Jump to content

Recommended Posts

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Γύρισα σπίτι, και τάισα το ψαράκι φυσιολογικά. Παρατήρησα όμως πως δεν άγγιζε την τροφή του. Επίσης υπήρχαν υπολείμματα τροφής στον βυθό από το προηγούμενο τάισμα. Τέλος, παρατήρησα οτι το στόμα του ψαριού από "οριζόντιο" που ήταν, έγινε πλέον "κάθετο", όπως δηλαδη κάνουμε εμείς οι άνθρωποι μαζεύοντας προς τα μέσα τα μάγουλα όταν παριστάνουμε τα ψάρια!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:25

- Φίλτρανση μηχανικό φίλτρο με σφουγγάρι

- Ιστορικό περίπου 2 μήνες λειτουργίας

- Ψάρια 1 black moor

- Ρουτίνες Τάϊσμα μια φορά την ημέρα, αλλαγές νερού κάθε 4-5 ημέρες το 40%:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: περίπου 7,3

- KH: περίπυ 17°d

- GH:περίπου 20°d

- ΝΗ3/NH4 : -

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): περίπου 10 mg/l

- Θερμοκρασία: λογικά, η θερμοκρασία δωματίου :S

*Σημείωση: οι μετρήσεις έγιναν αμέσως με΄τα από μια αλλαγή περίπου 40 % του νερού. (έκανα τη βλακεία να μην πάρω μετρήσεις πριν την αλλαγή πάνω στην ανησυχία μου)

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Strips

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Black moor

- Ιστορικό Ψαριού: δεν έχει ξανααρρωστήσει ποτέ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: τα ανέφερα στη γενική περιγραφή πιο πάνω.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: καμιά ασθένεια στο ενυδρείο ως τώρα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Θα παραθέσω σύντομα ένα βιντεάκι.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: βοηθήστε με να σώσω το φιλαράκι γιατι φοβαμαι θα το χάσω :)

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

να και το βιντεάκι που τράβηξα....

ειναι και το πτερύγιό του μισοπεσμένο....

στο τέλος φαίνεται και η τροφή που δεν την τρώει και παραμένει στο βυθό..

http://www.youtube.com/watch?v=4wqBqpum57E

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου,αρχικα οι μετρησεις αμμωνιας και θερμοκρασιας θα μας βοηθουσαν αρκετα.Επιπλεον θα ηθελα να μου απαντησεις τη διαδικασια που κανεις συντηρηση στο φιλτρο σου.Καλο θα ηταν να μαζευουμε οποιαδηποτε τροφη δεν καταναλωνεται απο το ψαρι μας.Το Ενυδρειο στο οποιο φιλοξενεις το σκουμπρι σου ειναι αρκετα μικρο και συντομα θα πρεπει να τους βρεις ενα πιο ευρυχωρο σπιτικο..Απο τροφη ταιζεις σε μορφη φυλλων?

Link to comment
Share on other sites

γεια, και ευχαριστω για την απαντηση...

ναι, του δινω τροφή με μορφή λεπτών φύλλων.... μετρήσεις αμμωνίας δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν περιλαμβάνεται στα τεστ που έχω......(στο petshop επέμεναν πως τι να μετρήσεις την αμμωνία τι τα NO2 είναι το ίδιο....) επίσης, δεν έχω και θερμόμετρο....δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα ζεστό το νερό όμως, γιατί στο δωμάτιο που βρίσκεται το ενυδρείο δεν ανάβω καλοριφέρ....τώρα έχει κάτσει στο βυθό, δίπλα και κάτω από μια πέτρα που έχω......το στόμα του παραμένει το ίδιο, και η τροφή αφάγωτη......:/

όσο για το θέμα του μεγέθους, το ξέρω πως πρέπει να κάνω κάτι κάποια στιγμή.....

το σφουγγαράκι του φίλτρου το καθαρίζω σε ένα μπολάκι μέσα σε νερό που έχω πάρει απ το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

νέο σύμπτωμα. σήμερα το πρωί το ψαράκι κολυμπάει πλαγιαστά..

Link to comment
Share on other sites

το σφουγγαράκι του φίλτρου το καθαρίζω σε ένα μπολάκι μέσα σε νερό που έχω πάρει απ το ενυδρείο.

Πόσο το καθαρίζεις? Εννοώ, προσπαθείς να το κάνεις να "αστράφτει" ή απλά το ξεβουλώνεις?

Πολύ φοβάμαι πως το ψάρι βρίσκεται στα τελευταία του χωρίς πολλές ελπίδες επιστροφής. Γνώμη μου είναι να του αλλάξεις άμεσα το περιβαλλόν που ζει κι εννοώ να κάνεις μία σχεδόν ολική αλλαγή νερού και να χρησιμοποιήσεις διπλάσια δόση αντιχλωρίου και βακτηρίων (2 ώρες μετά το αντιχλώριο) στο νερό που θα βάλεις. Προσπάθησε το νερό να μην έχει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία σε σχέση με αυτό που έχεις ήδη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

έκανα ακριβώς ότι μου είπες... περιμένω και ελπίζω.. ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ψαρακι εχει χειροτερεύσει.... είναι ακόμα ζωντανο, αλλα δεν κουνιέται (παρά μόνο πολύ σπάνια), δεν κάνει τίποτα.... δεν τρώει και μετά βίας αναπνέει.....

πλέον είναι σαν να έχει καλυφθεί σε ένα ζελώδες υγρό σαν σάλιο.

παρακαλώ, κάποια συμβουλή/βοήθεια, γιατί δεν μπορώ να το βλέπω να υποφέρει.........:)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα για το ψαράκι σου...δυστυχώς..αυτο που μπορείς να κάνεις είναι μια ακόμα αλλαγή νερού και τπτ περρισότερο... :):)

Καλό θα ήταν επίσης να δώσεις τη διευθυνση του forum μας στο pet shop που ψωνίζεις,να μάθει τη διαφορά μεταξύ των 2 ιόντων..είναι σαν το ανέκδοτο...Δεν κατάφερα να σου φτιάξω τα φρένα αλλα σου δυνάμωσα την κόρνα...τραγικό.

Έυχομαι οτι καλύτερο για το ψάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς απεβίωσε..... κριμα..... skoumpri, RIP.

\

σας ευχαριστω παιδια για τη βοήθεια... τα ξαναλέμε..

Link to comment
Share on other sites

τα ξαναλέμε..

Ελπίζω όχι στο θεματικό των ασθενειών :) Καλή συνέχεια κι αν θες την όποια βοήθεια για να ξαναστήσεις το ενυδρειάκι σου, μας ενημερώνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...