Jump to content

Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος


Pangasius

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του Aquazone!!! Είμαι ο Στράτος από την Αθήνα και πριν 1 μήνα περίπου απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο. Ένα view aquarium ΗR-500 , 55 λίτρων περίπου.

Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω κάνει είναι να αντικαταστήσω τον εξοπλισμό που είχε μαζί με τα εξής.

Φίλτρο-κυκλοφορητή: Sera fil60 380 lit/h

Θερμαντήρα: Scuba heater 100watt 18-32 C και αναλογικό θερμόμετρο

2 λάμπες Tropical River 8watt 14000K στο καπάκι

Οξυγόνο δίνω απο τον κυκλοφορητή

Για το στρώσιμο του νερού έχω χρησιμοποιήσει το JBL Denitrol (βακτήρια) και το Biotopol.

Απο πλευράς διακόσμησης έχω βάλει ένα μέτριο χαλικάκι σκούρου χρώματος και 2 συνθετικά πλαστικά φυτά και ένα μικρό καραβάκι στη μέση.

Δεν σκέφτομαι να βάλω φυσικά φυτά για το λόγο ότι είμαι ακόμα πολύ άπειρος και αν με "πάει" θα το κάνω σε μεγαλύτερο μελλοντικό ενυδρείο.

Λοιπόν εδώ και 15 μέρες περίπου έχω βάλει στο ενυδρείο 2 red eye tetra (Moenkhausia sanctaefilomenae) και ένα pleco τα οποία απ΄ότι φαίνεται τα πανε μια χαρά και τρέφονται κανονικά. Μετρήσεις στο νερό δεν έχω κάνει αλλά σκέφτομαι απο βδομάδα να πάρω ένα πολυτεστ (για ph, νιτρώδη κλπ κλπ).

Τα ψάρια που σκέφτομαι να βαλω μιας και μου αρέσουν πολύ τα tetra και θα ήθελα την συμβουλή σας σε πρώτη φάση για το αν ταιριάζουν μεταξύ τους είναι τα εξής

GOLDEN TETRA

SERPAE TETRA

NEON TETRA και WHITE CLOUD MOUNTAIN MINNOW και CAT FISH

Αυτά δλδ που έχω δει μεχρι στιγμης και μ'αρέσουν και μπορώ πιστεύω να διαχειριστώ σαν αρχάριος.

Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία και αναμένω με ανυπομονησία απαντήσεις και συμβουλές :buttrock:

(Φωτογραφίες ελπίζω να βγάλω σύντομα γιατι φωτ. μηχανή έχω μόνο στο κινητό)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!

Μήπως πρέπει να βάλω τις απορίες μου σε άλλο θέμα? Αν ναι παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.

Ευχαριστώ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!

Μήπως πρέπει να βάλω τις απορίες μου σε άλλο θέμα? Αν ναι παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.

Ευχαριστώ! :buttrock:

Καλώς ήρθες και από εμένα!

Επειδή αυτή εδώ η κατηγορία είναι για καλωσόρισμα, άνοιξε ένα νέο θέμα στο Γενικά περί γλυκού νερού, και πολύ ευχαρίστως εκεί να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σου! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...