Jump to content

προβλημα με φυτα


Recommended Posts

Γεια σε ολους!!!Προχθες αγορασα 9 ριζες Egeria Densa.

Ολα ειναι μια χαρα ισα ισα που αρχισαν να βγαζουν και αλλα φυτα πανω στο "κορμο".

Το προβλημα ειναι οτι η κορυφη τον φυτων εχει γιρει στα πειρσοτερα προς τα κατω οπως βλεπεται στην φωτογραφια.Γιατι εγιραν ετσι τα φυτα?Αυτο ειναι φυσιολογικο?

post-16651-1288524342_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argife
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. τι φωτισμό έχεις ? μήπως υπάρχει κάποιο εμπόδιο ανάμεσα σε φυτό-φωτισμό και ψάχνει το φώς ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φως της tetra και το αναβω 14-17 ωρες την ημερα γιατι ειναι μονο ενα και οχι δυο αλλα αυτα τα φυτα χρειαζονται απο 8 και πανω.Δεν τα εμποδιζει κατι με το φως.Δεν εχω τιποτα στη επιφανια.

Link to comment
Share on other sites

Οι ωρες που αναβεις τα φωτα σου ειναι υπερβολικες καλυτερα θα ηταν να προσθεσεις μια λαμπα ακομα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τους κανω κακο που τους αναβω το φως τοσο πολυ.Η πολιτρια στο water inn μου ειπε απο 8 ωρες και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φως της tetra και το αναβω 14-17 ωρες την ημερα γιατι ειναι μονο ενα και οχι δυο αλλα αυτα τα φυτα χρειαζονται απο 8 και πανω.Δεν τα εμποδιζει κατι με το φως.Δεν εχω τιποτα στη επιφανια.

δέν το γνωρίζω το φωτιστικό της tetra αλλά 8-12 ώρες είναι αρκετές ανάλογα τις ανάγκες του κάθε ενυδρείου.

άν το γνωρίζει κάποιος φίλος ας απαντήσει.

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τους κανω κακο που τους αναβω το φως τοσο πολυ.Η πολιτρια στο water inn μου ειπε απο 8 ωρες και πανω.

ενδέχεται να δημιουργηθούν άλγες και ... να κάνεις ξενύχτες τα ψάρια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάνω από 12 ώρες φωτισμό, για κανένα λόγο (8-10 για την ακρίβεια). Πέρα από τα φυτά, δεν έχεις ψάρια στο ενυδρείο; Επηρρεάζονται αρνητικά ΚΑΙ αυτά από τη μεγάλη φωτοπερίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηρησα οτι το κανουν αυτο τα φυτα οταν σβηνω το φως.Οταν ομως το ξανανοιγω μετα απο 5 ωρες φτιαχνουν λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Στον πολύωρο φωτισμό και στον δυνατό (για τα συγκεκριμένα φυτά) φωτισμό τα φυτά αυτά την κάνουν αυτήν την κίνηση δεν είναι σημάδι ότι έχουν κάποια ασθένεια απλά είναι η αντίδραση τους στον έντονο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...