Jump to content

Αναγνώριση πλεκο


tsoum

Recommended Posts

Πριν απο 3-4 εβδομάδες πήρα ένα πλέκο απο εναν φίλο, ο οποίος μου είπε πως είναι common pleco. Ωστόσο μου φαίνεται πως δεν είναι... Είχα κάτσει και κοίταξα ΟΛΗ την λίστα του planetcatfish.com για τα L-numbers και είχα βρει 2-3 που να μοιάζουν και τα έχω σημειωμένα, ομως αυτά ειναι στα Γιαννενα (εκει που σπουδάζω) και εγώ είμαι Θεσσαλονίκη (αργια).

Σας παραθέτω τις φωτογραφίες, και απο Κυριακή θα σας πω και τι εχω βρεί εγώ.

post-15189-1288307671_thumb.jpg

post-15189-1288307680_thumb.jpg

post-15189-1288307689_thumb.jpg

post-15189-1288307702_thumb.jpg

post-15189-1288307734_thumb.jpg

post-15189-1288307724_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχεις το ανάλογο μέγεθος ενυδρείου...

Pterygoplichthys gibbiceps

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχει πιο έντονο το πορτοκαλί στην ουρά; Αυτό είναι που με έβαλε σε σκέψη κυρίως. Και οι φωτογραφίες που βλέπω μου φαίνονται κοντα αλλα οχι αυτο... Ισως κανω λάθος, δεν ξέρω!

Οσο για το ενυδρείο, ελπίζω να βρω καμια δουλιτσα το καλοκαίρι για να αναβαθμιστω σε μεγαλο, κανένα 350. Εφόσον φτάσει τους 40-45 και δεν χωράει ουτε εκεί, θα το στείλω σε ζωολογικό :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχει πιο έντονο το πορτοκαλί στην ουρά; Αυτό είναι που με έβαλε σε σκέψη κυρίως. Και οι φωτογραφίες που βλέπω μου φαίνονται κοντα αλλα οχι αυτο... Ισως κανω λάθος, δεν ξέρω!

http://www.google.gr/images?hl=el&q=gi...00&bih=1008

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη απορία. Εχω πάρει τις ταμπλέτες τις Sera με 20% σπιρουλίνα, και μου φαίνεται πως προτιμάει τις απλές... Δεν είναι λίγο περίεργο δεδομένου του οτι είναι φυτοφάγο πλέκο;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη απορία. Εχω πάρει τις ταμπλέτες τις Sera με 20% σπιρουλίνα, και μου φαίνεται πως προτιμάει τις απλές... Δεν είναι λίγο περίεργο δεδομένου του οτι είναι φυτοφάγο πλέκο;

Έχουν μία ιδιαίτερη προτίμηση στη καφέ άλγη. Παρ'όλα αυτά άνετα μπορούν να θεωρηθούν παμφάγα. Το τι του αρέσει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το καλύτερο. Κι εμένα μ'αρέσουν τα σουβλάκια και μπορώ να τα τρώω κάθε μέρα, αλλά αν το κάνω νομίζω πως θα έχω πρόβλημα :buttrock:

Για να μάθεις ένα ψάρι να τρώει διάφορες τροφές θα πρέπει εξ αρχής να μην είσαι μονότονος σε αυτά που του προσφέρεις. Θέλουν ποικιλία. Αν τώρα βλέπεις πως δύσκολα δέχονται μία συγκεκριμένη τροφή, πολύ απλά επιμένεις σε αυτή μέχρι να τη φάνε. Κάποια στιγμή θα πεινάσει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν δείνω μόνο αυτήν. Ταϊζω 5 μέρες την εβδομάδα και μέσα σε τρείς εβδομάδες που τον έχω του έχω δώσει 4 ταμπλέτες.

Παντως και μαρούλι που είχα δοκιμάσει δεν το είχε φαει. Λέω να πάρω αρακά να δοκιμάσω. Ποια είναι η απαραίτητη προετοιμασία; Βράσιμο μόνο; Αποφλιωμένα υπάρχουν στην αγορά ή πρέπει να κάτσω να τα κάνω ένα ένα;

Αυτή η τροφή που περιεχει αλγη θεωρητικά, θα του αρέσει αραγε; :buttrock: Θεωρείται καλή τροφή; Την έχεις δοκιμάσει;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δεν δείνω μόνο αυτήν. Ταϊζω 5 μέρες την εβδομάδα και μέσα σε τρείς εβδομάδες που τον έχω του έχω δώσει 4 ταμπλέτες.

Παντως και μαρούλι που είχα δοκιμάσει δεν το είχε φαει. Λέω να πάρω αρακά να δοκιμάσω. Ποια είναι η απαραίτητη προετοιμασία; Βράσιμο μόνο; Αποφλιωμένα υπάρχουν στην αγορά ή πρέπει να κάτσω να τα κάνω ένα ένα;

Αν ψιλοβράσεις τον αρακά, αποφλοιώνεται εύκολα. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ελαφρώς βρασμένο κολοκυθάκι κι αγγούρι. Στα υπόψη πως αυτά δεν πρέπει να μένουν αφάγωτα στο νερό πάνω από 12-15 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Αρα αύριο έχει shopping therapy στον μανάβη! :buttrock:

Αυτή η τροφή που περιεχει αλγη θεωρητικά, θα του αρέσει αραγε; :buttrock: Θεωρείται καλή τροφή; Την έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Αρα αύριο έχει shopping therapy στον μανάβη! :buttrock:

Έχω δοκιμάσει τις περισσότερες γνωστές τροφές για γατόψαρα :buttrock:

Μια χαρά είναι αυτή! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λαχανικά να βγάζω τα σπόρια; Βλέπω ο πλεκουρας να δυσκολευεται με αυτα.

Καλα στην αρχη του έβαλα ενα κομματάκι κολοκύθι και δεν το πλησιαζε. Τώρα εκλεισα το φώς και αναψα το moonlight για να αισθανθεί καλύτερα, και δεν ξεκολλάει!!!

Link to comment
Share on other sites

tsoum βλεπω καλα παει ο μεγαλος.....

Μπραβο, μπραβο και αντε με το καλο να τρωει ολο το φαγητο του, το παιδι...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λαχανικά να βγάζω τα σπόρια; Βλέπω ο πλεκουρας να δυσκολευεται με αυτα.

Καλα στην αρχη του έβαλα ενα κομματάκι κολοκύθι και δεν το πλησιαζε. Τώρα εκλεισα το φώς και αναψα το moonlight για να αισθανθεί καλύτερα, και δεν ξεκολλάει!!!

Κάποιοι βγάζουν τα σπόρια, εγώ πάντα τα αφήνω και φαγώνονται. Δες εσύ τι νομίζεις πως είναι καλύτερο για τον ψάρι σου. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

tsoum βλεπω καλα παει ο μεγαλος.....

Μπραβο, μπραβο και αντε με το καλο να τρωει ολο το φαγητο του, το παιδι...!!!!

Καλοπαιρνάει εδω περα! Τον έχω σε τρεις συσκευασμένες τροφές και περιμένω και την τέταρτη! Σήμερα χλαπακιάζει κολοκυθάκι και αυριο το μενού έχει αγγουράκι!

Κάποιοι βγάζουν τα σπόρια, εγώ πάντα τα αφήνω και φαγώνονται. Δες εσύ τι νομίζεις πως είναι καλύτερο για τον ψάρι σου. :buttrock:

Απλα επειδή τον βλέπω να τρώει γύρο απο τα σπόρια περισσότερο. Επίσης είδα 3-4 να βολοδερνουν μεσα στο νερο... Τελοσπάντων. Μου φαίνεται ως το βράδυ δεν θα έχει μείνει τίποτα.

Θα ανεβάσω βιντεάκι σε λίγο!

Μόλις είδε τα φώτα της δημοσιότητας έφυγε! και φώναξε τους φουσκωτους!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Τον απείλεισα οτι θα του πάρω το κολοκύθι και ηρέμησε! Ορίστε το βιντεο!

Ειναι σκοτάδια γιατί τον έχω με τον moonlight και εριχνα λίγο παραπάνω δως με ενα φακο. Δεν είναι τόσο εξοικιωμένος ακόμα για να τριγυρνάει με τα φωτα αναμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακόμα. (θα είναι διαθέσιμο σε λίγο θεωρητικά)

Μήπως μπορεί κάποιος mod να αλλαξει τον τίτλο π.χ. σε Pteygoplichthys Gibbiceps γιατί δεν αφορά την αναγνωριση του πλέκο μου πια!

Link to comment
Share on other sites

Με λύσσα και με μανία έχει πέσει στο φαΐ :buttrock:

:buttrock:

Έγινε η αλλαγή/προσθήκη στον τίτλο του θέματος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλα για κάποιο λόγο τα παίζει σε διπλάσια ταχυτητα. Κανονικά τα βίντεο είναι 42 και 46 δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω τι γίνεται... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...