Jump to content

Αναζήτηση καλής λάμπας.


tsoum

Recommended Posts

Στο φωτιστικό μου τώρα έχω μια ροζ λάμπα, (gro-lux νομίζω) και μία λευκη στα 10000Κ. Θέλω να αλλάξω την λευκή με μια κιτρινη στα 6.500k. Ψαχνω αρκετό καιρό στο νετ για συγκρίσεις μεταξύ λαμπών και δεν βρίσκω κατι ιδιαίτερα βοηθητικό. Επισης εμένα μου φαίνονται όλες ίδιες. Εχεται να μου προτείνετε κάποιας εταιρίας η οποία να έχει καλή απόδοση και να είναι σχετικά οικονομική; (γύρω στα 15€ διατιθεμαι να δώσω).

Υ.Γ. οι λάμπες είναι Τ5 στα 24W (55εκ).

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά στην Special Plant της Dennerle.

Βγάζει ένα ωραίο κίτρινο, είναι στα 3000K αλλά δεν νομίζω να την βρεις με 15 ευρώ.

Εγώ που την έχω μαζί με μια GroLux σε 60αρι ενυδρείο είμαι πολύ ικανοποιημένος και από την ανάπτυξη των φυτών αλλά και από το αισθητικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

εάν κοιτάς το αισθητικό κομμάτι νόμιζω είσαι καλά όπως είσαι... εγώ έτσι θα το άφηνα :buttrock:

τώρα εάν κοιτάς τα φυτά σου βάλε και μια δεύτερη grolux :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά στην Special Plant της Dennerle.

Βγάζει ένα ωραίο κίτρινο, είναι στα 3000K αλλά δεν νομίζω να την βρεις με 15 ευρώ.

Εγώ που την έχω μαζί με μια GroLux σε 60αρι ενυδρείο είμαι πολύ ικανοποιημένος και από την ανάπτυξη των φυτών αλλά και από το αισθητικό αποτέλεσμα.

Κιτρινο στα 3000; Δεν νομίζω. Λογικα κοκκινη θα έπρεπε να είναι. Εγώ η Τ8 που είχα ήταν η Special plant της Dennerle και ήταν στα 6.500

εάν κοιτάς το αισθητικό κομμάτι νόμιζω είσαι καλά όπως είσαι... εγώ έτσι θα το άφηνα :buttrock:

τώρα εάν κοιτάς τα φυτά σου βάλε και μια δεύτερη grolux :buttrock:

Εμενα δεν μου αρέσει ο συνδυασμός που έχω, ροζ-λευκη. Δεν εχει κάποιο ιδιαίτερο χρώμα. Δεν είναι φυσικό. Βεβαια τώρα δεν έχω και πολλά φυτά και μπορεί γιαυτό να μην μου φαίνεται ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω στο ενυδρειο μου εχω μια gro lux λαμπα και μια στα 10000Κ. :buttrock:

Τωρα ο συνδιασμος αυτος ειναι θεμα προσωπικης αισθητικης του καθε ενος αν αρεσει η οχι!

Παντως μια λαμπα στα 3000Κ ειναι μια warmwhite λαμπα (στο ματι εχει ζεστο φως-κιτρινιζει) ενω μια λαμπα στα 6500Κ ειναι μια daylight λαμπα (στο ματι εχει λευκο φως-ασπριζει).

Για του λογου το αληθες βαζω ενα link.

http://www.sylvania-lamps.com/Sylvanialamp...&pat=guided

(Ωχ.. ειναι λιγο μεγαλο... :buttrock: )

Ευχομαι να επιλεξεις εναν καταληλο συνδιασμο χρωματων για τα φυτα αλλα και την αισθητικη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κιτρινο στα 3000; Δεν νομίζω. Λογικα κοκκινη θα έπρεπε να είναι. Εγώ η Τ8 που είχα ήταν η Special plant της Dennerle και ήταν στα 6.500

Κι όμως!!! Και κίτρινη είναι και 3000Κ είναι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κιτρινο στα 3000; Δεν νομίζω. Λογικα κοκκινη θα έπρεπε να είναι.

Αν δεν σε καλύπτει η εικόνα να σου δώδω και λινκ

post-46-1288740956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ισως έκανα λαθος και είναι 3000 κέλβιν η Τ8 που είχα παλιότερα. Θα πρέπει να το τσεκάρω Παρασκευή που θα πάω Θεσσ.

Link to comment
Share on other sites

H special plant είναι στα 3000 kelvin.Αν ήταν στα 6.500 δε θα είχε καν αυτή την ονομασία... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...