Jump to content

Τέταρτη παρουσίαση φυτεμένου


Andreas301

Recommended Posts

Eνταξει,οτι και να πεις ειανι λιγο οταν αντικρυζεις τετοιο θεαμα. :) Η moss ετοιμη να "πνιξει" ολο το ενυδρειο αν ξεχαστεις.Ηθελα να βαλω και εγω αλλα δεν εχω τοσο χρονο να ασχολουμαι μονο με αυτη. :rasp:

Δεξια ειναι κρυπτοκορινα ετσι?Πως εγινε τοσο μεγαλη?Φοβερο :D Και εγω στο ιδιο σημειο την εχω και εχει ψηλωσει αρκετα αλλα οχι ετσι.

Γενικα ολο το σκηνικο απλα επαγγελματικο με τη πολυ μικρη μου εμπειρια.Ενα μπραβο και απο μενα.Αντε να βοηθας και εμας τους fan του φυτεμενου λιγο μπας και καταφερουμε να κανουμε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό ενυδρείο. μόνο μια απορία έχω (ως αρχάριος): θα μπορούσες να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερες από τις 6 λάμπες που χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό ενυδρείο. μόνο μια απορία έχω (ως αρχάριος): θα μπορούσες να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερες από τις 6 λάμπες που χρησιμοποιείς;

Με τα φυτά που είναι τώρα μέσα (κρυπτοκορίνες και Christmas Moss) θα ήταν μια χαρά και με τις τέσσερις 18άρες (72 watt). Έτσι όπως είναι τώρα, όπως ανέφερα και παραπάνω, οι 6 είναι πολλές μάλιστα μείωσα τη περίοδο που ανάβουν όλες μαζί.

Με λιγότερες (δηλαδή τις 2 από κατασκευής) γενικά το παλεύεις αλλά ποτέ δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που βλέπεις (σε συνδυασμό φυσικά και με τα υπόλοιπα στοιχεία: CO2, λίπανση, υπόστρωμα κλπ).

Ευχαριστώ για τα σχόλια όλους τους φίλους

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα το ενυδρειο σου ειναι τελειο σε ολες τις φασεις του απο στησιμο και απο ψαρια!μακαρι να φτασουμε και εμεις οι νεοι καποια στιγμη το επιπεδο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα ειναι φοβερος ο τροπος με τον οποιο αλλαζει το τοπιο του ενυδρειου σου :)

σε αυτη την φαση μου αρεσει πολυ το 'ξηρο' αν επιτρεπεται η εκφραση , τοπιο αριστερα με τις

κρυπτοκορινες και τα ξυλα σε συνδιασμο με το καταπρασινο δεξιο μερος :rasp:

το αποτελεσμα συμπληρωνουν τα φοβερα χρωματα απο τα apistogramma και τους ροδοστομους !

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά, ευχαριστώ για τα σχόλια.

η προσπάθεια συνεχίζεται πάντα και είναι συλλογική μέσα από το ΑΖ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα ηθελα να ρωτησω το φυτο δεξια απο την moss και μπροστα απο το φιλτρο πως λεγεται ?

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα πολύ όμορφο

Είναι ακριβώς στο γούστο μου.

και απότι βλέπω το κλάδεμα στην moss πέφτει σύννεφο!!

Μ'αρέσει που έχεις δώσει προσοχή στην λεπτομέρεια

Ξέρω τι μπελάς είναι........

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα πολύ όμορφο

Είναι ακριβώς στο γούστο μου.

και απότι βλέπω το κλάδεμα στην moss πέφτει σύννεφο!!

Μ'αρέσει που έχεις δώσει προσοχή στην λεπτομέρεια

Ξέρω τι μπελάς είναι........

Ευχαριστώ lasal !

H moss θέλει πράγματι θέλει το κόπο της. Αν και τώρα είναι πολύ λιγότερη σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση και τα πράματα είναι πιο ξεκούραστα.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα εκπληκτικό ,μπράβο σου.Εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Μια ερώτηση,απο τις 2 λάμπες που είχε μαμίσιες τι πατέντα έκανες και έβαλες 6.

Δείξτο και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα εκπληκτικό ,μπράβο σου.Εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Μια ερώτηση,απο τις 2 λάμπες που είχε μαμίσιες τι πατέντα έκανες και έβαλες 6.

Δείξτο και σε μας.

Στο RIO125 δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο αν είσαι λίγο τεμπέλης με τις κατασκευές όπως εγώ. Απλά βάζεις τις λάμπες να "κάθονται" πάνω στη κόντρα που έχει στη μέση. Χωράει δύο επιπλέον μπροστά και άλλες δύο πίσω. Μία 18άρα Τ8 και μία 15άρα Τ8 (λόγω μήκους δεν χωράνε και οι δύο να είναι 18άρες).

Τα καλώδια φεύγουν όλα προς τα πίσω και πάνε κάτω στο ντουλάπι που βρίσκονται τα έξτρα ballast που τις υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

αντρεα τελειο το ενυδρειο σου :):lol: να σε ρωτισω για τον διαχυτήρα Ferplast τον εχω και εγω αυτον με 80 περ φυσαλιδες το λεπτο,μου κραταει 3-4 ποντους αερα πανω ειναι σωστο αυτο? μεσα στο πλαστικο,εχεις κανενα βιντεο η φωτο κοντινη να δω? ευχαριστω :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Στο RIO125 δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο αν είσαι λίγο τεμπέλης με τις κατασκευές όπως εγώ. Απλά βάζεις τις λάμπες να "κάθονται" πάνω στη κόντρα που έχει στη μέση. Χωράει δύο επιπλέον μπροστά και άλλες δύο πίσω. Μία 18άρα Τ8 και μία 15άρα Τ8 (λόγω μήκους δεν χωράνε και οι δύο να είναι 18άρες).

Τα καλώδια φεύγουν όλα προς τα πίσω και πάνε κάτω στο ντουλάπι που βρίσκονται τα έξτρα ballast που τις υποστηρίζουν.

Εύκολο στα λόγια ,στη πράξη όμως;

Υπάρχει κάποια φώτο κάποιο link για μας τους αρχάριους;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αντρεα τελειο το ενυδρειο σου :):lol: να σε ρωτισω για τον διαχυτήρα Ferplast τον εχω και εγω αυτον με 80 περ φυσαλιδες το λεπτο,μου κραταει 3-4 ποντους αερα πανω ειναι σωστο αυτο? μεσα στο πλαστικο,εχεις κανενα βιντεο η φωτο κοντινη να δω? ευχαριστω :lmao:

Δεν έχω κοντινή και σε μένα συμβαίνει αυτό, φαντάζομαι ότι έχει και ένα όριο κορεσμού αλλά εν τέλει γίνεται διάχυση αργά ή γρήγορα. Πάντα έχει αέρα από πάνω.

Εύκολο στα λόγια ,στη πράξη όμως;

Υπάρχει κάποια φώτο κάποιο link για μας τους αρχάριους;

Ευχαριστώ

Δεν έχω φωτό αλλά δεν είναι και τόσο φοβερό :lmao: Απλά λάμπες που κάθονται πάνω στην κόντρα :hysterical:

Αν δεις εδώ από μια παλιά παρουσίαση έχει μία φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρα πολυ ωραια δουλεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια γι αυτό το αξιέπαινο και συνάμα πανέμορφο αποτέλεσμα :bowdown:

Keep going (και θέλουμε επιπλέον νέες φώτος :wootwoot: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...