακό όξινο νερό... :)

(ελπίζω να καταλαβαίνεις το λόγο που δεν απαντάω με νούμερα :D)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που διαβασα εβγαλα το συμπερασμα οτι το GH πρεπει να ειναι 5 το KH πρεπει να ειναι 3 και το PH στο 6.5.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που διαβασα εβγαλα το συμπερασμα οτι το GH πρεπει να ειναι 5 το KH πρεπει να ειναι 3 και το PH στο 6.5.Σωστα?

και ναι και όχι... δεν υπάρχουν απόλυτα νούμερα είναι όλα σχετικά... αφου θες νούμερα θα σου πώ ph κάτω από 7, kh κάτω από 5, gh κάτω από 10.

και πάλι ακόμα και αυτά τα όρια είναι σχετικά :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια απλα το ενυδρειο τρεχει τρεισ μερες τωρα και εχω βαλει CO2 και θα ηθελα να βαλω thn σωστη τιμη στο ph controller..

Link to comment
Share on other sites

όπα... περίμενε.... μην θρηνείς θύματα... :D

είσαι εξοικειωμένος με τη χρήση co2 (έστω και με controller);

εάν βάζεις νερό βρύσης και ρυθμίσεις το ph από τον controller στο 6.5 θα τα στείλεις αδιάβαστα γιαυτό σε ρωτάω :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο νερο εχω βαλει τυρφη και εχω βαλει το ph controller στο 6.5.Ειναι λαθος?Τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο νερο εχω βαλει τυρφη και εχω βαλει το ph controller στο 6.5.Ειναι λαθος?Τι πρεπει να κανω?

εφόσον χρησιμοποιείς CO2 πρέπει πάντα μα ΠΑΝΤΑ να ξέρεις ακριβώς την ΚΗ σου και να την έχεις σταθερή. Με την τύρφη θα κουραστείς πάααααααααααααρα πολύ για να πετύχεις κάτι τέτοιο, πάρε μια αντίστροφη όσμωση :)

ξεκίνα το διάβασμα πριν βάλεις οτιδήποτε ζωντανό μέσα, επίσης κλείσς το CO2 το σπαταλάς τσάμπα εφόσον είναι άδειο το ενυδρείο.

πάρε αυτό το πινακάκι, πρέπει πάντα να είσαι σε "πράσινο"

post-18281-1288260391_thumb.jpg

ΥΓ. Εάν ο λόγος που έβαλες τον κοντρόλερ και το CO2 είναι για να ρίξεις το ph και δεν το έκανες για τα φυτά σου έχεις κάνει δυστυχώς πολύ "κακή" αγορά :D

Link to comment
Share on other sites

Το co2 το εχω αγορασει για τα φυτα απλα θα ηθελα να μαθω την διαδικασια για καθε αλλαγη νερου και σωστο ρυθμιση στην τιμη του controller

Οσο για τον χωρο πιστευω οτι τα 500 λιτρα ειναι καλα..

Έγινε επεξεργασία - like
Link to comment
Share on other sites

Το co2 το εχω αγορασει για τα φυτα απλα θα ηθελα να μαθω την διαδικασια για καθε αλλαγη νερου και σωστο ρυθμιση στην τιμη του controller

πολύ ωραία τότε :)

Βάλε τον κοντρόλερ σου στο 6.8 και έχε με κάποιον τρόπο πάντα το νερό σου με KH=5 και όλα θα είναι μια χαρά. Το νερό της αλλαγής σου θα φροντίσεις να είναι πάντα KH=5

Καλύτερα όμως να ξέρεις αυτό που κάνεις γιατί το κάνεις :thumbup:

ΥΓ. Εάν σου ξεφύγει 1 βαθμό πάνω η κάτω (αλλά όχι παραπάνω) το KH μην τρελαθείς είσαι πάλι μέσα στα επιτρεπόμενα όριο για το CO2 :D

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω αυτο που ειχα πει και σε καποιον αλλο φιλο εδω...οτι πριν ψωνισεις κατι ,αν δεν εισαι απολυτα σιγουρος ρωτα.....θα σου πω λοιπον οτι καλυτερα να απεφευγες τα διοξειδια με τους δισκους....καθαρο νερο, με co2 δεν πανε...δεν λεω μην βαλεις φυτα αλλα θα μπορουσες να βαλεις φυτα ευκολα, με πολυ λιγες απιτησεις και χωρις διαφορα προσθετα(co2,λιπασματα)

σχετικα με την ρυθμιση του controller δεν γνωριζω ...τα λιτρα σου ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω οτι οι δισκοι θελουν ενα ενυδρειο με παρα παρα πολυ καθαρο νερο και χωρις λιπασματα και αλλα ζουμια απλα θα προσπαθησω να κανω ενα φυτεμενο με δισκους και ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω οτι οι δισκοι θελουν ενα ενυδρειο με παρα παρα πολυ καθαρο νερο και χωρις λιπασματα και αλλα ζουμια απλα θα προσπαθησω να κανω ενα φυτεμενο με δισκους και ολα να πανε καλα

στο ευχομαι λοιπον και αν καπου μπορουμε να βοηθησουμε μην διστασεις.καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...