Jump to content

Sos


nikolasvls

Recommended Posts

παιδια θελω λιγη βοηθεια....εχω βαλει τον μονομαχο μου χωρις θερμοστατη επειδη στο πετσιτυ μου ειπαν πως δεν χρειαζεται...το ενυδρειο μου εχει κανει μερικεσ φυσσαλιδες ενω ο μονομαος μου δεν τρωει και καθεται πανω στο φιλτρο....δεν θελω να τον χασω....τι να κανω?το νερο μου φενεται λιγο κρυο....

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασια εχεις? βρες αμεσα θερμοστατη ειναι τροπικο ψαρι

.ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

θερμοστατη θα παρω αυριο μεσημερι....3 μερες τρεχει!!!!

δεν το εχεις στρωσει?3 μερες ειναι πολυ λιγο για να βαλεις ψαρι.

αντιχλωριο,βακτηρια

τι θερμοκρασια εχει?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάρε ένα θερμοστάτη και ένα μπουκαλάκι βακτήρια και ακολουθησε τις οδηγίες για το ποσο θα βάλεις και για πόσες μέρες.

Μην πανικοβάλλεσαι. Ο μονομάχος ευτυχώς είναι αρκετά ανθεκτικό ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από σφουγγάρι, έχει κάτι άλλο?

Και επειδή είναι ακόμα άστρωτο το ενυδρείο σου, για να επιταχύνεις τη διαδικασία, θα σου πρότεινα να πάρεις από κάποιον χομπίστα που έχει στρωμένο ενυδρείο μπόλι.

Αυτό τον καιρό δίνει κάποιος: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=464491

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να πάρεις θερμοστάτη και βακτήρια (το συντομότερο δυνατόν για να μην ταλαιπωρείται και το ψάρι), προτείνω να πάρεις και ένα σακουλάκι μικρό, γιατί οι μεγάλες συσκευασίες θα σου είναι άχρειστες, βιολογικό υλικό. Π.χ sera siporax mini

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

θα γεμησεις το φιλτρο με οσο σιποραξ μινι χωραει. οποσδηποτε θερμοστατη και θερμομετρο και θερμοκρασια γυρω στους 26 αρχικα και σε λιγο μπορεις να την πας μεχρι 27. καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

εκτος του σιποραξ (siporax mini ή eheim substrat pro) βαζω και βακτηρια στο φιλτρο??? (Ναι) ευχαριστω ελπιζω να τα παω καλα!!! :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα θερμοστατη...σιποραξ δεν βρηκα οποτε θα ψαξω αυριο παλι....δεν τρωει ομως και σχετικα δεν κολυμπαει!!!τον πετυχα σε μια φαση ηταν οριζοντια με το κεφαλι στα χαλικια και δεν κουνιοταν!!!νομιζα πως τον εχασα....εβαλα το χερι μου μεσα και τον ακουμπισα και δεν εκανε καμια βιαστικη κινηση....σαν να μιν τον ενοχλησα!!!τον χανω???

Link to comment
Share on other sites

οταν πλησιασες το χερι σου κουνηθηκε καθολου? οι πιθανοτητες επιβιωσης ειναι ελαχιστες.αν θα μπορουσες να μην χρησιμοποιησεις φως και να του ριχνεις φαγητο και την θερμοκρασια στους 28 θα ειχαμε μια πιθανοτητα...δοκιμασε το αν μπορεις

Link to comment
Share on other sites

@ Φίλε giorginakos

Από που έβγαλες όλα τα παραπάνω συμπεράσματα? Είδες κάποια φωτογραφία? Και γιατί ένα ψάρι σε μία τέτοια κατάσταση θέλει φαγητό?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειδα φωτο.αλλα μου ειχε τυχει και εμενα το ιδιο και εκανα οσα εγραψα.και το φαγητο του εννοω 1-2 bloodworms οχι 5.αλλα νταξει αν ειμαι πουθενα λαθος,συμβουλεψε τον εσυ τι να κανει :buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειδα φωτο.αλλα μου ειχε τυχει και εμενα το ιδιο και εκανα οσα εγραψα.και το φαγητο του εννοω 1-2 bloodworms οχι 5.αλλα νταξει αν ειμαι πουθενα λαθος,συμβουλεψε τον εσυ τι να κανει :buttrock::buttrock:

Ο δικός σου επιβίωσε?

Link to comment
Share on other sites

ναι και τωρα ζει και βασιλευει :)
Τότε για ποιο λόγο έδωσες αυτή την απάντηση...
:bowdown::)

...όταν ο φίλος nikolasvls παρουσίασε το πρόβλημά του?

Θα επιμείνω πάνω στο θέμα, γιατί θέλω οι πληροφορίες που δίνονται να είναι αληθείς!

Όσο για την ουσία του προβλήματος, εγώ θέλω μετρήσεις αμμωνίας, θερμοκρασία και μία φωτογραφία του μονομάχου!

Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησα κατ΄αρχην αν κουνηθηκε καθολου οταν εβαλε το χερι του μεσα στο ενυδρειο και τον πλησιασε...αλλα αφου δεν πηρα απαντηση...αυτο υπεθεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...