Jump to content

χρηση μη ενυδρειακης σιλικονης


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Μια ερωτηση.

Παρηγγειλα τα τζαμια για ενα καινουργιο sump σε εναν τζαμά και μου προτεινε να τα κολλήσει αυτος.

Το συμφωνησαμε, αλλα ενω μου ειπε οτι θα χρησιμοποιησει ενυδρειακη σιλικονη, χθες που πηγα να το δω, μου φαινοταν σαν σιλικονη κανονικη.

Δεν ειδα το σωληναριο, αλλα εχω τις αμφιβολιες μου οτι πηγε να αγορασει ειδικη ενυδρειακη σιλικκονη.

Τι κανω τωρα?

Αν τελικα δεν εχει χρησιμοποιηθει ενυδρειακη αλλ ααπλη σιλικονη, τι κινδυνο διατρεχω?

Link to comment
Share on other sites

εμφανισιακά δε μπορείς να καταλάβεις εάν είναι ενυδρειακή ή όχι :buttrock:

εάν δεν είναι ενυδρειακή πιθανότατα θα είναι αντιβακτηριδιακή-αντιμουχλική που καταλαβαίνεις οτι σε αυτλη την περίπτωση υπάρχει τρελό πρόβλημα...

ρώτα τον να σου πει πως έλεγαν τη σιλικόνη που χρησιμοποίησε να βγάλουμε άκρη. Εάν όντως έχει χρησιμοποιηθεί ακατάλληλη σιλικόνη πρέπει να το ξεκολλήσεις και να το ξανακολλήσεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μιλα του και πες του με αυστηρο υφος πως το ενυδρειο εχει ζωντανα καποιων χιλιαδων ευρω μεσα και οτι αμα δεν εχει βαλει την αναλογη σιλικονι (και πια να σου πει) θα γινει μεγαλη ζημια και πως θα του ριξεις αυτου τις ευθυνες.

Αν τον δεις μετα απο αυτο και συνεχιζει να σου λεει πως τα εχει κανει σωστα ολα κρινετε απο εσενα για το αν θα το δουλεψεις η οχι.

Εγω παντως αν δεν ειναι ενυδρειακη δεν θα το ρισκαρα.

Επρεπε να ησουν εκει παντως στο κολλημα γιατι τωρα βλεπεις τα αποτελεσματα.

Δεν μπορουσες να το κολλησεις εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκάρεις καν με ερωτήσεις κλπ. Απλά πάρε ενυδρειακή σιλικόνη και πήγαινε στο μαγαζί και ζήτα του να ξεκολλήσει τα τζάμια και να τα κολλήσει μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Μια ερωτηση.

Παρηγγειλα τα τζαμια για ενα καινουργιο sump σε εναν τζαμά και μου προτεινε να τα κολλήσει αυτος.

Το συμφωνησαμε, αλλα ενω μου ειπε οτι θα χρησιμοποιησει ενυδρειακη σιλικονη, χθες που πηγα να το δω, μου φαινοταν σαν σιλικονη κανονικη.Απο που το καταλαβες αυτο; :buttrock:

Δεν ειδα το σωληναριο, αλλα εχω τις αμφιβολιες μου οτι πηγε να αγορασει ειδικη ενυδρειακη σιλικκονη.

Τι κανω τωρα?

Αν τελικα δεν εχει χρησιμοποιηθει ενυδρειακη αλλ ααπλη σιλικονη, τι κινδυνο διατρεχω?

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν θα εχεις κανενα προβλημα γιατι λογικα θα σου χει βαλει την αντιμουχλικη, ξερω αρκετους παλιους που εχουν φτιαξει ενυδρεια και τρεχουν χωρις κανενα προβλημα μ αυτην ...,, αλλα για το ''σπασημο'' πες του οτι ειναι για θαλασσινο ενυδρειο και πες του οτι αν παθει κατι θα αναλαβει την ευθηνη ετσι αν εχει βαλει τιποτα αλλο θα αναγκαστει μονος του να στο ξαναφτιαξει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν θα εχεις κανενα προβλημα γιατι λογικα θα σου χει βαλει την αντιμουχλικη, ξερω αρκετους παλιους που εχουν φτιαξει ενυδρεια και τρεχουν χωρις κανενα προβλημα μ αυτην ...,, αλλα για το ''σπασημο'' πες του οτι ειναι για θαλασσινο ενυδρειο και πες του οτι αν παθει κατι θα αναλαβει την ευθηνη ετσι αν εχει βαλει τιποτα αλλο θα αναγκαστει μονος του να στο ξαναφτιαξει :buttrock:

Μα η αντιμουχλική είναι αυτή που έχει φάρμακα για να μην αναπτύσσονται μύκητες και κάνει κακό και στα ψάρια, να μην κάνουμε τέτοια λάθη!

Το μόνο που μπορώ να αναφέρω ως βοήθεια είναι οτι όλα τα ενυδρεία της σχολής μου είναι κατασκευασμένα με ακατάλληλη σιλικόνη και το πρωσωπικό μου είπε οτι απλά τα γεμίζανε και τα αδειάζανε κάμποσες φορές πριν μπουν μέσα ψάρια.

Πρώτα ρώτα την εταιρία αν είναι 100% σιλικόνη πράγμα καλό, ίσως είσαι τυχερός αλλιώς ετοιμάσου για πλυσίματα...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετοί τύποι από σιλικόνες οπότε καλό είναι να μάθεις τι ακριβώς έχει χρησιμοποιήσει.Αν δεν έχει βάλει ειδική τότε θα χρειασθεί καθάρισμα και κόλλημα ξανά.Επίσης οι περισσότεροι τζαμτζήδες ''κολλάνε'' ενυδρεία και το κολλάνε το βάζω σε εισαγωγικά γιατί απλά δεν ξέρουν. Ελπίζω να μην έπεσες και σε αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που ανέλαβε να στο κολλήσει είναι και υπεύθυνος γιαυτο,τονισε το όταν πας να πάρεις το ενυδρειο εξηγοντας του τις επίπτωσεις που έχει μια ακατάλληλη σιλικονη(αντιμουχλικη κτλ)....

Κατέ εμε φέρεις και ΕΣΥ μερίδιο ευθύνης,χωρίς να ξέρεις τι και αν έχει ξαναφτιαξει ενυδρειο πως επετρεψες να στο φτιάξει;

Και ο καλύτερος τζαμας να είναι δεν έχει καμία σχέση με το αν ξέρει να κολλάει...

Πως εμπιστευεσαι κάτι τέτοιο;

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το πιο σωστο, θα ηταν να το κολλαγα εγω, απο την αποψη οτι θα ηξερα τι σιλικονη θα χρησιμοποιουσα.

Απο την αλλη εγω δεν εχω ξανακολήσει ποτε ενυδρειο (αν και τα χερια μου πιανουν παρα πολύ) και εκεινος ειναι επαγγελματιας τζαμας. Δεν ειναι πολύ περισσοτερες οι πιθανοτητες να βγει σωστο το κολλημα?

Οσο αφορα την σιλικονη, φυσικα και δεν μπορω να το καταλάβω απο την οψη.

Αλλα μου ζητησε 30 ευρω για το κολλημα.

Αυτο με παραξενεψε. Στο water inn 30 ευρω ειχε μονο η σιλικονη. Δηλαδη αυτος εδωσε 30 ευρω για σιλικονη και δεν εβγαλε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νομιζεις πως οι σιλικονες εχουν τοσο;

Το ανωτερο που εχουν 6-8 ευρω οι ενυδρειακες.

Ποτε αγορα σιλικονης απο ενυδρειακα μαγαζια γιατι απλα τις εχουν πανακριβες.

Υπαρχουν και τα συνοικιακα μαγαζια που εχουν den braven bison logo κτλ κτλ και σε πολυ καλες τιμες.

Εγω τουλαχιστον το εχω ξαναπει τα ενυδρειακα μαγαζια ονομαζουν ενυδρειακα προιοντα μονο και μονο για να αυξανουν κατα πολυ τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νομιζεις πως οι σιλικονες εχουν τοσο;

Το ανωτερο που εχουν 6-8 ευρω οι ενυδρειακες.

Ποτε αγορα σιλικονης απο ενυδρειακα μαγαζια γιατι απλα τις εχουν πανακριβες.

Υπαρχουν και τα συνοικιακα μαγαζια που εχουν den braven bison logo κτλ κτλ και σε πολυ καλες τιμες.

Εγω τουλαχιστον το εχω ξαναπει τα ενυδρειακα μαγαζια ονομαζουν ενυδρειακα προιοντα μονο και μονο για να αυξανουν κατα πολυ τις τιμες.

Σωστος :buttrock:

3 ευρο το σωληναριο logo 1000

5.5 ευρο το σωληναριο den braven aqua silicon

και απο εκει και περα ανεβαινουν λιγο ακομα , τωρα εαν καταστηματα πουλανε λαγους με πετραχηλια δεν παει να πει οτι θα τους αγορασουμε , καλο ειναι να γινεται μια ερευνα αγορας για το οτιδηποτε ψαχνουμε .

@Γιαννη

Ευχομαι να μην εχεις κανενα προβλημα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγω διαφωνώ....άλλο το ένα και άλλο το αλλο...

Έχει δοκιμάσει κανείς σιλικονη της hobby η jbl

?

Αυτές οι σιλικονες στεγνωνουν μερικώς σε λίγα λεπτά και σε μια μέρα πλήρως....

Είναι ιδανικές για καληψη διαρροων κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ακριβως επειδη στεγνωνουν σε λιγα λεπτα για μενα δεν κανουν για κολλημα ενυδρειου.

Παντως αλλο αυτο που λες εσυ τωρα καμια σχεση .Ο φιλος μιλαει για κολλημα ενυδρειου και οχι για φτιαξιμο διαρροης.Αλλωστε αν εχεις διαρροη σε ενυδρειο δεν βαζεις σιλικονι πανω σε σιλικονι γιατι απλα δεν πιανει και ειναι προχειροδουλεια μεχρι να εμφανιστει παλι διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

εάν θες να γλυτώσεις το μπλέξιμο θα σου προτείνω μια λύση...

κόψε με ένα κοπίδι τους αρμούς μόνο (ότι εξέχει) από τη μέσα μεριά του sump και πάρε μια ενυδρειακή σιλικόνη και ξαναπέρασε το από επάνω. Έτσι ότι και να έχει γίνει με την παλιά σιλικόνη θα την έχεις απομονώσει άσε που θα γίνει και πιο γερό το sump :buttrock:

ο φίλος σου για αυτή τη δουλειά είναι σαπουνόνερο και μια πιστωτική κάρτα παλιά αφού τις έχει κόψει με ένα ψαλιδάκι μια γωνία :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ακριβως επειδη στεγνωνουν σε λιγα λεπτα για μενα δεν κανουν για κολλημα ενυδρειου.

Παντως αλλο αυτο που λες εσυ τωρα καμια σχεση .Ο φιλος μιλαει για κολλημα ενυδρειου και οχι για φτιαξιμο διαρροης.Αλλωστε αν εχεις διαρροη σε ενυδρειο δεν βαζεις σιλικονι πανω σε σιλικονι γιατι απλα δεν πιανει και ειναι προχειροδουλεια μεχρι να εμφανιστει παλι διαρροη.

bill σιγουρα δεν μιλαω για κολλημα ενυδρειου.εκτος και εισαι ο ωνασης! :buttrock:

αν μεσα στο ενυδρειο εχεις ομως μερικων χιλιαδων ευρω ζωντανα,τοτε θα κανεις μπαλωμα σαν προχειρη λυση ...το αν πιανει η σιλικονη πανω στην σιλικονη δεν το ξερω αλλα σιγουρα θα καθαριζα την οποιαδηποτε σιλικονη στο σημειο εφαρμογης πριν βαλω το μπαλωμα....

Link to comment
Share on other sites

Απλα Χρηστο ξερεις πως ειμαι ανθρωπος που φτιαχνω πολλα πραγματα μονος μου και μου αρεσει να ψαχνω πολυ σε εξαρτηματα - προιοντα τα οποια βρισκω και σε πολυυυυ χαμηλωτερες τιμες απο τα <<εξιδεικευμενα καταστηματα>>.

Απλα το βαπτισμα προιοντων για να τα πουλανε πιο ακριβα με εξοργιζει και το ξερεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ενα μπαλωμα με μια απλη σιλικονη δεν σου επιτρεπει να το ξαναγεμησεις γρηγορα.....

θες 3-5 μερες ενω με τις ενυδρειακες θες 1 ωρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια καλησπερα και απο εμενα.εγω αγορασα προχθες μια σιλικονη bison για ενυδρεια απο praktiker 5 euro και η ιδια στη χαλκιδα σε μαγαζι με ενυδρεια 9 euro. οποιος καταλαβε καταλαβε!!!!την δοκιμασα και στεγνωνη πληρως σε 2 ωρες..την προτεινω!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο εμενα.εγω αγορασα προχθες μια σιλικονη bison για ενυδρεια απο praktiker 5 euro και η ιδια στη χαλκιδα σε μαγαζι με ενυδρεια 9 euro. οποιος καταλαβε καταλαβε!!!!την δοκιμασα και στεγνωνη πληρως σε 2 ωρες..την προτεινω!!!

δε στεγνώνει για κανένα λόγο σε δύο ώρες... στεγνώνει μόνο επιφανειακά σε τόσο χρόνο! Να υπολογίζεις οτι θέλει 1 μέρα το κάθε χιλιοστό σιλικόνης ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...