Jump to content

Recommended Posts

εδω και τρεις μερες ο μονομαχος μου δεν τρωει και καθεται στην επιφανεια κανοντας φυσαλιδες

βουταει σπανια και στα γρηγορα

ανεβασα τη τη θερμοκρασια απο 26 29 και εβαλα αλατι με τον τροπο που ειδα στο φορουμ

χθες κολυμπησε κανονικα και καθοταν διπλα στο θερμοστατη και το φιλτρο αλλα παλι δεν εφαγε

δειχνει να ενεργειται κανονικα

σημερα το πρωι παλι επιφανεια

μετρησεις νερου κανονικες

οταν τον κοιταξα με τον φακο στη δεξια πλευρα προσ τα πισω δειχνει να εχει εσωτερικα διαφανο νερο η αερα

εχει κανεις πιο εμπειρος καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

ανεβασα τη τη θερμοκρασια απο 26 29 και εβαλα αλατι με τον τροπο που ειδα στο φορουμ

Σε ποιο σημείο του φόρουμ είδες ως συμβουλή να μπει αλάτι μέσα σε μονομάχο?

Συμπλήρωσε τη φόρμα του παρακάτω λινκ για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

ειδα τις ασθενειες γενικα των ψαριων και χρυσοψαρων εδω και σε αλλα ελληνικα και ξενα φορουμ μαλλον βιαστικη κινηση ε?

τεστ δεν εχω και εδωσα νερο σε ενα φιλο γεωπονο και οι τιμες μου εδωσε ηταν αυτες που ειδα σε φορουμ οταν παω σπιτι θα τις βρω να τις δωσω

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση με το αλάτι ήταν όντως βιαστική, αλλά όχι και τραγική.

Θέλω να μου συμπληρώσεις τη φόρμα έστω και χωρίς τις μετρήσεις (για την ώρα). Πρέπει να καταλάβουμε 2-3 πράγματα για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου ανοίγει κάτι "κινέζικα". Ακολούθα τις οδηγίες του link που σου έδωσα. Δεν χρειάζεται αν επισυνάψεις κάτι. Απλά πέρασέ το εδώ μέσα όπως πχ έκανε ο φίλος ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

δεν τρωει τρεις μερες καθεται στην επιφανεια και κανει μπουρμπουληθρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:15 απο τα jumbo

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο με σφουγγαρι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχος αρσενικος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):καθε πρωι για ενα λεπτο bloodworms sera 1 ημερα χωρις ταισμα, 24 ωρες σε δοχειο με αντιχλωριο,καθε 7 ημερες 30%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:μονομαχος μωβ με κοκκινα πτερυγια

- Ιστορικό Ψαριού:πετ σοπ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:ανορεξια νωχελικοτητα στο πισω δεξια πλευρο εσωτερικα στην κυστη μικρο εξογκωμα με υγρο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:αλατι,βιταμινες τετρα

-Δοσολογία:10 γρ

-Χρόνος Χρήσης:2 ημερες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:τις 2 μερες πριν αρρωστησει εφαγε σε 1 λεπτο 11 σκουληκακια δηλ το διπλασιο απο συνηθως

.......

Link to comment
Share on other sites

Οι ρουτίνες που ακολουθείς μου φαίνονται φυσιολογικές. Όταν πας σπίτι γράψε μας και τις μετρήσεις που έκανε ο φίλος σου για να έχουμε συμπληρωμένα τα στοιχεία.

Αυτό το εξόγκωμα με το υγρό που αναφέρεις με προβληματίζει. Θα ήθελα οπωσδήποτε μία φωτογραφία για να έχω εικόνα του θέματος.

Όσον αφορά τη διατροφή... Όπως όλοι οι οργανισμοί, για να χαίρουν υγείας θέλουν σωστή διατροφή. Σωστή διατροφή σημαίνει, καλή ποιοτικά, σωστή δοσολογία και ποικιλία. Τα 11 bloodworms που αναφέρεις είναι υπερβολικά πολλά. Προσωπικά θα έλεγα μέχρι 5-6 την ημέρα και όχι σε μία φάση, αλλά σε 2-3 δοσολογίες (πχ πρωί-απόγευμα-βράδυ).

Συνιστώ για την ώρα μία καλή αλλαγή νερού (περίπου 50%) και πάντα με προετοιμασία, χρήση αντιχλωρίου σε 2πλάσια ποσότητα, βακτήρια και ΕΚΤΟΖΟΝ. Το ΕΚΤΟΖΟΝ είναι σαν αλάτι αλλά δεν είναι αλάτι. Θα το διαλύσεις πρώτα σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου και θα το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο σου.

Περιμένω και τη φωτογραφία για να προχωρήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορω να βγαλω συμπερασμα φωτιζοντας απο αριστερα προς τα δεξια η κυστη εχει μεσα νερο και τα λεπια σηκωνονται λιγο τοπικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...