Jump to content

Recommended Posts

no3=10

no2=0

kh=10

ph=ειχα 6,8 κ εχει παει 7,2 με αλαγη νερου αλλα μεχρι εχθες πιν την αλαγη ειχα 6,8 κ εκανα 50% αλαγη

cl2=0

ειχα προβλημα πριν 1εβ με σκουληκι του δερματος εκανα αγωγη με το dacty mor της aquarium muster..... αλλα τ προβλημα δν ειναι εδω ειναι οτι ξαφνηκα σημερα ειδα ενα γκαμπι μου να του εχουν βγει απο πισω κατι σαν φουσκαλα με κ@κ@.... κ εχει χασει βαρος.......μεσα εχω 13 γκαμπι 1 πλεκο κ ενα κορι.....ειμαι στους 28C'!!!! τ κανω??????

Link to comment
Share on other sites

no3=10

no2=0

kh=10

ph=ειχα 6,8 κ εχει παει 7,2 με αλαγη νερου αλλα μεχρι εχθες πιν την αλαγη ειχα 6,8 κ εκανα 50% αλαγη

cl2=0

ειχα προβλημα πριν 1εβ με σκουληκι του δερματος εκανα αγωγη με το dacty mor της aquarium muster..... αλλα τ προβλημα δν ειναι εδω ειναι οτι ξαφνηκα σημερα ειδα ενα γκαμπι μου να του εχουν βγει απο πισω κατι σαν φουσκαλα με κ@κ@.... κ εχει χασει βαρος.......μεσα εχω 13 γκαμπι 1 πλεκο κ ενα κορι.....ειμαι στους 28C'!!!! τ κανω??????

κ για φιλτρο εχω ενα eheim κ τ δικοτου....κ τα δυο ειναι με βιολογικο υλικο.......

Link to comment
Share on other sites

αρχικά ψυχραιμία... κατά δεύτερον συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρεις εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

ώστε να μπορέσουν πιό εύκολα να σε βοηθήσουν οι εμπειρότεροι στις ασθένειες...

βάλε και κάποιες φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

IPB Εικόνα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:55λτ

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim με βιολογικο υλικο κ ενα εσωτερικο κ αυτο με βιολογικο υλικο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):τ εχω εδω κ 1,5 χρ

- Ψάρια (είδη και αριθμός):13γκαμπι,1 πλεκο,1 κορι

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

κραταω νερο σε 4λτ μπουκαλια κ αλλαγη 20% καθε 4-5 μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2 τωρα

- KH:10

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:ναι

-Strips:-----

-Ηλεκτρονικά:-----

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γκαμπι

- Ιστορικό Ψαριού:τ εχω εδω κ 2 μηνες δν ξερω κατι αλλο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):εχουν βγει απο πισω κατι σαν φουσκαλα με κ@κ@.... κ εχει χασει βαρος.......

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:dacty mor

-Δοσολογία:2 φορες /1 εβδομαδα κ την εχω κανει μονο μια

-Χρόνος Χρήσης:-----

-Αναλυτική περιγραφή:------

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-17898-1288626864_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο που χρησιμοποίησες για τα σκουλήκια απέδωσε όσον αφορά τα σκουλήκια? Ή συνεχίζεις να έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο που χρησιμοποίησες για τα σκουλήκια απέδωσε όσον αφορά τα σκουλήκια? Ή συνεχίζεις να έχεις?

ναι ταλλα ειναι πιο καλα αλλα αυτο........αστα........

Link to comment
Share on other sites

ναι ταλλα ειναι πιο καλα αλλα αυτο........αστα........

Πιο καλά ή καλά? Πρέπει να ξέρουμε αν έλαβε τέλος αυτή η θεραπεία ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλά ή καλά? Πρέπει να ξέρουμε αν έλαβε τέλος αυτή η θεραπεία ή όχι!

πιο καλα.....αλλα ακομα ειναι λιγο σαν ζαλησμενα........

Link to comment
Share on other sites

πιο καλα.....αλλα ακομα ειναι λιγο σαν ζαλησμενα........

Για το ένα προβληματικό guppy δεν έχω να σου πω τίποτα ιδιαίτερο. Πιθανότατα δύσκολα να τη γλυτώσει. Προτείνω αν συνεχίσεις την θεραπεία σου μέχρι να φύγουν τα σκουλήκια και να κάνεις χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ παράλληλα με το φάρμακό σου. Πόσα είδη τροφής χρησιμοποιείς και ποια?

Link to comment
Share on other sites

Για το ένα προβληματικό guppy δεν έχω να σου πω τίποτα ιδιαίτερο. Πιθανότατα δύσκολα να τη γλυτώσει. Προτείνω αν συνεχίσεις την θεραπεία σου μέχρι να φύγουν τα σκουλήκια και να κάνεις χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ παράλληλα με το φάρμακό σου. Πόσα είδη τροφής χρησιμοποιείς και ποια?

τ ξερω οτι δν την βγαζη αλλα τ να κανω για να μν ταλεπορηθει???http://www.aquarium-munster.com/index.php?con_lang=2&con_cat=125&con_art=99 αυτη ειναι κ τα τεστ ειναι αυτα που εχω http://www.aquarium-munster.com/index.php?...&con_lang=2

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις το ψάρι να ταλαιπωρείτε, βάλε σε ένα ταπεράκι λίγο νερό ενυδρείου, βάλε και το ψάρι μέσα και όλο μαζί στην κατάψυξη!

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις το ψάρι να ταλαιπωρείτε, βάλε σε ένα ταπεράκι λίγο νερό ενυδρείου, βάλε και το ψάρι μέσα και όλο μαζί στην κατάψυξη!

ναι αλλα κ αυτο δν ειναι κακο??????

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα κ αυτο δν ειναι κακο??????

Καθώς η θερμοκρασία πέφτει, πέφτουν και οι ζωτικές λειτουργίες του ψαριού και στην ουσία είναι σαν να κοιμάται. Αυτό ισχύει βέβαια για τα τροπικά ψάρια και όχι για τα κρύου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς η θερμοκρασία πέφτει, πέφτουν και οι ζωτικές λειτουργίες του ψαριού και στην ουσία είναι σαν να κοιμάται. Αυτό ισχύει βέβαια για τα τροπικά ψάρια και όχι για τα κρύου νερού.

καταλαβα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...