Jump to content

Καραντίνα + Corydoras


doratheexplorer

Recommended Posts

Είμαι σε φάση αναζήτησης κόρυς για το ενυδρείο μου και μου γεννήθηκε η εξής απορεία:

Από την μία, υποτίθεται ότι οι νέοι κάτοικοι ενός ενυδρείου είναι καλό να περνάνε πρώτα από καραντίνα για 20-30 ημέρες…

Από την άλλη, τα κόρυς υποτίθεται πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρείο με στρωμένο βυθό…

Έχω την εντύπωση ότι ένα ενυδρείο καραντίνα δεν μπορεί να έχει στρωμένο βυθό.

Τι είναι προτιμότερο τελικά???

Ποια διαδικασία προτείνετε να ακολουθήσω?

Ευχαριστώ

Ντόρα

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σου είναι πιο γενικευμένο και δεν νομίζω ότι αφορά μόνο τα Corydoras. Εσύ έχεις ενυδρείο καραντίνα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρείο 30 λίτρων για καραντίνα.

Το φίλτρο του λειτούργησε για 1+ μήνα στο κανονικό ενυδρείο για στρώσιμο. Στη συνέχεια φιλοξενηθήκαν μερικά cpd για 1+μήνα χωρίς πρόβλημα στις μετρήσεις. Έκανα μερικές αλλαγές νερού από το κυρίως ενυδρείο κάθε τρεις ημέρες. Δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα και χθες τα μετέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω να σου κάνω κάποια ιδιαίτερη πρόταση. Σε παρέπεμψα στο παραπάνω link όπου νομίζω πως εξηγεί κάποια πράγματα. Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες κι ερωτήσεις, μπορείς να τις εκφράσεις και να τα συζητήσουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν…

Το ενυδρειάκι καραντίνα είναι 30 λίτρα: τζάμια, φίλτρο, θερμαντήρας και πλαστικό φυτάκι, που είχα βάλει για να κρύβονται τα cpd. Αυτή τη στιγμή τρέχει με νερό του ενυδρείου, απείραχτο για δύο μέρες και ακαθάριστο από τα cpd.

Θέλω να αγοράσω 6-7 κόρυς.

Ερωτήσεις:

• Να το αδειάσω και να το πλύνω? Νερό + ξύδι? Το φίλτρο? (Το φυτό δεν νομίζω ότι τους χρειάζεται)

• Με δεδομένο ότι το Ph του ενυδρείου είναι 7, ενώ της βρύσης (+ του pet shop) γύρο στο 7,8, μήπως θα έπρεπε να βάλω μισό –μισό στη καραντίνα?

• Καθημερινές αλλαγές λίγο δύσκολο να κάνω, καθότι εργαζόμενη, μητέρα, έγκυος, με σύζυγο που ξινίζει τη μούρη του με τα ενυδρειακά. Μέρα παρά μέρα θα είναι επικίνδυνο?

• Την αφαίρεση του νερού την κάνω σκουπίζοντας το βυθό με το λάστιχο. Μένουν όμως υπολείμματα. Είναι επικίνδυνα?

• Ο χώρος είναι μάλλον λίγος. Πόσο καιρό να κρατήσω τα ψαράκια εκεί?

• Να τους κάνω κάποια προληπτική θεραπεία?

• Προτεινόμενο τάϊσμα?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν…

Το ενυδρειάκι καραντίνα είναι 30 λίτρα: τζάμια, φίλτρο, θερμαντήρας και πλαστικό φυτάκι, που είχα βάλει για να κρύβονται τα cpd. Αυτή τη στιγμή τρέχει με νερό του ενυδρείου, απείραχτο για δύο μέρες και ακαθάριστο από τα cpd.

Θέλω να αγοράσω 6-7 κόρυς.

Ερωτήσεις:

• Να το αδειάσω και να το πλύνω? Νερό + ξύδι? Το φίλτρο? (Το φυτό δεν νομίζω ότι τους χρειάζεται)

• Με δεδομένο ότι το Ph του ενυδρείου είναι 7, ενώ της βρύσης (+ του pet shop) γύρο στο 7,8, μήπως θα έπρεπε να βάλω μισό –μισό στη καραντίνα?

• Καθημερινές αλλαγές λίγο δύσκολο να κάνω, καθότι εργαζόμενη, μητέρα, έγκυος, με σύζυγο που ξινίζει τη μούρη του με τα ενυδρειακά. Μέρα παρά μέρα θα είναι επικίνδυνο?

• Την αφαίρεση του νερού την κάνω σκουπίζοντας το βυθό με το λάστιχο. Μένουν όμως υπολείμματα. Είναι επικίνδυνα?

• Ο χώρος είναι μάλλον λίγος. Πόσο καιρό να κρατήσω τα ψαράκια εκεί?

• Να τους κάνω κάποια προληπτική θεραπεία?

• Προτεινόμενο τάϊσμα?

Ευχαριστώ :)

1) Το ενυδρείο δεν θέλει πλύσιμο εφόσον δεν είναι βρώμικο. Απλά θα αδειάσεις όλο το νερό και θα βάλεις νέο από κυρίως ενυδρείο

2) Θα χρησιμοποιήσεις μόνο νερό ενυδρείου και απλά θα κάνεις πολύ καλή προσαρμογή στα ψάρια (μισή με μία ώρα) πριν τα βάλεις στη καραντίνα.

3) Μέρα παρά μέρα το 50% είναι ΟΚ.

4) Τι υπολείμματα είναι αυτά? Τροφή? Ακαθαρσίες των ψαριών?

5) Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στο θέμα του χρόνου... Εξαρτάται σε ποια κατάσταση είναι τα ψάρια. Αν φαίνονται υγιέστατα, θεωρώ πως 2 εβδομάδες είναι ΟΚ.

6) ΕΚΤΟΖΟΝ, Melafix, Pimafix ταυτόχρονα βάση οδηγιών.

7) Μία φορά ανά 3 μέρες από πολύ λίγο, ίσα ίσα να μην κολλήσει το στομαχάκι τους.

Επιπλέον παρατηρήσεις:

- Για τα Corydoras δεν θα χρειαστεί να έχει φωτισμό. Το φως της ημέρας του δωματίου είναι ΟΚ.

- Μέσα σε ένα τέτοιο ενυδρείο, πάντα είναι καλό να υπάρχει μία σεβαστή ποσότητα κερατόφυλλου, καθώς και μερικών σαλιγκαριών (1-2 apple snails ή μερικούς "λαθρεπιβάτες").

- Κανένα ξύλο που να σχηματίζει σπηλιά ή καμία φυσική ή τεχνητή σπηλιά ή οτιδήποτε που να χρησιμεύει στο να κρύβονται τα ψάρια είναι απαραίτητο. Αλλιώς τα στρεσάρεις με πιθανά άσχημα αποτελέσματα.

ΥΓ1: Καλή λευτεριά :)

ΥΓ2: Το Σάββατο είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να έρθεις οικογενειακώς στη συνάντησή μας (link) και να πείσουμε τον σύζυγο να μην ξινίζει τα μούτρα του... Το έχουμε ξανακαταφέρει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

4) Τροφή και ακαθαρσίες (στερεά) παρασύρονται από το σκούπισμα. Μένει όμως κάτι σαν ‘γλίτσα’ κολλημένο στο τζάμι

6) ΕΚΤΟΖΟΝ, Melafix, Pimafix σε δόση πρόληψης ή θεραπείας?

Είχα βάλει κερατόφυλλο στα cpd και διαλύθηκε. Μάλλον δεν είχε αρκετά νιτρικά.

Λαθρεπιβάτες έχει μερικούς, μπορώ να βάλω κι άλλους.

Θα τους βρω και κρυψώνα.

ΥΓ1: Ευχαριστώ. Έχω 2,5+ μήνες ακόμα :)

ΥΓ2: Είναι δύσκολος πελάτης…Έχω να έρθω από τον Ιανουάριο. Όσο και να το θέλω, είναι δύσκολο (+απόσταση). Ελπίζω μετά τα Χριστούγεννα, που θα ξεκινήσει η άδεια μου, να ξεκλέψω Σάββατο ή Τετάρτη.

Ευχαριστώ πολύ :)

Ντόρα

Link to comment
Share on other sites

4) Τροφή και ακαθαρσίες (στερεά) παρασύρονται από το σκούπισμα. Μένει όμως κάτι σαν ‘γλίτσα’ κολλημένο στο τζάμι

6) ΕΚΤΟΖΟΝ, Melafix, Pimafix σε δόση πρόληψης ή θεραπείας?

Είχα βάλει κερατόφυλλο στα cpd και διαλύθηκε. Μάλλον δεν είχε αρκετά νιτρικά.

Λαθρεπιβάτες έχει μερικούς, μπορώ να βάλω κι άλλους.

Θα τους βρω και κρυψώνα.

ΥΓ1: Ευχαριστώ. Έχω 2,5+ μήνες ακόμα :)

ΥΓ2: Είναι δύσκολος πελάτης…Έχω να έρθω από τον Ιανουάριο. Όσο και να το θέλω, είναι δύσκολο (+απόσταση). Ελπίζω μετά τα Χριστούγεννα, που θα ξεκινήσει η άδεια μου, να ξεκλέψω Σάββατο ή Τετάρτη.

Ευχαριστώ πολύ :)

Ντόρα

Αυτή η γλίτσα που αναφέρεις είναι κάτι που το βλέπεις ή κάτι που το πιάνεις? Θέλω να πω, βλέπεις κάποιες ίνες κολλημένες πάνω στα τζάμια ή απλά βάζεις το χέρι σου και νιώθεις αυτή τη γλίτσα?

Το κερατόφυλλο διαλύθηκε για τους εξής λόγους:

- Δεν είχες ικανοποιητική ποσότητα φωτός

- Είχες υψηλή συσσώρευση αμμωνίας ή νιτρωδών ή νιτρικών

- Δεν είχες καθόλου νιτρικά

Κάτι από τα παραπάνω ή κάποιος συνδυασμός των παραπάνω, έφερε αυτό το αποτέλεσμα. Πάντως αν αρχίζουν τα φυτά να σαπίζουν, να τα απομακρύνεις από το ενυδρείο. Επίσης θεωρώ δύσκολο αν κάνεις τις συχνές αλλαγές νερού να έχεις τέτοια θέματα.

Αυτά... Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο, εδώ είμαστε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η γλίτσα που αναφέρεις είναι κάτι που το βλέπεις ή κάτι που το πιάνεις? Θέλω να πω, βλέπεις κάποιες ίνες κολλημένες πάνω στα τζάμια ή απλά βάζεις το χέρι σου και νιώθεις αυτή τη γλίτσα?

Το κερατόφυλλο διαλύθηκε για τους εξής λόγους:

- Δεν είχες ικανοποιητική ποσότητα φωτός

- Είχες υψηλή συσσώρευση αμμωνίας ή νιτρωδών ή νιτρικών

- Δεν είχες καθόλου νιτρικά

Κάτι από τα παραπάνω ή κάποιος συνδυασμός των παραπάνω, έφερε αυτό το αποτέλεσμα. Πάντως αν αρχίζουν τα φυτά να σαπίζουν, να τα απομακρύνεις από το ενυδρείο. Επίσης θεωρώ δύσκολο αν κάνεις τις συχνές αλλαγές νερού να έχεις τέτοια θέματα.

Αυτά... Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο, εδώ είμαστε :)

Η γλίτσα δείχνει σαν γλίτσα… Κάτι σαν μεμβράνη- θόλωμα του τζαμιού σε μέρος της κάτω επιφάνειας. Όπου το ξύσει ο σωλήνας, φεύγει. Πρέπει να σχετίζεται με την παραμονή υπολειμμάτων στις περιοχές αυτές.

Σήμερα που θα αλλάξω το νερό, λέω να το αφαιρέσω με χαρτί. Αύριο, αν ο καιρός το επιτρέψει, θα πάω να δω υποψήφια κορυντοράκια!

Αμμωνία και νιτρώδη μετρούσα. Νιτρικά δεν έχει ούτε το κυρίως ενυδρείο (ρίχνω nitrogen για τα φυτά)

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Αν έχω άλλο πρόβλημα θα επιστρέψω…

Ντόρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...