Jump to content

Juwel Vision 450 Fish Only


georgepiranha

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Εχω το συγκεκριμενο ενυδρειο ενα χρονο και θελω να προχωρησω σε fish only με puffers και triggers.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το θεμα της φιλτρανσης. Χρειαζομαι οπωσδηποτε sump? τι κανουμε με το επιπιλο της juwel? Δεν θελω να ρισκαρω ουτε να ριξω τσαμπα λεφτα.

Βοηθηστε με για να μην τα κανω μπαχαλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Εχω το συγκεκριμενο ενυδρειο ενα χρονο και θελω να προχωρησω σε fish only με puffers και triggers.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το θεμα της φιλτρανσης. Χρειαζομαι οπωσδηποτε sump? τι κανουμε με το επιπιλο της juwel? Δεν θελω να ρισκαρω ουτε να ριξω τσαμπα λεφτα.

Βοηθηστε με για να μην τα κανω μπαχαλο!

Για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος και να μπορεσετε να με βοηθησετε αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στην παρουσα φαση δεν θελω να κανω καποια πατεντα στο επιπλο της juwel για χρηση sump, επισης δεν θελω να βαλω skimmer στο ενυδρειο για λογους αισθητικης. Πως μπορω να λειτουργησω ενα skimmer στον υπαρχων χωρο του επιπλου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει από κοντά το συγκεκριμένο έπιπλο αλλά δύσκολο αυτό που ζητάς!

Ίσως σε ένα από τα ντουλαπάκια να χωράει ένα είδος sump και το skimmer. 60 x 60 δεν είναι περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Αποτελειται απο 2 ντουλαπακια και ενα μεσαιο που ειναι και το μεγαλυτερο 50χ50. Μπορω να βαλω εκει ενα μεγαλο δοχειο, μεσα το skimmer και να ανεβαζω το νερο με αντλια?Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνω;

Εγώ προσωπικά προτείνω να γίνει μετατροπή του επίπλου για να δεχτεί ένα σωστό sump, ή να φτιάξεις άλλο έπιπλο. Σωστή δουλειά και για μελλοντικά...... :buttrock:

Λογικά μπορεί να μπει στο μεσαίο ένα δοχείο με το skimmer και την αντλία. Το skimmer τι διαστάσεις θα έχει;

Για υπερχείλιση τι έχεις σκεφτεί;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την υπερχειλιση δεν προκειται να τρυπησω το ενυδρειο οποτε και θα καταληξω σε καποια ετοιμη πχ tunze. Για το skimmer ακομα ψαχνομαι αφου δεν εχω βρει πως θα τοποθετηθει

Link to comment
Share on other sites

Μια βαση απο κιλοδοκο δεν νομιζω να σου παει πανω απο 150Ε.

Ενα sump γυρο στα 100-200(αναλογως αν θα το κανεις μονος η θα στο φτιαξει καποιος)

Τωρα απο skimmer μπορεις να πας σε καποιο ΑΤΒ,H&S,schuran,deltec η οτιδηποτε αλλο αποδωτικο.

Και μια αντλια επιστροφης γυρω στα 100-120Ε.

Μια tunze υπερχειληση με 2 U καμια 200αρα.

Ετσι οπως τα βλεπεις εισαι σε θεση να διαθεσεις οσα χρειαζονται?(χρημα και χρονο)

Ενα μεγαλο sump θα σε σωσει μελλοντικα απο πολλα καθως το πας για fish only.(το γεμιζεις βραχο και κανεις και ενα χωρο dsb και καθαρισες απο βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το οικονομικο τομεα η επιλογη ειναι συνειδητη απο εκει και περα επειδη το ενυδρειο βρισκεται στο σαλονι, δεν θελω να εχω θορυβο αλλα και αν γινοταν να μην χρησιμοποιουσα sump, ακομα το ψαχνω και για αυτο ζηταω την βοηθεια τη δικη σας, ελπιζω να τα καταφερω στο τελος!

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το οικονομικο τομεα η επιλογη ειναι συνειδητη απο εκει και περα επειδη το ενυδρειο βρισκεται στο σαλονι, δεν θελω να εχω θορυβο αλλα και αν γινοταν να μην χρησιμοποιουσα sump, ακομα το ψαχνω και για αυτο ζηταω την βοηθεια τη δικη σας, ελπιζω να τα καταφερω στο τελος!

Το να δημιουργησεις ενα ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ Aggresive fish only με την λογικη μην εχω θορυβο μη λερωσω μη λειτουργησω sump δεν υφισταται.Θορυβος αναγκαστικα θα υπαρξει ειτε απο την λειτουργια του sump οπου με τα λιτρα που εχεις και με τις οικογενειες ψαριων που θες να φιλοξενησεις πρεπει να σκαβει και να φοραει 2 αντλιες ειτε απο τους κυκλοφορητες που με τον καιρο ολοι ανεξαιρετου αρχιζουν ενα μικρο βουητο ειτε απο την αλγη ειτε απο μικρη φθορα του αξονα τους.Το ποσο θα ειναι το επιπεδο του αυτο εξαρταται αο σενα και απο την ποιοτητα των εργαλειων που θα αγορασεις.

Το επιπλο της Juwel απλα δε κανει για λειτουργια θαλασσινου και το καλυτερο ειναι να λειτουργησεις απο δω και περα σαν να μη το εχεις.Η λειτουργια sump στο θαλασσινο εκτος του οτι αυξανει τα λιτρα με οτι καλο συνεπαγεται αυτο για το ενυδρειο σου λειτουργει και σαν κρυσφηγετο διαφορων μηχανηματων που ειναι αντιαισθητικα μεσα στο ενυδρειο οπως skimmer και υλικα βιολογικου καθαρισμου κτλ ...

Το κοστος σε ενα ενυδρειο εξαρταται απο σενα και τι θες να δημιουργησεις και μερικα κοστη που ανεφεραν μερικοι συγχομπιστες ειναι απλα ενδεικτικα και ενα 60% των αρχικων εξοδων περα των αναλωσιμων αφου πρεπει να προμηθευτεις Ζ.Β - αραγωνιτη -θερμοστατες - ξυστρες - μαγνητες και ενα σωρο αλλα μικροπραγματα οπως αυτοματη αναπληρωση για την εξατμιση του νερου,οσμωση,βαρελια παρασκευης νερου,αντλια για ανακατεμα και αλλαγη νερου που κοστιζουν αρκετα.

Επισης για να κλεισω το ενυδρειο σου πρεπει να ειναι σε μερος που βολευει να κανεις αλλαγες νερου αλλα να ειναι μακρυα απο παραθυρα για αποφυγη αμεσης επαφης με τις ακτινες του ηλιου

Link to comment
Share on other sites

nickolaos28 ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου βοηθανε πραγματικα! Οσο αφορα το επιπλο και το sump εχω αποφασισει να μην το πειραξω και να δημιουργησω ενα μικροτερο διπλα σε περιπτωση που αποφασισω για sump. Στα λιτρα μου τα hang on skimmer πιστευεις οτι κανουν δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

nickolaos28 ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου βοηθανε πραγματικα! Οσο αφορα το επιπλο και το sump εχω αποφασισει να μην το πειραξω και να δημιουργησω ενα μικροτερο διπλα σε περιπτωση που αποφασισω για sump. Στα λιτρα μου τα hang on skimmer πιστευεις οτι κανουν δουλεια?

Οι πιο συνετες επιλογες ειναι κατασκευη μεταλλικης βασης και skimmer με 2 αντλιες για τα λιτρα σου αφου θες να φιλοξενησεις τετοιες οικογενειες ψαριων.Αν σκεφτεσαι να ασχοληθεις σοβαρα με το συγκεκριμενο χομπυ και οχι απλα να αρχισεις και που θα καταληξεις ειναι αγνωστο να ξερεις οτι τα λιτρα αυτα θελουν χρονο χρημα και υποχωρησεις...Διακοπες χωρις αγχος τις ξεχνας για μεγαλα διαστηματα....Το καλοκαιρι ασ πουμε εγω πηρα αεροπλανο στην βδομαδα πανω εκατσα μια μερα Χαλκιδα απο Κρητη και ξαναγυρισα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...