Jump to content

Ερώτηση


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω μια υπερχείλιση Grotech η οποία όμως μονίμως μου μαζεύει αέρα στο πάνω μέρος του σιφωνιού της. Αποτέλεσμα, μέρα παρα μέρα να ρουφάω τον αέρα από το σωληνάκι.

Έχετε καμιά λύση να μου προτείνεται ώστε να μην έχω αυτό το πρόβλημα??/

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια τρυπούλα σε εκείνη την γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Τραβάει αέρα απο το σωληνάκι της ή απο φυσαλίδα όπως πέφτει το νερό μέσα στο κόυτί?

Αν τραβάει αέρα απο το σωληνάκι τότε θα πρέπει να το σφίξεις και να το μονώσεις με κάποιο υλικό όπως βαζελίνη.

Αν ο αέρας μαζεύεται απο φυσαλίδα τότε θα πρέπει να βάλεις μια βάνα να ελέγχεις τη στάθμη της υπερχείλησης.Έχεις βάνα?

Link to comment
Share on other sites

:) Οχι τρυπούλα!Κίνδυνος θάνατος..Θα τραβάει αέρα συνέχεια..
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ημουν κάτοχος αυτη της υπερχειλισης για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν αντιμετώπισα τετοιο πρόβλημα.Δοκίμασε να αλλάξεις το γκριζο ρυθμιστη στο τέλος της σωλήνας της αεραντλίας,πιθανά σου μαζευει αέρα απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τραβάει αέρα απο το σωληνάκι της ή απο φυσαλίδα όπως πέφτει το νερό μέσα στο κόυτί?

Αν τραβάει αέρα απο το σωληνάκι τότε θα πρέπει να το σφίξεις και να το μονώσεις με κάποιο υλικό όπως βαζελίνη.

Αν ο αέρας μαζεύεται απο φυσαλίδα τότε θα πρέπει να βάλεις μια βάνα να ελέγχεις τη στάθμη της υπερχείλησης.Έχεις βάνα?

Όχι δεν έχω βάνα. Τι εννοείς? Πως μπαίνει η βάνα? Μπορείς να μου περιγράψεις?

Link to comment
Share on other sites

Μία βάνα στο κατέβασμα του νερού μετά την υπερχείληση.

Εγώ έτσι ρυθμίζω τη στάθμη της υπερχείλησης και τον θόρυβο.

Η φωτό παρακάτω είναι όπως την είχα τοποθετήσει παλιά.Τώρα την έχω στο τέλος του σωλήνα.

post-7445-1289423908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) Οχι τρυπούλα!Κίνδυνος θάνατος..Θα τραβάει αέρα συνέχεια..

:)

Eγω εχω το ιδιο θεμα με υπερχειλιση της tunze αλλα σε λογικοτερα πλαισια.

Συνδεσα στην κορυφη του Π μια περισταλτικη αντλιουλα (+μια βαλβιδα αντεπιστροφης) που λειτουργει με χρονοδιακοπτη 5 λεπτα την ημερα και ξαναριχνει το νερο στο ενυδρειο.Ετσι ρουφαει ολον τον αερα και δεν ασχολουμαι ποτε.

Link to comment
Share on other sites

:)

Eγω εχω το ιδιο θεμα με υπερχειλιση της tunze αλλα σε λογικοτερα πλαισια.

Συνδεσα στην κορυφη του Π μια περισταλτικη αντλιουλα (+μια βαλβιδα αντεπιστροφης) που λειτουργει με χρονοδιακοπτη 5 λεπτα την ημερα και ξαναριχνει το νερο στο ενυδρειο.Ετσι ρουφαει ολον τον αερα και δεν ασχολουμαι ποτε.

δεν είχα σκεφτεί το πιο απλό

:)

Link to comment
Share on other sites

:)

Eγω εχω το ιδιο θεμα με υπερχειλιση της tunze αλλα σε λογικοτερα πλαισια.

Συνδεσα στην κορυφη του Π μια περισταλτικη αντλιουλα (+μια βαλβιδα αντεπιστροφης) που λειτουργει με χρονοδιακοπτη 5 λεπτα την ημερα και ξαναριχνει το νερο στο ενυδρειο.Ετσι ρουφαει ολον τον αερα και δεν ασχολουμαι ποτε.

Που μπορώ να βρω μια τέτοια αντλιούλα? Έχεις καμιά φωτό να δώ πως το έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα τέτοιο και μια ανεπίστροφη βαλβίδα. Τα συνδέεις μεταξύ τους και τη μία ακρη από το σωληνάκι τη βάζεις πάνω στην υπερχείλιση εκεί που ρουφάς και την άλλη άκρη τη βάζεις οπουδήποτε πχ μέσα στο ενυδρείο ή μέσα στην υπερχείλιση ή στο sump. Όλο αυτό το κόλπο το συνδέεις με ένα απλό χρονοδιακόπτη και το βάζεις να δουλεύει 5 λεπτά τη μέρα (η όσο μπορεί να είναι η μίνιμουμ ρύθμιση του χρονοδιακόπτη).

Έτσι καθημερινά θα "ρουφάει" άλλος για σένα :)

Link to comment
Share on other sites

:) Οχι τρυπούλα!Κίνδυνος θάνατος..Θα τραβάει αέρα συνέχεια..

Εμένα ρε παιδιά σε μια dyi υπερχείλιση λειτουργούσε έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα για τουλάχιστόν 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το λάθος είναι δικό μου και δεν κάθησα να το αναλύσω θα σας δείξω τι εννοώ με τη τρύπα.

Η διαδικασία που έκανα ήταν να ανοίξω μια τρυπούλα στην γωνία του σωλήνα.Στην τρύπα μπήκε ένα κομματάκι σωλήνα και προσαρμόστηκε μια βουνούλα.

Φωτό

post-11732-1289467602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν εννουσε αεραντλια.Ενοουσε ενα πικο-κυκλοφορητακο ο οποιος θα τραβαει απο το σοληνακι και θα ειναι μεσα στο σαμπ.Τουλαχιστον εγω ετσι το εχω.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ένα τέτοιο και μια ανεπίστροφη βαλβίδα. Τα συνδέεις μεταξύ τους και τη μία ακρη από το σωληνάκι τη βάζεις πάνω στην υπερχείλιση εκεί που ρουφάς και την άλλη άκρη τη βάζεις οπουδήποτε πχ μέσα στο ενυδρείο ή μέσα στην υπερχείλιση ή στο sump. Όλο αυτό το κόλπο το συνδέεις με ένα απλό χρονοδιακόπτη και το βάζεις να δουλεύει 5 λεπτά τη μέρα (η όσο μπορεί να είναι η μίνιμουμ ρύθμιση του χρονοδιακόπτη).

Έτσι καθημερινά θα "ρουφάει" άλλος για σένα :)

Νομιζω πως δεν εννουσε αεραντλια.Ενοουσε ενα πικο-κυκλοφορητακο ο οποιος θα τραβαει απο το σοληνακι και θα ειναι μεσα στο σαμπ.Τουλαχιστον εγω ετσι το εχω.

Σύντροφοι...μπορείται να μου πείτε που πουλάνε τέτοια γιατί στο water inn για παράδειγμα δεν έχουν τέτοια πράγματα. Επίσης, η ανεπίστροφη βαλβίδα τι είναι, έχετε φωτό???.....και που μπορώ να την αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν εννουσε αεραντλια.Ενοουσε ενα πικο-κυκλοφορητακο ο οποιος θα τραβαει απο το σοληνακι και θα ειναι μεσα στο σαμπ.Τουλαχιστον εγω ετσι το εχω.

δεν είναι αεραντλία :) (δουλεύει με αέρα όμως)

απλά έχει το πλεονέκτημα ότι όσο αέρα και να τραβήξει αντί για νερό δε θα χαλάσει και θα καεί όπως θα χαλάσει ένας απλός κυκλοφορητής :)

@panos.35

δεν έχω ιδέα που το πουλάνε στην Ελλάδα και το δικό μου απέξω το πήρα. Ανεπίστροφη ζήτα από οπουδήποτε έχουνε παντού... μια μονόδρομη βαλβίδα είναι που θα σε βοηθήσει να μην τραβάει αέρα η υπερχείλιση όταν θα είναι κλειστή η αντλιούλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το λάθος είναι δικό μου και δεν κάθησα να το αναλύσω θα σας δείξω τι εννοώ με τη τρύπα.

Η διαδικασία που έκανα ήταν να ανοίξω μια τρυπούλα στην γωνία του σωλήνα.Στην τρύπα μπήκε ένα κομματάκι σωλήνα και προσαρμόστηκε μια βουνούλα.

Φωτό

post-11732-1289467602_thumb.jpg

Mιλαμε για εξωτερικη υπερχειληση που ανεβαινει πανω απο το τζαμι.Ολες λιγο πολυ εχουν ενα τετοι θεμα.

Εσυ αναφερεσαι σε υπερχειληση που περναει απο τρυπα στο τσαμι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αεραντλία :) (δουλεύει με αέρα όμως)

@panos.35

δεν έχω ιδέα που το πουλάνε στην Ελλάδα και το δικό μου απέξω το πήρα. Ανεπίστροφη ζήτα από οπουδήποτε έχουνε παντού... μια μονόδρομη βαλβίδα είναι που θα σε βοηθήσει να μην τραβάει αέρα η υπερχείλιση όταν θα είναι κλειστή η αντλιούλα.

Όταν λες παντού, εννοείς σε καταστήματα υδραυλικών? Μπορείς να μου πεις κανένα κατάστημα που σίγουρα πουλάει τέτοιες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό: εδώ

εννοεί ο warhawk.

Νομίζω όλα τα ενυδρειοκαταστήματα το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνχομπίστες μια τελευταία βοήθεια σας παρακαλώ.

Μπήκα στο http://www.marinedepot.com για να αγοράσω την αντλιούλα που κάνει $15 αλλά με τα μεταφορικά φτάνει τα $170!!!!!

Επειδή είμαι αρχάριος και δεν ξέρω, εσείς από που αγοράζεται? Υπάρχει κανένα ανάλογο site στην Ευρώπη να με χρεώνει λιγότερα μεταφορικά???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν βρείς από Ευρώπη το πιο οικονομικό από Αμερική είναι αυτό ...

να ξέρεις θα χρειαστείς και μετασχηματιστή 220/110V

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μην εχεις σωστη αντλια επιστροφης (ποιο μικρη ) με αποτελεσμα να μην εχει πολυ νερο να κατεβασει η υπερχειλιση και σιγα σιγα επειδη κινειται αργα το νερο να μην παρασερνει τις φυσαλιδες προς τα κατω και να παγιδευοντε στην κορυφη της , τι αντλια επιστροφης εχεις και ποσα λιτρα μπορει να κατεβασει η υπερ.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...