Jump to content

Αλφάδιασμα νέου ενυδρείου


soulrider

Recommended Posts

Την Παρασκευή πήρα το καινούριο μου ενυδρείο. elite 1500 περίπου 475 λίτρα, μέτρησα το ενυδρείο αλλά παράλληλα και το έπιπλο και δεν υπήρχε καμία απόκλιση στο αλφάδιασμα. αφού το έστησα όμως και το γέμισα καμιά 10αρια πόντους διαπίστωσα ότι υπάρχει απόκλιση, περίπου 1 πόντος από την μια άκρη στην άλλη. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι για την απόκλιση φταίει το πάτωμα που έχει ρύση για τα νερά. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ρωτήσω αν το πρόβλημα μου είναι σοβαρό και αν υπάρχουν τρόποι διόρθωσης.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα δεν υπαρχει αλλα οταν το γεμισεις θα φαινονται οι κοντρες.Βαλε απο την μερια που γερνει 1 ποντο τακακια απο ξυλο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα δεν υπαρχει αλλα οταν το γεμισεις θα φαινονται οι κοντρες.Βαλε απο την μερια που γερνει 1 ποντο τακακια απο ξυλο :buttrock:

άμα βάλω τακάκια από την μια μεριά τα μεσαία πόδια (τα 2 από τα 6 ) θα σηκωθούν στον αέρα, με αποτέλεσμα να πέφτει το βάρος στα 4 από τα 6 πόδια που πρέπει. Επειδή είναι πολλά τα λίτρα φοβάμαι μήπως ασκείτε μεγαλύτερη πίεση στην γωνιά του ενυδρείου που έχει την κλίση και αργότερα να έχω προβλήματα διαρροής.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα να ξηλώσεις τα ποδαράκια που έχει τώρα εντελώς και να πας σε ένα μαγαζί με είδη επιπλοποιίας και να πάρεις ποδαράκια μεταλλικά 5,5 εκατοστά ρυθμιζόμενα στο ύψος :buttrock:

αυτό που είπε ο κιχλιδάτος γίνετε αλλά θα σου βγάλει την πίστη να το αλφαδιάσεις έτσι γιατί είναι μεγάλο και πρέπει να έχει και πολλά ποδαράκια από κάτω από ότι θυμάμαι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις τα ποδαρακια με ρυθμιζομενα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα να ξηλώσεις τα ποδαράκια που έχει τώρα εντελώς και να πας σε ένα μαγαζί με είδη επιπλοποιίας και να πάρεις ποδαράκια μεταλλικά 5,5 εκατοστά ρυθμιζόμενα στο ύψος :buttrock:

αυτό που είπε ο κιχλιδάτος γίνετε αλλά θα σου βγάλει την πίστη να το αλφαδιάσεις έτσι γιατί είναι μεγάλο και πρέπει να έχει και πολλά ποδαράκια από κάτω από ότι θυμάμαι :buttrock:

με μεταλικες βιδες τα ποδια τουλαχιστον 8 mm παχος

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της Πειραιώς κοντά στην Ομόνοια έχει ένα μαγαζάκι με εργαλεία κλπ που έξω έχει πλαστικά κουτιά με ροδάκια ποδαράκια κλπ, εκεί θα βρεις τα καταλληλότερα ρυθμιζόμενα ποδαράκια βαρέως τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή πήρα το καινούριο μου ενυδρείο. elite 1500 περίπου 475 λίτρα,

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ρωτήσω αν το πρόβλημα μου είναι σοβαρό και αν υπάρχουν τρόποι διόρθωσης.

Εγώ θα σε φοβίσω

Φίλε μου μέχρι που μπορεί να σου ραγίσει

Εκτός απο τα ρυθμιζόμενα ποδαράκια το ενυδρείο θα καθίσει απαραίτητα σε 3 εκατοστά φελιζόλ

Αν δεν βάλεις απαραίτητα φελιζόλ τότε........ :buttrock:

Δεν θέλω να έρθω στην δυσάρεστη θέση και να σου πω "εγώ σου τάλεγα"

Φιλικά

ΥΓ.

Φελιζόλ ανάμεσα στο έπιπλο και το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε φοβίσω

Φίλε μου μέχρι που μπορεί να σου ραγίσει

Εκτός απο τα ρυθμιζόμενα ποδαράκια το ενυδρείο θα καθίσει απαραίτητα σε 3 εκατοστά φελιζόλ

Αν δεν βάλεις απαραίτητα φελιζόλ τότε........ :buttrock:

Δεν θέλω να έρθω στην δυσάρεστη θέση και να σου πω "εγώ σου τάλεγα"

Φιλικά

ΥΓ.

Φελιζόλ ανάμεσα στο έπιπλο και το ενυδρείο

Γιατι εισαι τοσο απόλυτος οτι χρειαζεται το φελιζολ?

Δε μλαμε για μια ιδιοκατασκευη και μη συμβατη θεση του ενυδρειου πανω στη βαη. Μιλαμε για μια εργοστασιακή κατασκευη που ειναι ετοιμο... πακετο το ενα να εφαρμοζει με το άλλο.

Φελιζολ βαζουμε στις ιδιοκατασκευες κυριως. Το συγκεκριμενο νομιζω και ο κατασκευαστης συστηνει να ΜΗΝ τοποθετηθει φελιζολ μεταξυ εμυδρειου και επίπλου...

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζολ σε τόσα λίτρα δεν θα κάνει διάφορα. Ακόμα και η πλευρά που είναι ψηλότερα από την άλλη, θα αρκεί τόσο βάρος στο φελιζολ που θα το ισοπεδώσει. Μόνο το πράσινο που βάζουν στις οικοδομές ΊΣΩΣ αντέξει το βάρος και ισιωσει το ενυδρείο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον είναι ίσια η βάση δεν υπάρχει θέμα. Έτσι κ αλλιώς πουθενά στο εξωτερικό δεν βάζουν φελιζολ. Δεν έχω δει κανένα ενυδρείο με φελιζολ από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι τοσο απόλυτος οτι χρειαζεται το φελιζολ?

Δε μλαμε για μια ιδιοκατασκευη και μη συμβατη θεση του ενυδρειου πανω στη βαη. Μιλαμε για μια εργοστασιακή κατασκευη που ειναι ετοιμο... πακετο το ενα να εφαρμοζει με το άλλο.

Φελιζολ βαζουμε στις ιδιοκατασκευες κυριως. Το συγκεκριμενο νομιζω και ο κατασκευαστης συστηνει να ΜΗΝ τοποθετηθει φελιζολ μεταξυ εμυδρειου και επίπλου...

Θα σου πω

Αν με 10 πόντους νερό έχει αυτήν την απόκλιση, τότε τι απόκλιση θα έχει όταν γεμίσει......

Η εργοστασιακή κατασκευή θεωρεί ότι το πάτωμα είναι ίσιο αλλιώς θα είχε την πρόνοια να τοποθετήσει ρυθμιζόμενα ποδαράκια.

Ένα χαρακτηριστικό που δεν γνωρίζουμε είναι από τι υλικό είναι το πάτωμα.

Δεν το ρώτησε κανείς.....

Στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να τοποθετηθεί αρμοταινία (ελαστική ταινία σαν σαμπρέλα) ανάμεσα στο ενυδρείο και στο έπιπλο.

Το πρόβλημα είναι στο πάτωμα άλλα μετατοπίζεται στο ενυδρείο

Οι τάσεις υπάρχουν πάντα όταν υπάρχει κλίση.

Ποιο μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα πάθει ζημιά έστω μακροχρόνια?

Το ρίσκο σε τέτοιες περιπτώσεις το παίρνει πάντα αυτός που έχει το ενυδρείο.

Σε κάποιες περιπτώσεις όπως αυτήν προτιμώ να υπερβάλω από το να πω "Όλα θα πάνε καλά"

@tsoum

Εδώ και 15 χρόνια χρησιμοποιώ υλικό της ντάου (daw)

Δεν πρότεινα λευκό φελιζόλ

Περίμενα μια αντίδραση είτε θετική είτε αρνητική από το παλικάρι που έχει το πρόβλημα για να επεκταθεί η συζήτηση. Γιαυτό δεν σκοτώνουμε τον ταχυδρόμο πριν επιχειρηματολογήσει.

Φιλικά

@soulrider

Απο τι υλικό είναι το πάτωμα σου?

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζόλ το βάζουμε στις ιδιοκατασκευές για να μην έρχονται σε άμεση επαφή δύο σκληρές επιφάνειες. (Γυαλί-ξύλινη επιφάνεια επίπλου) και να απορροφήσει τυχόν ανωμαλίες και σκουπιδάκια τα οποία μπορεί να είναι αφορμή για σπάσιμο του πάτου.

Στα εργοστασιακά ενυδρεία δεν χρειάζεται να βάλουμε τίποτα διότι οι κατασκευαστές το έχουν προβλέψει και έχουν μια μικρή βάση πλαίσιο πάνω στην οποία κάθετε το ενυδρείο.

Η JUWEL μάλιστα στις οδηγίες χρήσεις λέει ότι απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ενυδρείο, επειδή το έχω κι εγώ, δεν πατάει με το γυαλί στη βάση, αλλά πάνω στην ειδική πλαστική βάση που έχει. Δε μπορεί να πάρει φελιζόλ ενδιάμεσα

Link to comment
Share on other sites

Από τι υλικό ειναι κατασκευασμένο το δαπεδο θα μας ενδιέφερε στην αρχική μας σκεψη για το αν τελικα σηκωνει το ενυδρείο.

Εγω 2+ τονους ενυδρείο τους έχω τοποθετησει σε 4 ατσαλινους ρεγουλαδωρους 12mm. Δε θα εχει πρόβλημα το ενυδρείο αντικατασταθουν τα ποδαρακια με ρεγουλαδωρους. Θα ειναι ακριβως το ίδιο πραγμα.

Ο κατακευαστης δεν προόριζε το ενυδρείο για τοσο μεγαλες ρύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...