Jump to content

Βλαστοκύτταρα - Αλήθειες και απάτες


Recommended Posts

Είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους, ανεξαρτήτως ηλικίας.

Τι είναι τα βλαστοκύτταρα?

Τα βλαστοκύτταρα είναι αρχέγονα κύτταρα που υπάρχουν στο έμβρυο, στον ενήλικο και στο ομφαλοπλακουντιακό αίμα. Ενώ, όμως, η πρόσβαση στα βλαστοκύτταρα του εμβρύου και του ενήλικα είναι δύσκολη, σε αυτά του ομφαλοπλακουντιακού αίματος είναι πολύ ευκολότερη, αφού μπορούν να αποσπαστούν κατά τη γέννηση ενός μωρού μετά την αποκοπή του ομφάλιου λώρου από το αίμα που παραμένει στον πλακούντα. Η χρήση των βλαστοκυττάρων μπορεί να θεραπεύσει ένα πλήθος ασθενειών, από λευχαιμίες μέχρι τη νόσο Αλτσχάιμερ.

Πηγές: http://www.in2life.gr, http://exandas.ert.gr

Το προσωπικό μου ενδιαφέρον για αυτό το θέμα, ξεκίνησε από ένα φιλικό ζευγάρι που θα φέρνανε στον κόσμο το πρώτο τους παιδί. Εκεί άκουσα για πρώτη φορά για την φύλαξη των βλαστοκυττάρων έναντι του ποσού των 2.000 ευρώ. Δυστυχώς, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, οι ίδιοι οι γονείς, στηρίχτηκαν στα λόγια του σύγχρονου "μοντέλου" άξιου ανθρώπου, δηλαδή του πωλητή με το κουστούμι, τη γραβάτα, τον καλοξυρισμένο και με τον όμορφο λόγο, χωρίς να ψαχτούν και να αναρωτηθούν για την αλήθεια.

Και η αλήθεια είναι ότι τα βλαστοκύτταρα σπάνια, έως και ποτέ δεν θα φανούν χρήσιμα σε αυτούς που τα φύλαξαν έναντι αντιτίμου (σύμφωνα με την Ελιάν Γκλούκμαν, πρωτοπόρο στη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων, οι πιθανότητες είναι 1 στις 300.000).

Αντίθετα, η δωρεά στο παγκόσμιο δίκτυο φύλαξης βλαστοκυττάρων, έχει βοηθήσει χιλιάδες ανθρώπους (συμπεριλαμβανομένων και όσων φύλαξαν και τελικά δεν χρησιμοποίησαν τα δικά τους βλαστοκύτταρα στις ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης) να ζήσουν μία ζωή φυσιολογική, μακρυά από λευχαιμίες και άλλες θανατηφόρες και μη νόσους.

Επειδή γνωρίζω πως εδώ μέσα έχουμε πολλούς γονείς, αλλά έχουμε και περισσότερους (πιθανόν) μελλοντικούς γονείς, θεωρώ πως η ενημέρωση είναι το παν για να αποφύγουμε την εξαπάτηση και να μπορέσουμε να προσφέρουμε απλόχερα τη ζωή εκεί που τη χρειάζονται, ενώ ταυτόχρονα, όταν και αν το χρειαστούμε εμείς, πάλι απλόχερα να μας το δώσουν.

Όσοι γονείς έχετε εμπειρία επί του θέματος, καλό θα ήταν να παραθέσετε την άποψή σας καθώς και την εμπειρία σας.

Πριν απ'όλα όμως, σας παραπέμπω να δείτε το ντοκιμαντέρ του ΕΞΑΝΤΑ, "Το πολύτιμο κύτταρο". Το ντοκιμαντέρ προσφέρετε δωρεάν στο παρακάτω link και μπορείτε να το δείτε πατώντας στο "Δείτε την ταινία online".

http://exandas.ert.gr/el/kentriko-eksantas...olytimo-kyttaro

Επειδή όμως το θέμα, πέραν του ότι είναι παγκόσμιο, "παραδόξως", έχει πάρει και μεγάλη έκταση στη χώρα μας (είμαστε η πρώτη χώρα σε ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων), μπορείτε να διαβάσετε και το παρακάτω άρθρο της Καθημερινής:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../05/2007_228576

...Άντε στην υγειά μας... Πάω να να χωνέψω το κουτόχορτο :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Όταν είχα ρωτήσει γιατρό αν θα έπρεπε να κρατήσω τα βλαστοκύτταρα μου απάντησε πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Κατά 99% δεν θα έκαναν για το ίδιο το παιδί και αν έκαναν για κάποιον θα ήταν για το αδερφάκι του (με μικρή πάλι πιθανότητα). Το μόνο που θα ήταν καλό είναι να πήγαιναν σε μια τράπεζα βλαστοκυττάρων από που θα μπορούσε ο καθένας να πάρει, αν χρειαστεί βλαστοκύτταρα από οποιονδήποτε συμβατό δότη και όχι απαραίτητα μόνο τα δικά του.

Χωρίς να το γνωρίζω προσωπικά, μου είπαν ότι τέτοια τράπεζα υπάρχει στο δημόσιο μαιευτήριο "ΕΛΕΝΑ". Εκεί μπορούν να φυλάξουν τα βλαστοκύτταρα και οποιαδήποτε στιγμή, αν χρειαστεί, να πάρουν από οποιοδήποτε δότη.

Υπάρχουν όμως κάποια ερωτήματα: Κατά πόσο φυλάγονται σωστά, κατά πόσο θα χρησιμοποιηθούν μόνο για το σκοπό που πληρώνει ο καθένας και όχι για πειράματα, ποιος διασφαλίζει τον καθέναν μας για την χρήση αυτή μιας και δεν υπάρχει νομικό καθεστώς απέναντι στις εταιρίες αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Θα παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Όταν είχα ρωτήσει γιατρό αν θα έπρεπε να κρατήσω τα βλαστοκύτταρα μου απάντησε πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Κατά 99% δεν θα έκαναν για το ίδιο το παιδί και αν έκαναν για κάποιον θα ήταν για το αδερφάκι του (με μικρή πάλι πιθανότητα). Το μόνο που θα ήταν καλό είναι να πήγαιναν σε μια τράπεζα βλαστοκυττάρων από που θα μπορούσε ο καθένας να πάρει, αν χρειαστεί βλαστοκύτταρα από οποιονδήποτε συμβατό δότη και όχι απαραίτητα μόνο τα δικά του.

Χωρίς να το γνωρίζω προσωπικά, μου είπαν ότι τέτοια τράπεζα υπάρχει στο δημόσιο μαιευτήριο "ΕΛΕΝΑ". Εκεί μπορούν να φυλάξουν τα βλαστοκύτταρα και οποιαδήποτε στιγμή, αν χρειαστεί, να πάρουν από οποιοδήποτε δότη.

Υπάρχουν όμως κάποια ερωτήματα: Κατά πόσο φυλάγονται σωστά, κατά πόσο θα χρησιμοποιηθούν μόνο για το σκοπό που πληρώνει ο καθένας και όχι για πειράματα, ποιος διασφαλίζει τον καθέναν μας για την χρήση αυτή μιας και δεν υπάρχει νομικό καθεστώς απέναντι στις εταιρίες αυτές;

Αν δεις το ντοκιμαντέρ που έχω παραθέσει παραπάνω, θα σου απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα άμεσα. Δεν υπάρχουν "σκοτεινά" σημεία στο θέμα των βλαστοκυττάρων. Είναι πού συγκεκριμένο το τι είναι σωστό και το τι είναι απάτη! Αν θες μπορώ να σου απαντήσω κι εγώ εδώ μέσα, αλλά θα χάσεις πολλές αξιόλογες πληροφορίες του ντοκιμαντέρ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το ντοκιμαντέρ που έχω παραθέσει παραπάνω, θα σου απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα άμεσα. Δεν υπάρχουν "σκοτεινά" σημεία στο θέμα των βλαστοκυττάρων. Είναι πού συγκεκριμένο το τι είναι σωστό και το τι είναι απάτη! Αν θες μπορώ να σου απαντήσω κι εγώ εδώ μέσα, αλλά θα χάσεις πολλές αξιόλογες πληροφορίες του ντοκιμαντέρ!

ok μόλις μπορέσω θα το δω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το παω αλλου το θεμα επειδη το συζητησα με εναν γυναικολογο και ανοιχτηκε πολυ.

Μου ειπε τα εξης:

Παιρνοντας τα βλαστοκυτταρα απο την γεννα και αποθηκευοντας τα μπορει ανα πασα στιγμη ο οποιοσδηποτε να μαθει μεσω DNA αν ο δοτης ειναι απολυτα συμβατος σε ζωτικα οργανα με αυτον.

Οποτε ξερει αυτοματος ΟΛΑ τα στοιχεια το δοτη.

Και μην μου πειτε ειναι απορρητα κτλ γιατι με το χρημα γινονται τα παντα.

Αυτα ειναι τα λογια του γιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το παω αλλου το θεμα επειδη το συζητησα με εναν γυναικολογο και ανοιχτηκε πολυ.

Μου ειπε τα εξης:

Παιρνοντας τα βλαστοκυτταρα απο την γεννα και αποθηκευοντας τα μπορει ανα πασα στιγμη ο οποιοσδηποτε να μαθει μεσω DNA αν ο δοτης ειναι απολυτα συμβατος σε ζωτικα οργανα με αυτον.

Οποτε ξερει αυτοματος ΟΛΑ τα στοιχεια το δοτη.

Και μην μου πειτε ειναι απορρητα κτλ γιατι με το χρημα γινονται τα παντα.

Αυτα ειναι τα λογια του γιατρου.

Καταρχήν δεν το πας αλλού... Είναι επί του θέματος και αυτό που αναφέρεις. Το κακό που είναι δεν μπορώ να καταλάβω.

Πρέπει να δείτε το ντοκιμαντέρ για να καταλάβετε τι γίνετε και πως λειτουργεί η παγκόσμια τράπεζα αποθήκευσης βλαστοκυττάρων!

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι στο οτι αυτος που εχει χρημα και χρειαζεται οποσδηποτε καποιο ζωτικο οργανο για να ζησει θα κανει τα αδυνατα δυνατα για να ζησει.

Υπαρχει μεγαλο εμποριο οργανων και παρανομα χειρουργια για τετοιους ανθρωπους.

Ποσο αν ξερει πλεον ποιος ειναι συμβατος μαζι του που μενει ποσο χρονων ειναι κτλ κτλ.

Αυτο εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι στο οτι αυτος που εχει χρημα και χρειαζεται οποσδηποτε καποιο ζωτικο οργανο για να ζησει θα κανει τα αδυνατα δυνατα για να ζησει.

Υπαρχει μεγαλο εμποριο οργανων και παρανομα χειρουργια για τετοιους ανθρωπους.

Ποσο αν ξερει πλεον ποιος ειναι συμβατος μαζι του που μενει ποσο χρονων ειναι κτλ κτλ.

Αυτο εννοω.

Δες το ντοκιμαντέρ και θα μου πεις. Αυτά που λες τώρα δεν ισχύουν και παραπληροφορούν! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα μετεφερω τα λογια του γιατρου,τα οποια με εβαλαν σε πολυ σοβαρες σκεψεις.

Θα δω και το ντοκιμαντερ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το ντοκυμαντέρ. Τελικά είχε δίκιο ο γιατρός με αυτά που μου είχε πει. Το μόνο που δεν ήξερα είναι ότι μπορείς να κάνεις δωρεά στην δημόσια τράπεζα και όχι να πληρώσεις για φύλαξη στην ίδια. Θα το ψάξω πάντως και μόλις μάθω θα σας πω. (έχω πάντως την εντύπωση ότι και πάλι πληρώνεις κάποιο ποσό)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το ντοκυμαντέρ. Τελικά είχε δίκιο ο γιατρός με αυτά που μου είχε πει. Το μόνο που δεν ήξερα είναι ότι μπορείς να κάνεις δωρεά στην δημόσια τράπεζα και όχι να πληρώσεις για φύλαξη στην ίδια. Θα το ψάξω πάντως και μόλις μάθω θα σας πω. (έχω πάντως την εντύπωση ότι και πάλι πληρώνεις κάποιο ποσό)

Ο δικός σου γιατρός είχε σίγουρα δίκιο και ήταν σίγουρα άξιος στις πληροφορίες που σου έδωσε. Ακόμα και ο γιατρός του bill28 είχε δίκιο αλλά το συμπέρασμα (που δεν ξέρω αν είναι του γιατρού ή του bill28) είναι λανθασμένο!

Το ντοκιμαντέρ από θέμα ποιότητας και αξιοπιστίας πως σου φάνηκε? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός σου γιατρός είχε σίγουρα δίκιο και ήταν σίγουρα άξιος στις πληροφορίες που σου έδωσε. Ακόμα και ο γιατρός του bill28 είχε δίκιο αλλά το συμπέρασμα (που δεν ξέρω αν είναι του γιατρού ή του bill28) είναι λανθασμένο!

Το ντοκιμαντέρ από θέμα ποιότητας και αξιοπιστίας πως σου φάνηκε? :buttrock:

Tου γιατρου ηταν,πλεον και δικο μου:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός σου γιατρός είχε σίγουρα δίκιο και ήταν σίγουρα άξιος στις πληροφορίες που σου έδωσε. Ακόμα και ο γιατρός του bill28 είχε δίκιο αλλά το συμπέρασμα (που δεν ξέρω αν είναι του γιατρού ή του bill28) είναι λανθασμένο!

Το ντοκιμαντέρ από θέμα ποιότητας και αξιοπιστίας πως σου φάνηκε? :buttrock:

Το ντοκυμαντέρ ήταν αρκετά καλό. Βέβαια σκεψου τη νοοτροπία μας και τη νοοτροπία των άλλων ευρωπαίων. Αυτό με προβλημάτισε. Ως αποτέλεσμα όμως, θα το κάναμε; Αν όλα ήταν αλτρουιστικά (και εννοώ αυτό που είπε ο bill28 περί εμπορίας οργάνων κλπ) εγώ σίγουρα θα το έκανα. Αλλά εδώ στο Ελλαδιστάν; Ακόμα και η Τουρκία έχει νομικό πλαίσιο. Βέβαια και να υπήρχε θα τηρούνταν; Σκέψου όμως τώρα που δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία για τίποτα. Ίσως όμως θα πρέπει να αλλάξουμε όλοι μας νοοτροπία σε όλα γιατί δεν είναι τα πάντα χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...