Jump to content

ο καινούριος μου χαμαιλέοντας


Recommended Posts

Χαιρετώ όλους σας. Μόλις εγγράφηκα σε τούτο το φόρουμ μιας και έχω νέο "συγκάτοικο"... Έναν θηλυκό caliptratous. Θαυμάσιο ζώο. Το λοιπόν, την έχω περίπου 1 εβδομάδα. Το τεράριουμ είναι τεράστιο σε σχέση με το μέγεθός του (είναι γύρω στα 20 εκ. μαζί με την ουρά). Μάλλον είναι πιτσιρίκα. Δεν είχα τίποτα σχετικό παλαιότερα κι έτσι, μπήκα σε ιστοσελίδες, είδα διάφορα βιβλία, διάβασα αρκετά και αφού φλερτάραμε για 20 μέρες, την πήρα σπίτι. Τώρα, κι από τη στιγμή που της έδωσα μαρουλάκι να φάει και μήλο, φαίνεται πως απαξιεί τα σκουλήκια που τα έτρωγε προηγουμένως με τεράστια όρεξη. Φαίνεται να μην θέλει να φάει. Κρέμεται μερικές φορές ανάποδα στα κλαράκια του τεράριουμ (δεν το έκανε παλαιότερα αυτό), και για τώρα κάθεται κάτω προφανώς (λέω εγώ) για ζέστη από τη θερμόπλακα της βάσης και μερικές φορές περπατάει προς τα πίσω σαν να θέλει να σκάψει... Το ζώο αυτό, συγκατοικούσε στο pet shop με έναν αρσενικό χαμαιλέοντα. Φοβάμαι μήπως είναι έγγυος... αν και μου είπαν πως είναι περίπου 4-6 μηνών. Μήτε και εκείνοι ήξεραν. Έχετε καμιά ιδέα αν όλ' αυτά είναι φυσιολογικά, μήπως θα πρέπει να βελτιώσω κάτι, ... Δεν έχω διαβάσει τίποτα το σχετικό, τα συμπτώματα δεν περιγράφονται σε κάποιο κείμενο που έχω επισκευτεί στον ιστό και ειλικρινά ανησυχώ. Μένω στα Κύθηρα και δεν υπάρχει κάποιος κτηνίατρος για να συμβουλευτώ. Αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει, παρακαλώ απαντήστε.

Ευχαριστώ... καλή συνέχεια με τα ζωάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας.Δυστυχως εδω μεσα ειμαστε ολοι ψαροκαμμενοι.Ελπιζω για την κουκλασου να βρεθει καποιος που ξερει. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε εγγραφη σε αυτο το φορουμ http://www.reptilesgreece.com/forum/

Παντως το οτι το τερρα εινα πολυ μεγαλο, για τον χαμαιλεοντα δεν ειναι καλο γιατι δεν μπορει να βρει την τροφη του...

Έγινε επεξεργασία - tsilojohn
Link to comment
Share on other sites

Κανε εγγραφη σε αυτο το φορουμ http://www.reptilesgreece.com/forum/

Παντως το οτι το τερρα εινα πολυ μεγαλο, για τον χαμαιλεοντα δεν ειναι καλο γιατι δεν μπορει να βρει την τροφη του...

merci. Έκανα ήδη εγγραφή και ξαναγράφω τον καημό μου... Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αν και άσχετη με τα ενυδρεία, θα σας επισκέπτομαι συχνά. Πού ξέρεις, μπορεί να κάνω και κανένα ενυδρείο... εν καιρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας.Δυστυχως εδω μεσα ειμαστε ολοι ψαροκαμμενοι.Ελπιζω για την κουκλασου να βρεθει καποιος που ξερει. :)

Ευχαριστώ. Καλή φάση τα ψάρια. ...και νόστιμα.... (αστειεύομαι :) ).

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ξέρω ο χαμαιλέοντας τρώει γρύλους(Ζωντανούς) σαν βασική τροφή και δεν θέλει και πολλά χάδια γιατί στρεσάρεται πολύ και μπορεί να τον χάσεις.

Πανέμορφο ζωάκι να το χαίρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ξέρω ο χαμαιλέοντας τρώει γρύλους(Ζωντανούς) σαν βασική τροφή και δεν θέλει και πολλά χάδια γιατί στρεσάρεται πολύ και μπορεί να τον χάσεις.

Πανέμορφο ζωάκι να το χαίρεσαι :)

Ευχαριστώ... δεν τον αφήνω και πολύ μόνο του πάντως είναι αλήθεια. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες ,,,,

πριν κανα μηνα ειχε γινει εκθεση pet στην μεταμορφωση,,,εκει υπηρχε ενα περιπτερο με ερπετα reptilia nostra νομιζω λεγοταν και ειχε τα παντα για ερπετα,,,,,

ειχα την χαρα να βαλω στο χερι μου ενα μικρουλι πρασινο χαμαιλεοντα ο οποιος απο το δαχτυλο μου ''χτυπησε'' με την τεραστια γλωσσα του ενα ζωντανο σκουλικακι απο το χερι ενος παιδιου εκει στο περιπτερο αφου του το κουνησε λιγο μπροστα του προκαλωντας τον,,,,μου εκαναν εντυπωση τα ματια του τα οποια ''εγκλωβιζαν''το σκουλικακι γυρνωντας σαν μπαλες,,,

απιστευτα πλασματα,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες ,,,,

πριν κανα μηνα ειχε γινει εκθεση pet στην μεταμορφωση,,,εκει υπηρχε ενα περιπτερο με ερπετα reptilia nostra νομιζω λεγοταν και ειχε τα παντα για ερπετα,,,,,

ειχα την χαρα να βαλω στο χερι μου ενα μικρουλι πρασινο χαμαιλεοντα ο οποιος απο το δαχτυλο μου ''χτυπησε'' με την τεραστια γλωσσα του ενα ζωντανο σκουλικακι απο το χερι ενος παιδιου εκει στο περιπτερο αφου του το κουνησε λιγο μπροστα του προκαλωντας τον,,,,μου εκαναν εντυπωση τα ματια του τα οποια ''εγκλωβιζαν''το σκουλικακι γυρνωντας σαν μπαλες,,,

απιστευτα πλασματα,,,,,,,

Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Εϊναι πολύ όμορφα πλάσματα. Ξέρεις μόνο που το δικό μου χαμαιλεοντάκι, αντιμετωπίζει πρόβλημα, δεν θέλει να φάει. Κάτι το έχει τρομάξει κι ελπίζω να μην είμαι εγώ. Ίσως και το λίγο μαρούλι που του είχα προσφέρει και... ίσως και το μήλο να του δημιούργησαν δισεντερία. Ακόμη το παρακολουθώ. Σήμερα πρέπει να ήπιε νερό που του το έχω εμπλουτήσει με σκεύασμα συμπληρώματος ασβεστίου. Εύχομαι, ευχηθείτε κι εσείς να πάει καλά. Αύριο περιμένω και καινούριο είδος τροφής... Μακάρι να πάει καλά. Αν ξέρεις κάτι σχετικό ή αν τυχόν κάποιος έχει τηλέφωνο κτηνιάτρου για ερπετά, βλέπεις είμαι μακρυά κι εδώ δεν έχουμε ειδικό κτηνίατρο, ας το γράψει.

Καλά να είσαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να γινει καλα ο μικρος,,,αυτο ειναι το τηλεφωνο του μαγαζιου που σου ειπα,,,ολο και κατι θα ξερουν τα παιδια εκει,,, 210-777 96 36

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να γινει καλα ο μικρος,,,αυτο ειναι το τηλεφωνο του μαγαζιου που σου ειπα,,,ολο και κατι θα ξερουν τα παιδια εκει,,, 210-777 96 36

Χίλια ευχαριστώ. Θα επικοινωνήσω κι όλας αύριο. Ελπίζω να βρούμε μια άκρη.

Καλό βράδυ. Εύχομαι να ανταποδώσω κι εγώ την ευγενική σου βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...