Jump to content

Βοήθεια παρακαλώ!!!


Apostolis1996

Recommended Posts

λοιπον παιδια....εδω και δυομησι μηνες το ριφακι μου ειναι σε λειτουργεια και θελω να αρχισω να βαζω κανενα κοραλι...στο ενυδρειο εχουν μπει 2 κλουνακια, μια κλινερ, μια σεξυ και ερημιτες σαληγκαρια.Μεσα στο ενυδρειακι, το οποιο ειναι τριαντα λιτρα, εχει ενα εσωτερικο φιλτρο της σερα για 60 ως 120 λτρ(μεσα βαζω αντιφωσφορο και ανθρακα), ενα μικρο θερμοστατη ισα ισα για να κραταει την θερμοκρασια στους 26-27 και φωτισμο γυρω στα 20 βατ...τα τεστακια μου ειναι υγρα της ΑΡΙ και εχω για αμμονια, ΝΟ3, ΚΗ.Επισης ενα ΡΗμετρο και ρεφκατομετρο.Νερο απο Α/Ο και αντιχλωριο για αλλαγες...2,5 κιλα βραχο και κανα 2κιλο αραγωνιτη...Οπως ανεφερα το ερωτημα μου ειναι τι πρεπει να παρω-κανω για να βαλω σε καμια βδομαδα τα πρωτα μου (μαλακά) κοραλακια.Να προσθεσω επισης πως χρονος ηπαρχει για να το φροντιζω και με το παραπανω σαν μικρος που ειμαι και σιγουρα αγαπη και και ερωτας για το αντικειμενο στο φουλ!!!!

Ευχαριστω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα ψάρια που έχεις είναι πολλά για τα λίτρα που έχεις.

Πιστεύω πως ένα κλοουνάκι θα ήταν υπεραρκετό για τα λίτρα σου.

Βέβαια ας σου πουν και οι ειδικοί αυτού του site που ξέρουν καλύτερα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια....εδω και δυομησι μηνες το ριφακι μου ειναι σε λειτουργεια και θελω να αρχισω να βαζω κανενα κοραλι...στο ενυδρειο εχουν μπει 2 κλουνακια, μια κλινερ, μια σεξυ και ερημιτες σαληγκαρια.Μεσα στο ενυδρειακι, το οποιο ειναι τριαντα λιτρα, εχει ενα εσωτερικο φιλτρο της σερα για 60 ως 120 λτρ(μεσα βαζω αντιφωσφορο και ανθρακα), ενα μικρο θερμοστατη ισα ισα για να κραταει την θερμοκρασια στους 26-27 και φωτισμο γυρω στα 20 βατ...τα τεστακια μου ειναι υγρα της ΑΡΙ και εχω για αμμονια, ΝΟ3, ΚΗ.Επισης ενα ΡΗμετρο και ρεφκατομετρο.Νερο απο Α/Ο και αντιχλωριο για αλλαγες...2,5 κιλα βραχο και κανα 2κιλο αραγωνιτη...Οπως ανεφερα το ερωτημα μου ειναι τι πρεπει να παρω-κανω για να βαλω σε καμια βδομαδα τα πρωτα μου (μαλακά) κοραλακια.Να προσθεσω επισης πως χρονος ηπαρχει για να το φροντιζω και με το παραπανω σαν μικρος που ειμαι και σιγουρα αγαπη και και ερωτας για το αντικειμενο στο φουλ!!!!

Ευχαριστω!!! :)

Πρέπει να γνωρίζεις ότι τα μικρά συστήματα χρειάζονται μια επιπλέων προσοχή και φροντίδα, θα σου πρότεινα να προμηθευτής τεστ αλκαλικοτητας , ασβεστίου και μαγνησίου και να τηρείς όσο μπορείς της προτεινόμενες τιμές , πριν βάλεις τα κοκαλάκια σου , βλέπω ότι δεν έχεις skimmer για αυτό συχνές αλλαγές νερού και προσοχή στην εξάτμιση κυρίως το καλοκαίρι ..

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτά που λέει ο panosk.

Τώρα εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο και να βάλεις ένα εξωτερικό μικρής ροής έτσι ώστε να πάρει και μερικά λίτρα ακόμα το σύστημά σου.

Εφόσον παίρνεις νερό από Α/Ο το αντιχλώριο δεν χρειάζεται.

Πάντως φίλε μου μπορεί να φαίνονται ωραία τα κλοουνάκια στο τριαντάλιτρο αλλά δυστυχώς κατά τη γνώμη μου είναι πολύ λίγα τα λίτρα αυτά.

Φιλικά πάντα και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...