Jump to content

απώλειες από τιγράκια με Finrot


Recommended Posts

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Από τον Μάιο που έχω στήσει το ενυδρείο 2 τιγράκια μου έχουν πεθάνει και τώρα ένα τρίτο είναι ετοιμοθάνατο.Το πρώτο εμφάνισε την αρρώστεια τον Αύγουστο όπου παρατήρησα την ουρά του σιγά σιγά να σαπίζει.Μετά είδα πως κολυμπούσε πιο αργά, άρχισε να μικραίνει σε μέγεθος ώσπου τελικά πέθανε. Από την ημέρα που παρατήρησα την ασθένεια χρησιμοποιούσα melafix σύμφωνα με την προτεινόμενη δοσολογία αλλά δεν είδα καμιά βελτίωση.Το κακό είναι πως δεν το πήρα χαμπάρι αμέσως ότι πέθανε αλλά μετά από 1 μέρα, με αποτέλεσμα να το βρω μισοφαγωμένο από τα άλλα τιγράκια. Το αφαίρεσα από το ενυδρείο, μέτρησα για αμμωνία (ήταν 0) και για τις επόμενες μέρες τα υπόλοιπα 7 τιγράκια μου έδειχναν μια χαρά.Προς το τέλος του Σεπτεμβρίου τα ίδια συμπτώματα εμφανίστηκαν και σε ένα άλλο τιγράκι.Αυτή την φορά χρησιμοποίησα Gyrotox που μου πρότειναν από ένα petshop αλλά αποτέλεσμα κανένα.Και εδώ και 3 μέρες βλέπω το τρίτο τιγράκι να αρχίζει κι αυτό να χάνει την ουρά του σιγά σιγά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό φίλτρο Biobox2, ένα σφουγγάρι και 2 λίτρα siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Λειτουργεί από τον Μάιο.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 τιγράκια και μερικά σαλιγκάρια zebra nirite και clithon corona.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταΐζω 2 φορές την ημέρα φυλλαράκια και δύο φορές την εβδομάδα κόκκινα σκουλήκια.αλλαγή νερού κάθε δύο εβδομάδες το 1/3 περίπου με αντιχλώριο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:14

- GH:10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):12,5

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Ναι

-Strips:Όχι

-Ηλεκτρονικά:Όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:τιγράκι

- Ιστορικό Ψαριού:εδώ και 3 μέρες έχει εμφανίσει την ασθένεια

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:σάπισμα ουράς,απώλεια όρεξης και κινητικότητας.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:άλλα 2 τιγράκια έχουν πεθάνει από την ίδια ασθένεια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Melafix,Gyrotox

-Δοσολογία:20 ml καθημερινά Melafix, 6 κάψουλες Gyrotox μια φορά.

-Χρόνος Χρήσης:2 εβδομάδες το Melafix, 10 μέρες το Gyrotox

-Αναλυτική περιγραφή:όταν αρρώστησε το πρώτο τιγράκι χρησιμοποίσα 20 ml καθημερινά μέχρι να τελειώσει το μπουκάλι.Στο δεύτερο και τρίτο τιγράκι έβαλα 6 κάψουλες Gyrotox στο φίλτρο.Στις οδηγίες λέει ότι αναλογεί 1 κάψουλα για κάθε 25 λίτρα.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω γιατί είναι συνέχεια κρυμμένο κάτω από το φίλτρο και τα φύλλα των φυτών.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Έγινε επεξεργασία - Xlapatsas
Link to comment
Share on other sites

Βάλε άνθρακα στο φίλτρο σου για 2 μέρες ώστε να καθαρίσεις από το Gyrotox εφόσον πρώτα κάνεις αλλαγή 50-60% του νερού (πάντα με προετοιμασία). Στην πορεία ξεκίνα θεραπεία με ΕΚΤΟΖΟΝ και Baktopur direct.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ έχασα και το τρίτο τιγράκι! :buttrock: Έκανα αλλαγή νερού και έβαλα άνθρακα στο φίλτρο.Τα EKTOZON και bactopur direkt πρέπει να τα χρησιμοποιήσω μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Τα EKTOZON και bactopur direkt πρέπει να τα χρησιμοποιήσω μαζί?

Ναι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!Και μια τελευταία ερώτηση επειδή διαβάζω διαφορετικές απόψεις για τα συγκεκριμένα φάρμακα:Θα επηρεαστούν τα σαλιγκάρια και η βιολογία του ενυδρείου μου?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!Και μια τελευταία ερώτηση επειδή διαβάζω διαφορετικές απόψεις για τα συγκεκριμένα φάρμακα:Θα επηρεαστούν τα σαλιγκάρια και η βιολογία του ενυδρείου μου?

Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν επηρεάζει τίποτα. Κάνε ένα search στο φόρουμ για να δεις συζητήσεις που έχουν γίνει για το ΕΚΤΟΖΟΝ. Στα υπόψη πως δεν το ρίχνεις στο νερό όπως είναι. Σε μία μικρή ποσότητα νερού από το ενυδρείο σου, το διαλύεις και μετά το ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο.

Το ίδιο κάνεις και με το baktopur direct, αλλά αυτό επηρεάζει τη βιολογία σου. Ανάλογα με το πόσο ισχυρή είναι, μπορεί να την επηρεάσει λιγότερο ή περισσότερο. Όπως και να έχει, μετά το τέλος της ασθένειας, θα κάνεις μετρήσεις και θα ελέγξεις τη βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!Μένει τώρα να βρω τα συγκεκριμένα φάρμακα γιατί σε δύο petshop που ρώτησα στη Θεσσαλονίκη δεν τα είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει :P! Έχω χάσει άλλα δύο τιγράκια με τα συμπτώματα που αναφέρονται πιο πάνω.Τα Ektozon και Bactopur Direkt δεν έκαναν τίποτα!Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες της συσκευασίας.Αμμωνία και νιτρώδη εξακολουθούν να είναι 0.Τα τιγράκια μου χάνουν σιγά σιγά την ουρά τους, το μέγεθος τους ελλατώνεται ώσπου πεθαίνουν.Επισυνάπτω και φωτογραφίες για να δείτε το πρόβλημα.Μήπως φταίει το σκληρό μου νερό που πεθαίνουν?Έχω Ph=8, KH=13, GH=12.Έχω και 4 κόκκινα τιγράκια τα οποία δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου από τον Οκτώβριο που τα πήρα.Ενός φίλου μου που τα πήραμε μαζί και από το ίδιο petshop έχουν γίνει διπλάσια από τα δικά μου σε μέγεθος.

Κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μου και δεν ξέρω τί!post-15997-1301590308_thumb.jpgpost-15997-1301590325_thumb.jpgpost-15997-1301590443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο νερό από τη βρύση τη μετρήσεις παίρνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου στο νερό της βρύσης είναι PH=8,KH=15,GH=14.Στο νερό του ενυδρείου έχει πέσει λίγο η σκληρότητα γιατί χρησιμοποιούσα απιονισμένο νερό,αλλά το έχω σταματήσει εδώ και καιρό επειδή φοβόμουν ότι αυτό έφταιγε για τους θανάτους των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η σκληρότητα του νερού κάτι άλλο συμβαίνει .

Το φάρμακο που χρησιμοποίησες λές οτι δεν έκανε δουλειά αλλά εγώ βλέπω οτι μετά από μήνες έχεις πάλι πρόβλημα .

Στις πληροφορίες που μας δίνεις κάτι μας λείπει και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα .

Ωστόσο κάνε μια καλή αλλαγή νερού και να συζητήσουμε λίγο για το στήσιμο και το χειρισμό που κάνεις στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και στην περιγραφή του προβλήματος το πρώτο τιγράκι πέθανε μετά από 4 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου.Το είδα μια μέρα τέζα στον βυθό και τα άλλα τιγράκια από πάνω να το τσιμπολογάνε.Σε λίγα λεπτά το είχαν εξαφανίσει!Μπορεί να κόλλησαν έτσι κάποια ασθένεια.Τις αλλαγές του νερού τις κάνω κάθε 2 εβδομάδες-30% περίπου.Χτες άλλαξα περίπου το μισό νερό.Τώρα μου έχουν μείνει άλλα 4 τιγράκια,το ένα είναι ετοιμοθάνατο και σε ένα άλλο έχει αρχίσει να "χαλάει" η ουρά του και να μικραίνει σε μέγεθος.Πολύ φοβάμαι ότι τα τιγράκια μου είναι καταδικασμένα :P .Για ό,τι άλλη πληροφορία θέλετε πείτε μου.

Υ.Γ. Μήπως ήταν ήδη άρρωστα όταν τα πήρα από το petshop?Κάθε δύο εβδομάδες πρόσθετα και 2 μέχρι να φτάσω στα 8.

Έγινε επεξεργασία - Xlapatsas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανείς να μου προτείνει κάτι?Λυπάμαι να βλέπω τα ψάρια μου σε τέτοιο χάλι :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανείς να μου προτείνει κάτι?Λυπάμαι να βλέπω τα ψάρια μου σε τέτοιο χάλι :P:rasp:

μηπως μια απολυμανση με λιγο αλατι να βοηθουσε? για ρωτα τους πιο εμπειρους στο forum

Link to comment
Share on other sites

μηπως μια απολυμανση με λιγο αλατι να βοηθουσε? για ρωτα τους πιο εμπειρους στο forum

Αλάτι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.Υπάρχει κάποιο link με πληροφορίες σχετικά με τη χρησιμοποίησή του?Και πως αφαιρείται το αλάτι μετά το τέλος της θεραπείας?

Link to comment
Share on other sites

Το έκτοζον που χρησιμοποίησες την πρώτη φορά είναι ενυδρειακό αλάτι και απ' οτι λες δεν εκανε δουλειά.

Προσφατες φωτό υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Το έκτοζον που χρησιμοποίησες την πρώτη φορά είναι ενυδρειακό αλάτι και απ' οτι λες δεν εκανε δουλειά.

Προσφατες φωτό υπάρχουν;

Δεν ήξερα ότι το Ektozon είναι αλάτι.Νόμιζα ήταν κάποιου είδους φάρμακο.Πάντως δεν έκανε δουλειά σε συνδυασμό με bactopur direct.

Οι φωτογραφίες που έχω πιο πάνω είναι του Αυγούστου όμως και τώρα τα άρρωστα τιγράκια μου βρίσκονται στην ίδια ακριβώς κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία - Xlapatsas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...