Jump to content

Φωτοβολταικά


Recommended Posts

Έχει κάνει κανένας απο εδώ μέσα καμιά τέτοια επένδυση,αξίζει να ασχοληθεί κάποιος με τα φωτοβολταικά και να επενδύσει τα χρήματά του σε μιά χώρα που πάει απο το κακό στο χειρότερο?

Θέλω να ακούσω γνώμες.Δεν μιλάω για μία στέγη αλλά για μία μονάδα 100 Κιλοβατώρων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οσο εχω ψαξει το θεμα αυτη την στιγμη οι αιτησεις για χρηση φωτοβολταικων συστηματων ειναι περιπου στις 5000Μεγαβατωρες και η ΕΕ εχει οριο στις 2400 Μεγαβατωρες!!! Οποτε καταλαβαινεις οτι υπαρχει ενα πλεονασμα στον αριθμο εκδηλωσης ενδιαφεροντος απο μικρους η μεγαλους επενδυτες στο χωρο των φωτοβολταικων!! Και σιγα που οι "μεγαλοι" θα αφησουν τους "μικρους" να μπουν σε αυτο το παιχνιδι. Επισης υπαρχει ακομα κενο στο νομοθετικο πλαισιο και γι αυτο υποτειθεται ολες οι αιτησεις εχουν κολλησει καιρο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

..μιλουσα με εναν μηχανολογο η τιμες προς πωληση προς την ΔΕΗ θα πεσουν ..επιπλεον γνωριζει κανεις τις τιμες που θα διαμορφωθουν μετα το περας του συμβολαιου? ..τι διακανονισμο θα κανεις τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο με την ΔΕΗ είναι για 20 χρόνια.Το κόστος για μία μονάδα 100 κιλοβατώρων είναι 300000ευρώ και με τα σημερινά δεδομένα κάνεις απόσβεση σε πέντε χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

το εχω ψαξει και γω σαν ηλεκρολογος δεν αξιζει , μην ψαρονεται με τα μεγαλα ποσα και την γρηγορη αποσβεση,,,δεν ειναι ετσι... τα περισοτερα τα βγαζουν οι τραπεζες απο τοκους....αξιζει μονο αν εχεις ηδη τα 300 χιλιαρικα στην τραπεζα και ΗΘΕΛΕΣ να τα επενδησεις πριν 2 χρονια....τωρα δεν....

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο με την ΔΕΗ είναι για 20 χρόνια.Το κόστος για μία μονάδα 100 κιλοβατώρων είναι 300000ευρώ και με τα σημερινά δεδομένα κάνεις απόσβεση σε πέντε χρόνια.

Για μονάδα 100Kw το κόστος ειναι 600.000 ευρώ

Αυτό που ξέρω εγώ από αγρότες είναι ότι δεν σου κάνει η ΔΕΗ συμβόλαια μεγαλύτερα από 10 χρόνια.

Στην Γερμανία είναι 30 χρόνια βρέξει χιονίσει.

Αν επένδυες θα έπρεπε να συνυπολογίσεις τον χρόνο αδειοδότησης 2 χρόνια (περιβαλλοντολογικές εγκρίσεις κλπ) αλλά και τον χρόνο ένταξης που είναι συν 2-4 χρόνια.

Οπότε ως που να ολοκληρωθεί η γραφειοκρατία το κόστος απόσβεσης σίγουρα θα ξεπερνούσε τα 5 χρόνια.

Έπειτα το καθεστώς του ΦΠΑ πρόκειται να αλλάξει προς το χειρότερο.

Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στον σύνδεσμο Εταιριών φωτοβολταϊκών τόξων (ΣΕΦ)

http://www.helapco.gr/

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο συννημένο

Εδώ έχει όλα τα ΦΕΚ που μπορεί να σε ενδιαφέρουν

http://www.helapco.gr/pages/greek/nea.html

pv_investment_guide.pdf

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Για μονάδα 100Kw το κόστος ειναι 600.000 ευρώ

Αυτό που ξέρω εγώ από αγρότες είναι ότι δεν σου κάνει η ΔΕΗ συμβόλαια μεγαλύτερα από 10 χρόνια.

Στην Γερμανία είναι 30 χρόνια βρέξει χιονίσει.

Αν επένδυες θα έπρεπε να συνυπολογίσεις τον χρόνο αδειοδότησης 2 χρόνια (περιβαλλοντολογικές εγκρίσεις κλπ) αλλά και τον χρόνο ένταξης που είναι συν 2-4 χρόνια.

Οπότε ως που να ολοκληρωθεί η γραφειοκρατία το κόστος απόσβεσης σίγουρα θα ξεπερνούσε τα 5 χρόνια.

Έπειτα το καθεστώς του ΦΠΑ πρόκειται να αλλάξει προς το χειρότερο.

Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στον σύνδεσμο Εταιριών φωτοβολταϊκών τόξων (ΣΕΦ)

http://www.helapco.gr/

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο συννημένο

Εδώ έχει όλα τα ΦΕΚ που μπορεί να σε ενδιαφέρουν

http://www.helapco.gr/pages/greek/nea.html

Εντελώς λάθος

Το κόστος δεν είναι 600000 αλλά 350000

Περιβαλλοντικές δεν έχει πια για 100 KWp

Δεν υπάρχει ο όρος χρόνος ένταξης

Απόσβεση να υπολογίζετε σε 6 με 7 χρόνια, με δάνειο, αν είναι όλα ιδανικά.

Στα σπίτια εξετάζονται οι αιτήσεις κατά προτεραιότητα, στα γήπεδα όποτε......

Έγινε επεξεργασία - syphon
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι ανάλογο του τη κατασκευή θα κάνης σταθερά κάτοπτρα η κινούμενα κτλ.περιβαλοντικη μελέτη χρειάζεται εάν ο χώρος που θα τα Βάλης έχει χαρακτηριστεί νατουρα

πάντως γεγονός είναι οτι εκκρεμούν παρά πολλές αίτησης καπος θολό το τοπίο

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι ανάλογο του τη κατασκευή θα κάνης σταθερά κάτοπτρα η κινούμενα κτλ.περιβαλοντικη μελέτη χρειάζεται εάν ο χώρος που θα τα Βάλης έχει χαρακτηριστεί νατουρα

πάντως γεγονός είναι οτι εκκρεμούν παρά πολλές αίτησης καπος θολό το τοπίο

Τα τράκερ έχουν και άλλες ιστορίες εκτός από το κόστος

Πόσοι βάζουν σε νατούρα?.Εμένα δεν μου έχει τύχει. Κανονικά έπρεπε να απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο χώρος έχει χαρακτηριστεί νατουρα απαγορεύεται να γίνει εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς λάθος

Το κόστος δεν είναι 600000 αλλά 350000

Περιβαλλοντικές δεν έχει πια για 100 KWp

Δεν υπάρχει ο όρος χρόνος ένταξης

Απόσβεση να υπολογίζετε σε 6 με 7 χρόνια, με δάνειο, αν είναι όλα ιδανικά.

Στα σπίτια εξετάζονται οι αιτήσεις κατά προτεραιότητα, στα γήπεδα όποτε......

Δεν κατάλαβα

Ποιο είναι το "εντελώς λάθος"???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...