Jump to content

"Ξανα-αρχάρια" με προβλήματα


psaropouli

Recommended Posts

Πριν από δύο μέρες απέκτησα ένα χρυσόψαρο.

Το ενυδρείο είναι 54 λίτρα.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το έχω εδώ και αρκετά χρόνια, ξεκίνησα με γκαπυ, στη συνέχεια είχα ένα μονομάχο.

Τα πράγματα γενικά κυλούσαν ομαλα.

Η αλήθεια είναι ότι μεσολάβησε ένα σημαντικό χρονικό διαστημα όπου το ενυδρείο λειτουργουσε μόνο με φυτά στα οποία έριχνα λίγη τροφή κάθε εβδομάδα για να διατιρηθούν. ( Κυρίως κερατόφυλλο)

Περίμενα η βιολογία του φύλτρου να έχει εξασθενήσει.

Σκέφτηκα να κάνω συχνές αλλαγές νερού όποτε χρειάζεται μέχρι να αποκατασταθεί.

Το χρυσόψαρο τη δεύτερη μέρα δεν έδειχνε καθόλου καλά.

Το έβαλα σε ένα πλαστικό δοχείο με νερό και αντιχλώριο (στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου) και έκανα ολική αλλαγή νερού. Μετά από λίγη ώρα έβαλα το χρυσόψαρο πίσω και φαινόταν πιο ζωηρό και είχε ανακτήσει το χρώμα του.

Σήμερα είναι πάλι στη ίδια κατάσταση με χθες πριν την αλλαγή. Έχει χάσει κάπως το χρώμα του και είναι νωθρό.

Μετρήσεις νερού:

pH 6,8

kH 3

GH >7

Αμμωνία 0

NO2 0

NO3 0

θερμοκρασία 22 C

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3 είναι 0.

Σκέφτηκα πως ίσως το τεστ αμμωνίας έχει ληξεί, αν γίνεται αυτο. (Είναι υγρό τεστ API, δεν βρήκα ημερομήνια λήξης πάνω στο κουτί)

Χρειάζομαι συμβουλές. Χθες, όσο το είχα στο πλαστικό δοχείο και το έβλεπα από πιο κοντά, νομίζω διέκρινα και μερικά σημάδια ick στο επάνω πτερύγιο. Είναι πολύ μικρά όμως κ δεν μπορούσα να τα δώ καλά.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες, αν και το κινητό μου βγάζει θολές, κ δεν νομίζω να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι απο στρες,γαιτι οι μετρησεις ειναι πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παθει ενα παρομοιο προβλημα μηπωσ φταει το ξυλο σου η μηπως τα προηγουμενα φυτα που ειχε οταν το λειτουργουσεσ μονο με φυτα αλλα και παλι εχεις πολυ καλες μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιβεβαιώσεις με ένα άλλο τεστ ότι η αμμωνία σου είναι όντος 0

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία στο ενυδρείο είναι πράγματι μηδέν.

Έβαλα λίγο ενυδρειακό αλάτι στο νερό (την μισή ποσότητα απ'οτι έγραφε το κουτί για τα λίτρα μου) και το ψάρι φαίνεται πολύ καλύτερα. Το χρώμα του είναι πάλι έντονο και κινείται κανονικά. Είναι αρκετά ζωηρό και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα ισορροπίας. Ίσως να ηταν το στρες των πρώτων ημερών? δεν ξέρω... Μου φαίνεται όμως ότι η κοιλιά του είναι πολύ φουσκωμένη. Ίσως να είναι επειδή έχω κερατόφυλλο στο ενυδρείο και μπορεί να το τρώει, ή μήπως είναι κάποια ασθένεια? Επίσης παρατηρώ ότι ενεργείται συνέχεια.

Συγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου :buttrock:post-2892-1288626289_thumb.jpgpost-2892-1288626310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσόψαρο κάθεται συνέχεια στον πάτω και τα λέπια του είναι ανασηκωμένα...

Ετοιμάζομαι για κηδεία σιγα σιγα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...