Jump to content

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ 200lt Fowlr


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.ειμαι νεα στο θαλασσινο κ θελω τις συμβουλες σας πριν αγορασω κ μετα χτυπαω το κεφαλι μου πανω στο ενυδρειο!ειναι 200lt κυβος 60χ60χ65

μετα απο πολυ διαβασμα(ενα μηνα απο 5 ωρες καθε μερα) εχω καταληξει στα εξης:

1.skimmer:-deltec mce 600=300e απο ελλαδα η

-aquamedic turboflotor 1000 blue=145e απο ελλαδα η

-aquamedic turboflotor 1000 multi sl=195e απο γερμανια

2.κυκλοφορητες:-κινεζικους διπλους 6000lt 12w(2 τεμαχια)=35ε και οι δυο απο ελλαδα η

-corallia 2 δυο τεμαχια=100ε απο θεσ/κη η

-tunze 6025 δυο τεμαχια=100ε θεσ/κη

3.νεκρος βραχος 15 κιλαΧ5e για αρχη απο γερμανια.προτιμω να τον κουραρω μονη μου ωστε να ξερω τι οργανισμους θα εχει επανω κ να μη βρεθω με ανεπιθυμητα ζωυφια ξαφνικα

4.αραγωνιτης 14 κιλα νεκρος=27e κ 6 κιλα ζωντανος=18e απο θεσ/κη

5.α/ο 4 σταδιων=100e απο ραφηνα(πολυ καλο παιδι ακουγεται!)

6.ρεφρακτομετρο sybon=50ε απο θεσ/κη

7.αλατι tropic marine pro απο ελλαδα

8.test salifert(δεν ξερω ποια ακριβως χρειαζομαι)απο θεσ/κη

9.θερμοστατη jager 250w=23e απο θεσ/κη

σ αυτα εχω καταληξει μεχρι στιγμης παιδια.περιμενω τις παρατηρησεις σας,αγοραζω,γεμιζω,κ φωτογραφιζω με το καλο.ευχαριστω κ συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

καλα τα εχεις υπολογισει απλως να γνωριζεις οτι για να σου ζωντανεψει ο βραχος θα περασει κανα 3 μηνο το λιγοτερο...θα σε συμβουλευα να παρεις και ζωντανο βραχο και αρραγωνητη για να επιταχυνεις το ενυδρειο σου...οσο για την κοραλια θα ελεγα 1 κοραλια 2 και 2 κοραλια 1 οπως το εχω και εγω.θερμοστατη θα εβαζα εγω 2 100w

Έγινε επεξεργασία - stefanos83
Link to comment
Share on other sites

καλα τα εχεις υπολογισει απλως να γνωριζεις οτι για να σου ζωντανεψει ο βραχος θα περασει κανα 3 μηνο το λιγοτερο...θα σε συμβουλευα να παρεις και ζωντανο βραχο και αρραγωνητη για να επιταχυνεις το ενυδρειο σου...οσο για την κοραλια θα ελεγα 1 κοραλια 2 και 2 κοραλια 1 οπως το εχω και εγω.θερμοστατη θα εβαζα εγω 2 100w

δε βιαζομαι καθολου κ μ αρεσει καθε μερα να βλεπω την εξελιξη του βραχου!ασε που δεν υπαρχει περισεμα ευρω προς το παρον.για κυκλοφορητες θα σε ακουσω γιατι εχω κυβο κ φοβαμαι μην δημιουργηθει χαμος.οποτε οπως ειπες corallia 2 ενα τεμαχιο κ corallia 1 δυο τεμαχια.δυο θερμοστατες 100w ειναι για να μοιραζεται ομοιομορφα η θερμοκρασια?μπραβο,καλα το σκεφτηκες.

για skimmer ποιο μου προτινεις?το deltec ειναι ακριβο για μενα αλλα θα με γλιτωσει απο φιλτρο για βιολογια.εχω αλλη λυση πιο οικονομικη?

Link to comment
Share on other sites

θα σε συμβουλευα να μην τσιγκουνευτης οσο αφορα το scimmer γιατι ειναι το Α και το Ω στο θαλασσινο...κανε περικοπη καπου αλλου παρα εκει..τωρα ως προς το βραχο συμφωνω,σ αυτο που ειπες μ αρεσει καθε μερα να βλεπω την εξελιξη του βραχου,αλλα θα παρει παρα πολυ καιρο και θα σε συμβουλευα να το ξανασκευτης γιατι και γω πριν ενα χρονο ετσι σκεφτομουνα μεχρι που μετα απο 1 μηνα δεν αντεξα και εβαλα και ζωντανο βραχο και δεν το μετανιωσα....ξανα σκεψου το...

Link to comment
Share on other sites

skimmer το deltec, για την κυκλοφορία εγώ θα σου προτείνω να κάνεις μια επένδυση και να πάρεις μια mp10w για αρχή και στη συνέχεια εάν χρειαστεί πας για μια δεύτερη :)

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω το link απο μια αναλυτικη συγκριση των 2 skimmer, ειναι στα ιταλικα αλλα μπορεις να κανεις μεταφραση, μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο συγκριτικο εχω διαβασει, πραγματικο βοηθημα.

http://www.danireef.com/2006/04/16/deltec-...-1000-multi-sl/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...