Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας παιδια απο παρατηρηση ενος απο τα γαπυ που μπηκαν προχθες στο ενυδρειο μου ειμαι σχεδον σιγουρη οτι εχει finrot μιας και η ουρα του στα τελειωματα ειναι κοκκινη σαν να εχει αιμα και ξεφτιζει,εσεις ποια θεραπεια μου προτεινεται?

ας μου απαντησουν συντομα αυτοι που ξερουν για να μπορεσω να σωσω το ψαρακι(μολλις παρατηρησα το ιδιο και σε δευτερο ψαρακι :buttrock: )

ευχαριστω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε ενα google σε αυτο :

**********************

eSHa 2000 - Fungus, Finrot and Bacteria Treatment

eSHa 2000's wide range action treat over 18 symptoms and disease organisms.

eSHa 2000 treats a wide range of fungal, bacterial and parasitic infections, helps heal wounds and protects the skin layer. Use eSHa 2000 for Fungus, Dropsy, bacteria, skin problems, gill problems, fin rot, tail rot, ulcers and wounds. Also for Neon Tetra disease and many others.

********************

Εγω με αυτο εσωσα ενα cxardinal tetra.

Παρε και καμια γνωμη απο αλλου.......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια απο παρατηρηση ενος απο τα γαπυ που μπηκαν προχθες στο ενυδρειο μου ειμαι σχεδον σιγουρη οτι εχει finrot μιας και η ουρα του στα τελειωματα ειναι κοκκινη σαν να εχει αιμα και ξεφτιζει,εσεις ποια θεραπεια μου προτεινεται?

ας μου απαντησουν συντομα αυτοι που ξερουν για να μπορεσω να σωσω το ψαρακι(μολλις παρατηρησα το ιδιο και σε δευτερο ψαρακι :buttrock: )

ευχαριστω :buttrock:

Δυστυχώς ή έκανες λάθος επιλογή ψαριών από εκεί που τα πήρες και μετέφερες ασθένεια στο ενυδρείο σου ή κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο σου και κόλλησαν και τα ψάρια.

Συμπλήρωσε τη φόρμα που θα βρεις στο link παρακάτω για να προχωρήσουμε σε θεραπεία.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.Οπως ειπα παρατηρησα πως οι ουρες απο 2 γκαπυ που και τα δυο μπηκαν πριν απο λιγες ημερες στο ενυδρειο εχουν φθαρμενες και κοκκινες ουρες στα τελειωματα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60 λιτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με τα σφουγκαρια

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):9-10 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):ζωοτοκα (γυρω στα 12-13),γκαπυ,πλατυ,και 4 apple snails

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 1-2 φορες την ημερα,3 φορες την εβδομαδα ταισμα με σκουλικακια grindal,μια στο τοσο βιταμινες,αλλαγη νερο 1 φορα στηςη7-10 ημερες με προετοιμασμενο νερο με αντιχλωριο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥμετρησεις δυστυχως δεν εχω κανει προσφατα

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:στους 27-28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:μιας και εχει λιγες ημερες στο ενυδρειο μου δεν εχω κατι να πω εκτως οτι η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:φθορα και κοκκινισμα στην ακρη της ουρας του

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:καμια εμφανης ασθενεια

ΘΕΡΑΠΕΙΑτιποτα ακομη

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:δεν φαινεται το προβλημα απο την φωτογραφικη μου

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ταυτόχρονη χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix βάση οδηγιών. Το ΕΚΤΟΖΟΝ θα το διαλύσεις σε ένα ποτηράκι με νερό ενυδρείου και μετά θα το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο.

Όσον αφορά τα αίτια του προβλήματός σου, δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι βέβαιος. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα λανθασμένης αγοράς ήδη άρρωστου ψαριού. Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο να έχεις ελλειπή φίλτρανση, η οποία δημιούργησε κακές συνθήκες διαβίωσης όπου ρίξανε το ανοσοποιητικό των ψαριών και να απέκτισες αυτή την ασθένεια.

Αν θες θα ήθελα να μελετήσουμε λίγο το φίλτρο σου από θέμα μάρκας, όγκου, υλικών και διαδικασιών που ακολουθείς για να το καθαρίσεις, ώστε να δούμε αν όντως φταίει αυτό κι αν μπορούμε να κάνουμε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πως πριν κάνεις την όποια κίνηση, να κάνει μία αλλαγή περίπου 50%, πάντα με προετοιμασμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ,τη Δευτερα το πρωι θα παω να αγορασω τα φαρμακα ,μηπως μπορεις να μου πεις περιπου ποσο στοιχιζουν?

Οσο για το φιλτρο,εχω το κλασσικο juvel 60 λιτρων ,δουλευει με το δικο του εσωτερικο φιτρο με τον καδο του στον οποιο υπαρχει το μακαρονι τα σφουγκαρια και ο υαλοβαμβακας....αλλαγες νερου δεν εχω κανει ποτε πανω απο περιπου 30%,καθε 10 μερες περιπου ,λες μηπως να φταιει οτι τον τελευταιο καιρο δεν βαζω σκουπα βυθου γιατι ειναι φουλ φυτεμενο και μεσα ο βυθος ειναι γεματος ριζες,και δεν βαζω γιατι φοβαμια μην της σπασω....?

Α,να ρωτησω και κατι αλλο που ηθελα αυτη η ασθενεια κολλαει?γιατι φοβαμαι μην γεμισει το ενυδρειο μου μεχρι να αρχισω την θεραπεια....

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ,τη Δευτερα το πρωι θα παω να αγορασω τα φαρμακα ,μηπως μπορεις να μου πεις περιπου ποσο στοιχιζουν?

Οσο για το φιλτρο,εχω το κλασσικο juvel 60 λιτρων ,δουλευει με το δικο του εσωτερικο φιτρο με τον καδο του στον οποιο υπαρχει το μακαρονι τα σφουγκαρια και ο υαλοβαμβακας....αλλαγες νερου δεν εχω κανει ποτε πανω απο περιπου 30%,καθε 10 μερες περιπου ,λες μηπως να φταιει οτι τον τελευταιο καιρο δεν βαζω σκουπα βυθου γιατι ειναι φουλ φυτεμενο και μεσα ο βυθος ειναι γεματος ριζες,και δεν βαζω γιατι φοβαμια μην της σπασω....?

Α,να ρωτησω και κατι αλλο που ηθελα αυτη η ασθενεια κολλαει?γιατι φοβαμαι μην γεμισει το ενυδρειο μου μεχρι να αρχισω την θεραπεια....

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :)

Για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι καθόλου τα κόστη. Λογικά με λιγότερα από 20 ευρώ είσαι ΟΚ.

Το μακαρόνι ξέρεις τι είναι? Μηχανικό ή βιολογικό? Όπως σου είπα δεν ξέρω την αιτία για να σου απαντήσω τι ακριβώς έχεις. Καλό είναι να προμηθευτείς και τεστάκια νερού και κυρίως με ενδιαφέρει αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4) και από νιτρώδη (ΝΟ2).

Αν η αιτία είναι η λανθασμένη αγορά ήδη άρρωστων ψαριών, τότε υπάρχουν πιθανότητες να τα σώσουμε. Αν είναι όμως οι κακές συνθήκες νερού του ενυδρείου σου, τότε αυτές πρέπει να φτιάξουμε. Είναι σαν να λέμε πως εσύ είσαι κρυωμένη επειδή το σπίτι σου δεν έχει παράθυρα... Ότι φάρμακα και να πάρεις, αν δεν βάλεις παράθυρα δεν θα γίνεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παει σε 3 petshop και δεν μπορω να βρω τα φαρμακα ,μηπως μπορεις να μου πεις απο που τα περνεις ?υπαρχει κανα pet shop κοντα στους αμπελοκηπους?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παει σε 3 petshop και δεν μπορω να βρω τα φαρμακα ,μηπως μπορεις να μου πεις απο που τα περνεις ?υπαρχει κανα pet shop κοντα στους αμπελοκηπους?

Ρίξε μία ματιά ΕΔΩ και πάρε τηλέφωνο πριν ξεκινήσεις για να σιγουρευτείς ότι θα τα έχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δουλευω μεχρι τς 8 και φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω να παω να τα παρω ,σε κοντινο μου πετ σοπ βρΗκα το bactorur της sera ,μηπως για πιο συντομα να παρω αυτο ?τι λες?Γιατι το bactopur μπορω να το παρω και τωρα αμεσως ενω τα αλλα αν προλαβω αυριο θα ειμια πολυ τυχερη....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δουλευω μεχρι τς 8 και φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω να παω να τα παρω ,σε κοντινο μου πετ σοπ βρΗκα το bactorur της sera ,μηπως για πιο συντομα να παρω αυτο ?τι λες?Γιατι το bactopur μπορω να το παρω και τωρα αμεσως ενω τα αλλα αν προλαβω αυριο θα ειμια πολυ τυχερη....

Κάνει μεν το bactopur αλλά ανεβαίνεις βαθμίδα βαρύτητας φαρμάκου. Ενώ το Melafix δεν επηρεάζει καθόλου την βιολογία σου, το bactopur σχεδόν θα στη καταστρέψει. Επίσης θεωρώ απαραίτητο και το ΕΚΤΟΖΟΝ, καθότι θα προστατέψει από πιθανές δευτερογενείς μολύνσεις.

Πράξε όπως νομίζεις εσύ καλύτερα, καθότι εσύ βλέπεις τα ψαράκια σου και έχεις καλύτερη εικόνα της κατάστασης... Προσωπικά θα επιμείνω στις αρχικές μου προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...