Jump to content

Αναγνωριση κοραλλιου.


Recommended Posts

Καλησπερα.Το συγκεκριμενο κοραλλι τι ειδος ειναι;montipora η porites;Εγω νομιζω οτι ειναι porites.Οι πολυποδες του μοιαζουν με ενα αλλο κοραλλι που εχω και ειναι porites. :buttrock:

post-13456-1288903684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου πιστευω οτι ειναι montipora danae αλλα δεν παιρνω κ ορκο :buttrock: ας το δουν και αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Kαποιος αλλος που να γνωριζει;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Μιχάλη μου κάνει να είναι goniopora red nana, κάπου είχα δει προσφατα και σε κάποιο site τις παρατηρούσα αλλά δεν θυμάμαι που :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κοράλλι φέναιτε να είναι στρεσαρισμένο και για αυτό οι polyps είναι μαζεμένοι :)

Το είδες κάπου? ή το έχεις πάρει?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ότι είναι montipora αν και δεν ειναι και τοσο καθαρη η foto :):)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κοράλλι φέναιτε να είναι στρεσαρισμένο και για αυτό οι polyps είναι μαζεμένοι :)

Το είδες κάπου? ή το έχεις πάρει?

Παραθετω μια φωτο.Ελπιζω να ειναι πιο καθαρη απο την αλλη.Πιο καθαρη φωτογραφια δεν μπορω να βγαλω.Φιλε nervas το κοραλλι ανοιγει κανονικα απλα στην φωτο δεν ειναι ουτε 24 ωρες που το πηρα.Η δευτερη φωτο ειναι μετα απο το ταισμα.Και για την ακριβεια μου το δωσανε δωρο απο μαγαζι που εκανα καποια ψωνια.Η μονη μου βλακεια ειναι οτι οταν μου το δωσανε δεν ρωτησα τι κοραλλι ειναι.Αυτη ειναι και η αιτια που ψαχνω για το ειδος,για να ξερω και τι απαιτησεις χρειαζεται.

post-13456-1289418056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να προσθεσω αλλες δυο φωτο.Καλυτερες δεν γινεται να βγουν,παροτι εβαλα ολη την μαεστρια μου στην φωτογραφιση. :thumbup: Οποιος μπορει να καταλαβει το ειδος ας κανει το κοπο να το γραψει. :thumbup:

post-13456-1291064413_thumb.jpg

post-13456-1291064479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω αλλες δυο φωτο.Καλυτερες δεν γινεται να βγουν,παροτι εβαλα ολη την μαεστρια μου στην φωτογραφιση. :thumbup: Οποιος μπορει να καταλαβει το ειδος ας κανει το κοπο να το γραψει. :thumbup:

Είναι γονιοπόρα και λόγο του στρες είναι κλειστοί οι πολύποδες της.

Link to comment
Share on other sites

τι μεγεθος ειναι οι πολυποδες?

αν ειναι πολυ μεγαλοι μπορει να ειναι και turbinaria.

Link to comment
Share on other sites

τι μεγεθος ειναι οι πολυποδες?

αν ειναι πολυ μεγαλοι μπορει να ειναι και turbinaria.

Οι πολυποδες δεν εχουν μεγαλο μεγεθος.Σαν σχημα μοιαζουν σε zoanthus και μεγεθος σε porites.Ελπιζω να βοηθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυποδες δεν εχουν μεγαλο μεγεθος.Σαν σχημα μοιαζουν σε zoanthus και μεγεθος σε porites.Ελπιζω να βοηθησα. :)

Eμένα για goniopora μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Koιταξτε τι βρηκα.porites sp.Προχωροντας προς τα κατω θα δειτε ενα κοραλλι που μοιαζει με το δικο μου,μονο που ειναι σε καφε χρωμα το συγκεκριμενο.Και αυτη ειναι η φωτογραφια που αναφερομαι.Τετοιο πρεπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...