Jump to content

Υπόστρωμα


peristerigeo

Recommended Posts

γεια σας σε ενα ενυδρειο που θα μπει αμμο λευκη και ευκολα φυτα θα πρεπει να βαλω υποστρωμα φυτων κατω απο την αμμο;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας σε ενα ενυδρειο που θα μπει αμμο λευκη και ευκολα φυτα θα πρεπει να βαλω υποστρωμα φυτων κατω απο την αμμο;

για ευκολα φυτα δ χρειαζεσαι...αλλα εξαρταται ποια θεωρεις εσυ ευκολα.

Με την λευκη αμμο και το υποστρωμα θα εχεις αισθητικο ''προβλημα''.αν για οποιοδηποτε λογο ανακατευτει η αμμος το υποστρωμα θα βγει απο πανω και φαινεται ασχημα!

Link to comment
Share on other sites

για ευκολα φυτα δ χρειαζεσαι...αλλα εξαρταται ποια θεωρεις εσυ ευκολα.

Με την λευκη αμμο και το υποστρωμα θα εχεις αισθητικο ''προβλημα''.αν για οποιοδηποτε λογο ανακατευτει η αμμος το υποστρωμα θα βγει απο πανω και φαινεται ασχημα!

Αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα, για αυτό σε ενυδρεία με άμμο δεν βάζουμε ποτέ υπόστρωμα. Για αυτό αποφεύγουμε την άμμο σε ενυδρεία που προορίζονται για full planted.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ενυδρειο 100 λιτρα με ασπρη αμμο 6 cory και καμια 15 καρδιναλιους ποια ευκολα φυτα μπορω να βαλω που να μην χρειαζετε υποστρωμα φυτων η αμμο ειναι Carat 6 decoline

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ενυδρειο 100 λιτρα με ασπρη αμμο 6 cory και καμια 15 καρδιναλιους ποια ευκολα φυτα μπορω να βαλω που να μην χρειαζετε υποστρωμα φυτων η αμμο ειναι Carat 6 decoline

αυτα απο την δικη μου πειρα:

Bacopa caroliniana

Bacopa australis

Hygrophila polysperma

Vallisneria

Cryptocoryne x willisii

Hygrophila difformis

και αυτα που δεν φυτευονται:

Microsorum pteropus

Vesicularia dubyana

anubia

δες εδω αναλυτικα http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Επισης μπορεις να βαλεις ταμπλετες βυθου αντι για υποστρωμα,βοηθαει!

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ενυδρειο 100 λιτρα με ασπρη αμμο 6 cory και καμια 15 καρδιναλιους ποια ευκολα φυτα μπορω να βαλω που να μην χρειαζετε υποστρωμα φυτων η αμμο ειναι Carat 6 decoline

οτιδήποτε σου αρέσει μπορείς να βάλεις φρόντισε μόνο για τα σωστά "ζουμιά" και αρκετό φως σύμφωνα με το τι θα διαλέξεις :)

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε σου αρέσει μπορείς να βάλεις φρόντισε μόνο για τα σωστά "ζουμιά" και αρκετό φως σύμφωνα με το τι θα διαλέξεις :)

Σίγουρα δεν μπορεί να βάλει οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε μαγκες και 2 τελευταιες ερωτησεις 1)στο καπακι το ενυδρειου εχω 1 λαμπα 18w ειναι αρκετα για τα φυτα που προτεινε ο φιλος akvariym; αν οχι ποσα watt μπορω να βαλω και τι λαμπα θα αγορασω; 2) αν οι καρδιναλιοι εχουνε προβλημα με τηνα ασπρη αμμο αν στρεσαρονται γιατι ετσι λενε οτι η ασπρη αμμο στρεσαρη τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε μαγκες και 2 τελευταιες ερωτησεις 1)στο καπακι το ενυδρειου εχω 1 λαμπα 18w ειναι αρκετα για τα φυτα που προτεινε ο φιλος akvariym; αν οχι ποσα watt μπορω να βαλω και τι λαμπα θα αγορασω; 2) αν οι καρδιναλιοι εχουνε προβλημα με τηνα ασπρη αμμο αν στρεσαρονται γιατι ετσι λενε οτι η ασπρη αμμο στρεσαρη τα ψαρια

οχι!θελεις αλλη μια τουλαχιστον στα ιδια βατ και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

2) αν οι καρδιναλιοι εχουνε προβλημα με τηνα ασπρη αμμο αν στρεσαρονται γιατι ετσι λενε οτι η ασπρη αμμο στρεσαρη τα ψαρια

Και εμένα το ενυδρείο μου άσπρη άμμο έχει, και δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...