Jump to content

Φροντίδα Μονομαχων!!


steLLoOkO

Recommended Posts

γεια σας παιδια!! ειμαι καινουργια και δεν ξερω απολυτως τιποτα για τους μονομαχους και των τροπο ζωης τους και μολις σημερα αγορασα εναν μονομαχο. προς το παρον τον εχω σε μια μικρη τετραγωνη γυαλα αλλα εχω σκοπο να του αγορασω μια μεγαλυτερη ωστε να ειναι πιο ανετος!! μπορειτε να μου δωσετε καποιες παραπανω συμβουλες?? π.χ. καθε ποτε αλλαζω το νερο?? ειναι αναγκαιο να του παρω ενυδρειο ή μπορω να τον εχω σε μια αρκετα μεγαλη γυαλα?? επισης πως θα πρεπει να ειναι διακοσμημενη η γυαλα μου (αν γινεται να τον εχω εκει μεσα) ή το ενυδρειο (εαν πρεπει ν αγορασω)??? υπαρχει καποια τροφη που μπορω να του δινω για να ειναι υγιεστερος??

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλεναδα!!! :)

Καλα ειναι ο μονομαχος σου να εχει 15-20 λιτρα νερου για κολυμπι και να εχει τουλαχιστον ενα φιλτρακι για να καθαριζετε το νερο.

Αλλαγες να κανεις μια καθε βδομαδα αλλα πρωτα απ ολα καλο θα ηταν να ειχες στωσει το ενυδρειακι σου ωστε μην υπαρχει αμμωνια στο νερο(για το στωσιμο υπαρχουν θεματα τα οποια μπορεις να διαβασεις για να παρεις μια ιδεα)

Για την διακοσμηση μπορεις να βαλεις καναδυο φυτακια ευκολα στην διατηρηση τους και για τροφες δεν θελει τιποτα ιδιετερο,απλα φυλαρακια οπως και τα υπολοιπα ψαρια.

Ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!! :) γινεται να τον εχω για λιγο διαστημα σε μια μεγαλη γυαλα!??! βασικα εχω ακουσει οτι οι μονομαχοι χρειαζονται και πολυ φως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλεναδα!!! :)

Καλα ειναι ο μονομαχος σου να εχει 15-20 λιτρα νερου για κολυμπι και να εχει τουλαχιστον ενα φιλτρακι για να καθαριζετε το νερο.

Αλλαγες να κανεις μια καθε βδομαδα αλλα πρωτα απ ολα καλο θα ηταν να ειχες στωσει το ενυδρειακι σου ωστε μην υπαρχει αμμωνια στο νερο(για το στωσιμο υπαρχουν θεματα τα οποια μπορεις να διαβασεις για να παρεις μια ιδεα)

Για την διακοσμηση μπορεις να βαλεις καναδυο φυτακια ευκολα στην διατηρηση τους και για τροφες δεν θελει τιποτα ιδιετερο,απλα φυλαρακια οπως και τα υπολοιπα ψαρια.

Ελπιζω να βοηθησα!!!

ευχαριστω πολυ!!!!! smile.gif γινεται να τον εχω για λιγο διαστημα σε μια μεγαλη γυαλα!??! βασικα εχω ακουσει οτι οι μονομαχοι χρειαζονται και πολυ φως!!

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες!!! θελεις και θερμοστατη, οχι δεν θες πολυ φως για το μονομαχο και κοιτα η ροη να μην ειναι πολυ δυνατη απο το φιλτρο. καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!! :) γινεται να τον εχω για λιγο διαστημα σε μια μεγαλη γυαλα!??! βασικα εχω ακουσει οτι οι μονομαχοι χρειαζονται και πολυ φως!!

Το τυπικο του θεματος λεει οτι δεν γινετε αλλα μερικες φορες δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως,εδω βλεπεις στα μαγαζια να τα εχουνε σε πλαστοκα ποτηρια :D .

Κρατα τον στην γυαλα που λες αλλα καλο ειναι ειδικα τωρα τον χειμωνα να παρεις και εναν μικρο θερμοστατη ωστε να εχεις την καταληλη θερμοκρασια αλλα το κυριοτερο ειναι οσο θα τον εχεις στην γυαλα να κανεις καθε μερα αλλαγη νερου ωστε να μην ανεβει η αμμωνια σε επιπεδα που μπορει να τον σκοτωσει.

Το νερο της αλλαγης καλα ειναι να εχει την ιδια θερμοκρασια με της γυαλας.Δεν βαζουμε νερο ζεστο απο την βρυση γιατι μπορει να βγαλουν οι σωληνώσεις επικίνδυνες ουσιες.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω ακουσει οτι οι μονομαχοι χρειαζονται και πολυ φως!!

Αυτό δεν ισχύει... Και με το φως του δωματίου οι μονομάχοι είναι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι η γυάλα που είναι ο μονομάχος τώρα?

Ρίξε και μια ματιά στο προφίλ του ψαριού:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν αν επερνες ενα ενυδρειο 20-25 λιτρα με φιλτρο κλπ. Θα το ευχαριστιοσασταν και οι 2 καλυτερα... :buttrock: ριξε και μια ματια εδω για τον μονομαχο

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

20-25λ θα του ειναι και παλι λιγα.οι εποχες αλλαζουν και ολοι μας αλλαζουμε χρονο με το χρονο.ο μονομαχος τωρα πλεον θα πρεπει να μπαινει σε ενα 40λ ενυδρειο γιατι πλεον ουτε το 25λ στο εκαστο δεν του φτανει.στο λεω αυτο επειδη εχω περασει και εγω απο αυτο το σταδιο.εχω 6 μονομαχους και οι τρεις ειναι... ο ενας σε 50λ,ο δευτερος σε 30λ και ο τριτος σε 20λ.για σκεψου,που θα ηταν καλυτερα γι αυτον,αλλα και για εσενα?

Link to comment
Share on other sites

20-25λ θα του ειναι και παλι λιγα.οι εποχες αλλαζουν και ολοι μας αλλαζουμε χρονο με το χρονο.ο μονομαχος τωρα πλεον θα πρεπει να μπαινει σε ενα 40λ ενυδρειο γιατι πλεον ουτε το 25λ στο εκαστο δεν του φτανει.στο λεω αυτο επειδη εχω περασει και εγω απο αυτο το σταδιο.εχω 6 μονομαχους και οι τρεις ειναι... ο ενας σε 50λ,ο δευτερος σε 30λ και ο τριτος σε 20λ.για σκεψου,που θα ηταν καλυτερα γι αυτον,αλλα και για εσενα?

Φίλε giorginakos, οι εποχές αλλάζουν μεν, όπως είπες, αλλά ο μονομάχος δεν αλλάζει :buttrock:

Νομίζω πως η απάντηση που έδωσα ΕΔΩ καλύπτει και αυτήν τη περίπτωση :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε giorginakos, οι εποχές αλλάζουν μεν, όπως είπες, αλλά ο μονομάχος δεν αλλάζει :buttrock:

Νομίζω πως η απάντηση που έδωσα ΕΔΩ καλύπτει και αυτήν τη περίπτωση :buttrock:

καλα οκ οτι προτιμαει η φιλη μας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια ολους!! Ειμαι τελειως ασχετη αλλα μ αρεσουν παρα πολυ οι μονομαχοι και γενικοτερα τα ψαρια! Η γυαλα ειναι ΠΟΛΥ μικρη αλλα απο εβδομαδα θα του παρω μια μεγαλυτερη ετσι ωστε να ειναι πιο ανετος μεχρι να του παρω το ενυδρειο (και μπορει να βαλω και καποιο φιλτρο στη γυαλα) !! :buttrock: απο το pet shop μου ειπανε να αλλαζω το νερο της γυαλας καθε εβδομαδα αλλα φανταζομαι πως δεν σκεφτηκαν τα επιπεδα αμμωνιας! η θερμοκρασια του νερου ειναι πολυ καλη γιατι φροντιζω να μην ειναι κρυο αλλου ουτε και να βαζω ζεστο νερο απευθειας απο τη βρυση!! επιπλεον συμβουλες ειναι παντα ευπροσδεκτες!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια ολους!! Ειμαι τελειως ασχετη αλλα μ αρεσουν παρα πολυ οι μονομαχοι και γενικοτερα τα ψαρια! Η γυαλα ειναι ΠΟΛΥ μικρη αλλα απο εβδομαδα θα του παρω μια μεγαλυτερη ετσι ωστε να ειναι πιο ανετος μεχρι να του παρω το ενυδρειο (και μπορει να βαλω και καποιο φιλτρο στη γυαλα) !! :buttrock: απο το pet shop μου ειπανε να αλλαζω το νερο της γυαλας καθε εβδομαδα αλλα φανταζομαι πως δεν σκεφτηκαν τα επιπεδα αμμωνιας! η θερμοκρασια του νερου ειναι πολυ καλη γιατι φροντιζω να μην ειναι κρυο αλλου ουτε και να βαζω ζεστο νερο απευθειας απο τη βρυση!! επιπλεον συμβουλες ειναι παντα ευπροσδεκτες!!! :buttrock:

Πάρε κατευθείαν το ενυδρείο και μην τον ταλαιπωρείς άλλο με γυάλες! :buttrock:

Θερμοστάτη θα χρειαστείς οπωσδήποτε, ειδικά τώρα που μπαίνουμε και στον πιο ''βαρύ'' θεωρητικά χειμώνα.

Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, στο νερό πρέπει να ρίχνεις και αντιχλώριο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

te name="psarouklas" post="462176" timestamp="1288445533"]

Πάρε κατευθείαν το ενυδρείο και μην τον ταλαιπωρείς άλλο με γυάλες!

Θερμοστάτη θα χρειαστείς οπωσδήποτε, ειδικά τώρα που μπαίνουμε και στον πιο ''βαρύ'' θεωρητικά χειμώνα.

Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, στο νερό πρέπει να ρίχνεις και αντιχλώριο!

Γεια σας και απο μενα πηγα σε ενα μαγαζι για να παρω ενα ενυδρείο και μου πε πως δεν χρειάζεται να βαλω θερμοστάτη γιατι ειναι ψαρια κρύου νερου εκτός αν θελω να τα ζευγαρωσω ακόμα μου πε πως πρεπει να καθαρίζω το νερο μια φορα τν εβδομαδα και ας εχω φιλτρο να βγαζω το μισό νερο δηλαδή αλλα.δεν μου πε κάτι για την αμονια τι μπορω να κανω?

Σκοπεύω να αγοράσω ενα θηλυκό και εναν αρσενικό μονομαχο σε ενα ενυδριο ικανοποιητικο αν παρω εναν γλυπτη θα χουν θεμα με τι αλλα ψαρια συμβιωνουν αρμονικά και αν τ βαλω ψεύτικα φυτα υπάρχει προβλημα γενικά τι διακοσμιση πρωτινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Άνοιξε σε παρακαλώ ένα νέο θέμα να συζητήσουμε τις απορίες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2015 at 3:22 ΜΜ, το μέλος dpap έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Άνοιξε σε παρακαλώ ένα νέο θέμα να συζητήσουμε τις απορίες σου. :)

Εφτιαξα ενα (ας το πω ενα έγινε βλακια και ανοιξα 3-4 :() αν θες μπες εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...