Jump to content

Buccochromis Lepturus


Recommended Posts

Scientific Name: Buccochromis lepturus

Common Name(s): Lepturus Green, Yellow Hunter

Geo. Origin: Lake Malawi

Habitat:Open sandy habitat

Diet: Carnivore

Gender Differences: Dimorphic

Breeding: Maternal Mouthbrooder

Temperament: Peaceful

Conspecific Temperament: Mildly Aggressive

Maximum Size: 40 cm

Temperature: 24-27 C

pH: 7.8 - 8.6

Water Hardness: Hard

Ενδημικο ειδος της λιμνης Malawi.Το συνανταμε σε βαθια νερα,με

κυριως αμμωδη βυθο,εκτος απο τα νεαρης ηλικιας ατομα,τα οποια

τα βρισκουμε και κοντα στην ακτη.

Το ντεκορ δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο,καθως θελουν απλα για κολυμπι,

καθως ειναι και ταχυτατα ψαρια.

Πετρες και σπηλιες θα χρειαστουν αν βαλουμε συγκατοικους.

Με εξαιρεση τα mbouna,μπορουμε να βαλουμε συγκατοικους ολα τα haps

που μεγαλωνουν εξ'ισου,η τοσο,οσο να μην χωρουν στο στομα του.

Ελαχιστο μηκος ενυδρειου για το ειδος μονο,καλο θα ηταν να ειναι

στο 1,50 μετρο,και απο 300 λιτρα και πανω,με πολυ καλη φιλτρανση.

Πηγες:http://www.cichlid-forum.com

http://www.seriouslyfish.com

Η ομαδα της Αφρικης

Link to comment
Share on other sites

Στράτο το θηλυκό του είναι το καφετί που φαίνεται στην πρώτη και δεύτερη φωτογραφία??

Πολύ όμορφο ψάρι και αποτελεί προκληση για τις απαιτίσεις του σε λίτρα!

Μακαρι καποια στιγμη να το δουμε σε ενα species!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο το θηλυκό του είναι το καφετί που φαίνεται στην πρώτη και δεύτερη φωτογραφία??

Πολύ όμορφο ψάρι και αποτελεί προκληση για τις απαιτίσεις του σε λίτρα!

Μακαρι καποια στιγμη να το δουμε σε ενα species!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...