Jump to content

Eheim 2217 και ρούφηγμα ψαριών...


souplaman

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

Έκανα την προηγούμενη εβδομάδα ένα γενικό καθαρισμό στο φίλτρο μου γιατί είχε πέσει πολύ η αποδόση του...

Όταν άνοιξα τις βάνες για να αδειάσει, μετά από λίγο μένω έκπληκτος, καθώς είδα ότι στο κάτω μέρος του κουβά είχαν παγηδευτεί 2 Pangio kuhlii από τα 6-7 που έχω....τα οποία και ζούσαν ακόμα :)

dsc00213272695.jpg

Τα ξανα έβαλα μέσα και όλα μια χαρά...το θέμα είναι πως να αποτρέψω να ξανασυμβεί αυτό...σκέφτηκα να βάλω δυχτάκι γύρο από το σημείο που τραβάει νερό μέσα από το ενυδρείο, ή να το κόψω λίγο καλτσον και να το δέσω με δεματικό....

Θα κάνω καλά? Υπάρχει άλλη λύση? Μπορεί να συμβεί κάποια ζημιά με την μέθοδο του καλσόν?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

με το καλσόν θα μαζεύει βρομιά πολύ σύντομα και θα θέλει να το καθαρίζεις συνέχεια.Μπορείς να βάλεις και κανένα τούλι αλλά πάλι θα θέλει συχνό καθάρισμα.Εμένα είχε τραβήξει το φίλτρο 10 neon :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις και είναι και το ποιό σωστό είναι να βάλεις σφουγγάρι στην εισαγωγή.

Στο εμπόριο μπορείς να βρείς έτοιμα ή να φτιάξεις εσύ παίρνοντας σφουγγάρι στην διατομή που το θέλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σφουγγάρι οτιδήποτε και απο οπουδήποτε...ή χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο?

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σφουγγάρι οτιδήποτε και απο οπουδήποτε...ή χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο?

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

οχι οτιδηποτε ......τα κοινα σφουγγαρια εχουν αντιμυκιτιακες ουσιες πανω που ειναι επιβλαβες για το ενυδρειο.

υπαρχουν ετοιμα στο εμπορειο με τρυπα γι αυτη την δουλεια :) αλλιως παιρνεις σφουγγαρι για ενυδρειακη χρυση και κανεις μονος την τρυπα.

Link to comment
Share on other sites

με το καλσόν θα μαζεύει βρομιά πολύ σύντομα και θα θέλει να το καθαρίζεις συνέχεια.Μπορείς να βάλεις και κανένα τούλι αλλά πάλι θα θέλει συχνό καθάρισμα.Εμένα είχε τραβήξει το φίλτρο 10 neon :D

φιλε αν επιτρεπεται τι φιλτρο εχεις ? :thumbup:

με ενδοιαφερει γιατι εχω neons και γουσταρουν να κρυβονται κοντα στην εισοδο του φιλτρου

που ειναι πισω απο μια ριζα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν κάνει ούτε καλσον, ούτε σίτα, ούτε ενυδρειακό βαμβάκι...γιατί μπουκώνουν σχεδόν αμέσως, σε 1 μέρα και πέφτει τρομερά η ροη του φίλτρου...

Το πιο πολύ που κράτησε ήταν το ενυδρειακό βαμβάκι που έβαλα και ήταν περίπου 2.5 μέρες μέχρι να μπουκώσει...μου είπε ένας φίλος πως υπάρχει ένα ειδικό εξάρτημα που μπαίνει στο φίλτρο και επιτρπέπει την κανονική ροή, αλλά αποτρέπει την είσοδο των ψαριών...

Θα το πάρω το απόγευμα και θα ενημερώσω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...