Jump to content

Μωρα δισκακια


Churu

Recommended Posts

Θα ηθελα την γνωμη σας . Λοιπον αποφασισα να υιοθετησω για 1η φορα δισκακια 5 cm. Ειναι μωρα ακομα και πανεμορφα stendker tefe και santarem. Aυτη την στιγμη το ph ειναι 5.8 και σιγα σιγα ανεβαινω προς τα πανω για να τα υποδεχτει το 350αρι σε 7 με 7.5ph για την αναπτυξη τους αφου αυτη την στιγμη μεγαλωνουν σε 7.2 ph. Απο θερμοκρασια ειμαι 28.7 σταθερα και λεω να παραμεινω εκει προς το παρον. To θεμα που με ταλαιπωρει ειναι οτι αυτη την στιγμη φιλοξενω 2 ενηλικα 13cm περιπου και αν και ποσο προβλημα θα ειναι η διαφορα ηλικιας. Να προσθεσω οτι θα μπουν 6 δισκοπουλακια και τα 2 ενηλικα. Δεκτες ολες οι γνωμες και παρατηρησεις!! Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα εχεις προβλημα.Οι μεγαλοι δεχονται τα μικρα ευχαριστα.Εχεις κρυψωνες για να νοιωθουν και τα μικρα καλα?

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι ζευγαρι?(ετσι υποψιαζομαι).ΑΝ ναι αλαζουν τα πραγματα.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Πετρο δεν ειναι ζευγαρι δυστηχως :) Κρυψωνες υπαρχουν, αλλα σκεφτομαι και αλλαγη aquascaping οποτε.... Εχω δει σε ομαδες 5-6 ενηλικα με καμια 10αρια μικρα σε πετ και δεν εχουν θεμα αλλα αλλο στο πετ αλλο στο σπιτι τους και γι αυτο ο προβληματισμος. Το εχεις δοκιμασει στο παρελθον?

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα αφοβα...συνηθως προβληματα υπαρχουν με συγκατοικους ιδιου μεγεθους,απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι δεν ειχα προβλημα με νεογεννητα 2,5-3 μηνων...μικροτερα απο 5 cm που ειχα βαλει με δισκους πολυ.......μεγαλυτερου μεγεθους....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια! :) Σε τι ph τα μεγαλωσατε εσεις? Διατηρησατε το ιδιο ph που ειχαν οι ενηλικοι σας πριν βαλεται τα νηπια?

Link to comment
Share on other sites

τα νεογεννητα κατα την γνωμη μου καλο ειναι να μεγαλωνουν σε νερα με PH 6,5 πανω...εγω ετσι ειχα κανει και ειχα αρκετα καλα αποτελεσματα με καθαρο νερακι βρυσης οποτε βαλε στο μυαλο σου ph πανω απο 7.Αλλοι διαφωνουν και προτιμουν οξινο νερο και τα μεγαλωνουν σε χαμηλο ph.Στην θεση σου θα προσπαθουσα να εχω νερο με μετρησεις κοντα σε αυτο που ζουσαν μεχρι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

τα νεογεννητα κατα την γνωμη μου καλο ειναι να μεγαλωνουν σε νερα με PH 6,5 πανω...εγω ετσι ειχα κανει και ειχα αρκετα καλα αποτελεσματα με καθαρο νερακι βρυσης οποτε βαλε στο μυαλο σου ph πανω απο 7.Αλλοι διαφωνουν και προτιμουν οξινο νερο και τα μεγαλωνουν σε χαμηλο ph.Στην θεση σου θα προσπαθουσα να εχω νερο με μετρησεις κοντα σε αυτο που ζουσαν μεχρι τωρα...

Και τα ενηλικα φανταζομαι δεν θα εχουν θεμα....... γιατι εχουν καλομαθει στα "ξυδια" :) Γενικα ξερω οτι δεν εχουν απλα σε αυτο το ph 5.8 ειναι 2 χρονια τωρα και δεν ξερω πως θα τους κατσει η αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω οτι εχω ενα 100αρι που μεγαλωνω κατι μαγκροβια και κωνικα. Εκανα την σκεψη να τα βαλω στο 100αρι. Να ρωτησω αν χρειαζεται φιλτρο στο 100αρι με την προυποθεση αλλαγη 80% καθημερινα? Ρωταω γιατι τα 4 φιλτρα που εχω αυτη την στιγμη ειναι συνδεδεμενα στο μεγαλο και δεν θελω να μπω και σε αλλο εξοδο η να αλλαξω κατι στο μεγαλο. Εχω 2 μικρα εσωτερικα φιλτρακια...κανω δουλεια με αυτα + τις αλλαγες καθημερινα? Επισης στο μικρο να αφαιρεσω τον στρωμενο βυθο και να τα μεγαλωσω οπως τα πετ σοπ? Αν το κανω ετσι θα χρειαστει aquascaping το μικρο η μονο με τη γυαλα θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω οτι εχω ενα 100αρι που μεγαλωνω κατι μαγκροβια και κωνικα. Εκανα την σκεψη να τα βαλω στο 100αρι. Να ρωτησω αν χρειαζεται φιλτρο στο 100αρι με την προυποθεση αλλαγη 80% καθημερινα? Ρωταω γιατι τα 4 φιλτρα που εχω αυτη την στιγμη ειναι συνδεδεμενα στο μεγαλο και δεν θελω να μπω και σε αλλο εξοδο η να αλλαξω κατι στο μεγαλο. Εχω 2 μικρα εσωτερικα φιλτρακια...κανω δουλεια με αυτα + τις αλλαγες καθημερινα? Επισης στο μικρο να αφαιρεσω τον στρωμενο βυθο και να τα μεγαλωσω οπως τα πετ σοπ? Αν το κανω ετσι θα χρειαστει aquascaping το μικρο η μονο με τη γυαλα θα ειναι οκ?

Μπορεις να κανεις καθε μερα αλλαγη 80%,αντεχεις ;:)

Καντο 90% και εισαι μεσα,αν βεβαια το νερο που μπαινει ειναι ιδιο με αυτο που βγαινει.

Προβληματα με την συνυπαρξη μικρων μεγαλων δεν νομιζω να εχεις.To ph δεν με αχγωνει ιδιαιτερα,κρατα το στα επιπεδα οπου μεγαλωσαν μεχρι τωρα.Καθαρο νερο πανω απο ολα και καλο ταισμα για τα μικρα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις καθε μερα αλλαγη 80%,αντεχεις ;:)

Καντο 90% και εισαι μεσα,αν βεβαια το νερο που μπαινει ειναι ιδιο με αυτο που βγαινει.

Προβληματα με την συνυπαρξη μικρων μεγαλων δεν νομιζω να εχεις.To ph δεν με αχγωνει ιδιαιτερα,κρατα το στα επιπεδα οπου μεγαλωσαν μεχρι τωρα.Καθαρο νερο πανω απο ολα και καλο ταισμα για τα μικρα :)

Αυτη τη στιγμη μεγαλωνουν σε 7.2ph οσο ειναι και η βρυση μου, με γενικη και ανθρακικη δεν ξερω που ειναι τωρα. Γι αυτο και μιλαω για 80%. Δεν αντεχω, το βαριεμαι ειναι η αληθεια αλλα τι να κανω για να μεγαλωσουν οσο καλυτερα μπορω?!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη μεγαλωνουν σε 7.2ph οσο ειναι και η βρυση μου, με γενικη και ανθρακικη δεν ξερω που ειναι τωρα. Γι αυτο και μιλαω για 80%. Δεν αντεχω, το βαριεμαι ειναι η αληθεια αλλα τι να κανω για να μεγαλωσουν οσο καλυτερα μπορω?!

Ταισμα και αλλαγες νερου(=καθαρο νερο) βεβαια,το Α και Ω :)

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα μικρα να βαλω και τα κωνικα? Να καθαριζουν κι αυτα? Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Tα δισκοπουλακια μου απο χθες ειναι στο νεο τους 120αρι. Σημερα εγιναν κιολας τα πρωτα ταισματα και ολα καλα μεχρι που αναψε το φως? Γιατι τα 6 απο τα 7 εχουν κολλησει με το καθρεπτισμα του πατου και επικρατει κλιμα ανυσηχιας μεσα στο τανκ. Περισσοτερο δε τα δισκοπουλακια διπλωνουν στην μεση για να "την πουν" στον καθρεφτη και μου ξυπνανε ασχημες αναμνησεις!!! Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση? Να ριξω κανενα εκατοστο αμμου? Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εβαλα μεταξυ επιπλου και τζαμιου "ολα" τα χρωματα χαρτιου,υφασματος αλλα τιποτα. Καθρεπτιζε και παλι :D:thumbup: . Τα μωρα σε κουβα αδειασμα ολο το νερο(ειχα ετοιμασει καινουργιο νερο)και εβαλα λιγη αμμο . Απο εκεινη την ωρα εχουν ξεκολλησει απο κατω και οι τσαμπουκαδες με το καθρεπτισμα εχουν μεταφερθει στα πλαινα του ενυδρειου!!! :hysterical::hysterical: Καμια ιδεα για τα πλαινα?? Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.....

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εβαλα μεταξυ επιπλου και τζαμιου "ολα" τα χρωματα χαρτιου,υφασματος αλλα τιποτα. Καθρεπτιζε και παλι :thumbup::hysterical: . Τα μωρα σε κουβα αδειασμα ολο το νερο(ειχα ετοιμασει καινουργιο νερο)και εβαλα λιγη αμμο . Απο εκεινη την ωρα εχουν ξεκολλησει απο κατω και οι τσαμπουκαδες με το καθρεπτισμα εχουν μεταφερθει στα πλαινα του ενυδρειου!!! :hysterical::hysterical: Καμια ιδεα για τα πλαινα?? Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.....

Βαψε εξωτερικα τα πλαινα με πλαστικο χρωμα :D

Link to comment
Share on other sites

Βαψε εξωτερικα τα πλαινα με πλαστικο χρωμα :D

DIMITRIOS με το βαψιμο δεν γινεται καθρεπτισμα? Σε ρωταω γιατι οτι και να βαλω στα πλαινα χαρτονι,υφασμα και παλι καθρεπτιζει. Ειναι σιγουρο με το πλαστικο χρωμα??

Ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

DIMITRIOS με το βαψιμο δεν γινεται καθρεπτισμα? Σε ρωταω γιατι οτι και να βαλω στα πλαινα χαρτονι,υφασμα και παλι καθρεπτιζει. Ειναι σιγουρο με το πλαστικο χρωμα??

Ευχαριστω :D

Δεν ειμαι 100% σιγουρος.Λογικα δεν εξαφανιζεται τελειως το καθρεπτισμα σε καμμια περιπτωση.Μειωνεται σιγουρα παντως.Δοκιμασε ισως την μια πλευρα και δες αν εχει αποτελεσμα.αλλωστε το πλαστικο χρωμα με μια ξυστρα θα αφαιρεθει σχετικα ευκολα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 100% σιγουρος.Λογικα δεν εξαφανιζεται τελειως το καθρεπτισμα σε καμμια περιπτωση.Μειωνεται σιγουρα παντως.Δοκιμασε ισως την μια πλευρα και δες αν εχει αποτελεσμα.αλλωστε το πλαστικο χρωμα με μια ξυστρα θα αφαιρεθει σχετικα ευκολα. :D

Μειωνεται μονο οταν κλεινω το φως DIMITRIOS. Το φως χρειαζεται γι αυτο και δεν θελω να προβω σ αυτη τη λυση και να ειναι στα σκοταδια τα δισκοπουλακια. Φοβαμαι οτι και με το χρωμα παλι θα καθρεπτιζει. Το χαρτονι που βαζω ειναι καφε και δεν εχει κενα...

Link to comment
Share on other sites

Μειωνεται μονο οταν κλεινω το φως DIMITRIOS. Το φως χρειαζεται γι αυτο και δεν θελω να προβω σ αυτη τη λυση και να ειναι στα σκοταδια τα δισκοπουλακια. Φοβαμαι οτι και με το χρωμα παλι θα καθρεπτιζει. Το χαρτονι που βαζω ειναι καφε και δεν εχει κενα...

βαμμενες οι 2 πλευρες με λευκο πλαστικο χρωμα .

ο φωτισμος που εχει ειναι 5 βατ οικονομιας λαμπα σε ενα φωτιστικο γραφειου .

Δεν καθρεπτιζει.

post-16924-1289748973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βαμμενες οι 2 πλευρες με λευκο πλαστικο χρωμα .

ο φωτισμος που εχει ειναι 5 βατ οικονομιας λαμπα σε ενα φωτιστικο γραφειου .

Δεν καθρεπτιζει.

Σ ευχαριστω geosid :D Παμε για βαψιμο λοιπον :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελανουν τα δισκοπουλακια Ενω εριξα αμμο στον πατο την εγβαλαν με τα παιχνιδια τους και ξανατσαμπουκαλευονται στον πατο!!! Να τα μαλωσω??? Το μεγαλυτερο θεμα ειναι οτι με τους παιχνιδοτσαμπουκαδες δεν τρωνε το φαι τους τα ατιμα Οι αλλαγες συνεχιζονται κανονικα. Το ph ειναι ουδετερο αυτη τη στιγμη θερμοκρασια 29 και μπηκε σε λειτουργια και το ενα εσ. φιλτρο με υλικα απ το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...