Jump to content

πρόβλημα με Cardianl Tetra


Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

σήμερα διαπίστωσα ότι μερικοί cardianal tetra είχαν φαγομένη ουρά και κάποιοι είχαν κάτι σαν σκουλήκι σε διάφορα σημεία του σώματος και πορισμένα μάτια. Μερικοί από αυτούς είχαν και τα 3 προβλήματα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):fluval 205 με 2 κάδους substact pro

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):4 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):10 cardianal tetra και 4 apistogramma viejita Η συμβίωση είναι αρμονική μόνο όταν είχα γέννες από τα apisto έπεφτε λίγο κυνηγητό

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

από τάισμα 2 φορές την ημέρα με διάφορες τροφές σκουλήκια grindal,sera gvc mix,tetra discus gran,κατεψυγμένα bloodworms,λάρβες κουνουπιών της sera .Αλλάγή κάνω μια φόρα την εβδομάδα 10-20% και το νερό που προετοιμάζω είναι 70%α/ο περίπου και 30% βρύση περίπου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.5

- KH:2

- GH:4

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):μου τελείωσε to test και δεν έχω προλάβει να αγοράσω

- Θερμοκρασία:25-26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:x

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:cardinal tetra

- Ιστορικό Ψαριού: πέρα από την ασθένεια που την είχε ένα από το pet shop και το οποίο ψόφησε ενώ έδειχνε ότι πάει πιο καλά

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:φαγομένη ουρά και κάτι σαν σκουλίκη σε διάφορα σημεία του σώματος σε μερικά είναι στην ουρά σε μερικά είναι στο σώμα σε μερικά είναι δίπλα στο μάτι και στα βράγχια και πρισμένο μάτι

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:είχα πρόβλημα με μύκητα και τότε είχα βάλει melafix kai pimafix.Τότε το είχε από το pet shop και είχε εξαπλωθεί και λύθηκε στα άλλα ψάρια αλλά αυτό που είχε το πρόβλημα εκεί που φαινόταν ότι λύνεται πέθανε

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:melafix

-Δοσολογία:10ml

-Χρόνος Χρήσης:σήμερα έβαλα με το που είδα τις φαγωμένες ουρές

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

φωτογραφίες θα μπουν σε λίγο γιατί δεν έχω μπαταρία στην φωτογραφική

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

γενικά η συμπεριφορά τους είναι περίεργη δλδ τρώνε κανονικά και πάμε σαν κοπάδι βεβαία όταν πλησιάζω τρομάζουν και μαζεύονται ενώ γενικά με έχουν μάθει και δεν με φοβόντουσαν πιο παλιά.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω φωτογραφίες για να είμαστε εντάξει στη διάγνωση...

Link to comment
Share on other sites

εδώ έχω κάποιες φωτογραφίες με τις φαγωμένες ουρές τα πορισμένα μάτια καθώς και αυτά που λέω σκουληκάκια στο σώμα ενός και στο μάτι ενός άλλου που είναι και πρησμένο στις 2 τελ. φωτογραφίες.Βέβαια δεν είναι μόνο σε αυτό πρησμένο το μάτι :):)

post-15620-1289584116_thumb.jpg

post-15620-1289584132_thumb.jpg

post-15620-1289584142_thumb.jpg

post-15620-1289584152_thumb.jpg

post-15620-1289584163_thumb.jpg

post-15620-1289584173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επίσης μια παρατήρηση αυτό με την πιο φαγωμένη ουρά έχει χάσει λίγο τα χρώματα και έχει απομονωθεί από το κοπάδι :)

Link to comment
Share on other sites

όποιος ξέρει τι είναι ας μου πει σήμερα για να μπορέσω να αγοράσω αύριο το φάρμακο που χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς θεραπεία sera ectopur με συνδυασμό sera med Professional Protazol.

Επίσης θα πρότεινα παράλληλα με τη θεραπεία να ταΐσεις καθαρή σπιρουλίνα σε flakes.

Διάρκεια θεραπείας σύμφωνα με τις οδηγίες των σκευασμάτων

Στις αλλαγές νερού διπλάσια δόση απο αντιχλώριο.Προτείνω tetra aquasafe.

Link to comment
Share on other sites

να μεταφερθούν σε άλλο ενυδρείο?ρωτάω γιατί μέσα έχω και τα apisto.Επίσης τι είναι για αν μαθαίνουμε τι αντιμετωπίζουμε

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κάνει θεραπεία στο main tank,Παράσιτα και μύκητες.

Δοκίμασε όσμωση 50% σε κάθε αλλαγή.Πρόσεχε την ποιότητα των τροφών σου.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

πιο καλά δεν θα ήταν να έβαζα 100% όσμωση με ηλεκτρολύτες ? :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι..πρακτικά η αναλογία θα πρεπει να είναι αυτή που σου δίνει ιδανικές τιμές για τη σωστή διαβίωση των ψαριών σου.Αν το νερό είναι προετοιμασμένο,αποχλωριωμένο και στη σωστή θερμοκρασία δεν έχεις να φοβηθείς τπτ :)

Είναι η προσωπική μου άποψη,σίγουρα θα υπάρχουν και διαφορετικές απο αλλα άτομα εντος του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

πήρα την σπιρουλίνα το aquasafe της tetra kai το sera octopur to άλλο sera med Professional Protazol δεν το βρήκα :)

άμα το έχει δει κάποιος σε κάποιο κατάστημα ας μου στείλει ένα πμ.

Στο μεταξύ να ξεκινήσω με το octopur?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινησεις,το ectopur εχε κατα νου οτι ειναι περισσοτερο συμπληρωμα.Ενημερωσε μας αν θελεις για καθε εξελιξη!

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω και μία αγγελία στα καταστήματα αλλά σε περίπτωση που δεν βρω με τι μπορώ να το αντικαταστήσω το sera professional protazol

Link to comment
Share on other sites

σε ένα διαφημιστικό της sera μου φαίνεται Lernaea.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μη χρησιμοποιήσεις σειρά professional μέσα στο ενυδρείο σου. Κάνει μόνο για μπάνια. Αν νομίζεις πως μπορείς να τα πιάσεις χωρίς να τα στρεσάρεις, αγόρασέ το. Αλλά πιστεύω πως τα φάρμακα που σου πρότεινε ο Νίκος πιο πάνω είναι εύκολο να βρεθούν εδώ στην Αθήνα. Δεν χρειάζεται να βάλεις αγγελία. Βρες τα καταστήματα που είναι σχετικά κοντά σου και πάρτους τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

πήγα σε 4 καταστήματα που είναι κοντά και κανένα δεν το είχε :) Θα δω και Δευτέρα ξανά

για το ότι είναι lerneae τι λέτε?

Επίσης όταν λες μπάνια τι θες να πεις?το octopur θα μπει κανονικά στο ενυδρείο ?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

up

Τα μπάνια εννοεί ότι πιάνεις τα ψάρια και τα βουτάς σε μια δεξαμενή-κουβά με το φάρμακο (όχι για πολύ ώρα) και στη συνέχεια τα τοποθετείς και πάλι στο ενυδρείο. Αν δεν μπορέσεις όμως να τα πιάσεις γρήγορα τα ψάρια μπορεί να στρεσσαριστούν και να έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Το octopur μπαίνει κανονικά στο ενυδρείο. Παράλληλα με όλα αυτά που σου είπαν (αν έχεις) ρίχνε βακτήρια στο φίλτρο σου και αν έχεις και βιταμίνες. Ελπίζω να το ξεπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες δεν αναφέρει πόσες μέρες θα πρέπει μα γίνει η εφαρμογή του του ectopur

Link to comment
Share on other sites

κάθε πότε πρέπει να βάζω ectopur.επίσης έβαλα μια αεραντλία.δοκίμασα να πιάσω τα ψάρια για να κάνω το μπάνιο αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο :D τι θα κάνω άμα δεν μπορώ να τα πιάσω.μπορώ να βάλω άλλο φάρμακο?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

κάθε πότε πρέπει να βάζω ectopur.επίσης έβαλα μια αεραντλία.δοκίμασα να πιάσω τα ψάρια για να κάνω το μπάνιο αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο :thumbup: τι θα κάνω άμα δεν μπορώ να τα πιάσω.μπορώ να βάλω άλλο φάρμακο?

Αυτό που δεν μπορείς να βρεις τελικά είναι το Protazol? Μπερδεύτηκα... :D

Τα σκευάσματα έχουν οδηγίες για τις δοσολογίες και το κάθε πότε να βάζεις φάρμακο...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω στα χέρια μου είναι το ectopur το οποίο δεν αναφέρει κάθε πότε πρέπει να βάζεις όσο για το protazol βρήκα ποιο pet shop έχει και θα πάω αύριο να πάρω.όμως δοκίμασα να πιάσω ένα και είναι πάρα πολύ δύσκολο για να του κάνω μπάνιο.Μήπως να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω στα χέρια μου είναι το ectopur το οποίο δεν αναφέρει κάθε πότε πρέπει να βάζεις όσο για το protazol βρήκα ποιο pet shop έχει και θα πάω αύριο να πάρω.όμως δοκίμασα να πιάσω ένα και είναι πάρα πολύ δύσκολο για να του κάνω μπάνιο.Μήπως να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από άλλης εταιρίας φάρμακο για αντίστοιχη περίπτωση. Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως η σειρά Professional της Sera δεν κάνει για το κυρίως ενυδρείο καθότι ο πολυμερισμός των φαρμάκων γίνεται σχετικά γρήγορα και αρχίζει να έχει αρνητικές συνέπειες για τη συνολικότερη υγεία του ενυδρείου.

Το να βρούμε άλλης εταιρίας αντίστοιχο φάρμακο δεν θα είναι δύσκολο, αλλά προσωπικά δεν ξέρω τις ιδιαιτερότητές του... Ας δούμε τι έχει να πει και ο NickTheFish!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις χρήση του φαρμάκου στο κυρίως ενυδρείο,όπως ολα τα φάρμακα ετσι και η σειρά pro της sera θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε σωστή δοσολογία,με σωστή μεθοδολογία.΄Μετά το πέρας της θεραπείας η χρήση ποιοτικού άνθρακα με υψηλή απορροφητικότητα κρίνεται απαραίτητη.Ο συνδιασμός διμεθυλοαμιλοφαινόλιο με πράσινο του μαλαχίτη θα αποφορτίσει την παρασιτική παρουσία.Πέρα απο αυτό μπορείς να δοκιμάσεις το esha 2000 αν δεν καταφέρεις να βρείς το protazol.

To sera ectopur συνδίασε το με την θεραπεία σου σε δοσολογία 5 γραμμαρια ανα 50 λίτρα νερού.

Link to comment
Share on other sites

To sera ectopur συνδίασε το με την θεραπεία σου σε δοσολογία 5 γραμμαρια ανα 50 λίτρα νερού.

ευχαριστώ :D

την δοσολογία την αναφέρει αλλά δεν αναφέρει κάθε πότε πρέπει να βάζω το ectopur.Επίσης το άλλο φάρμακο που μου προτείνεις esha 2000 άμα μπει στο ενυδρείο πρέπει να μπει ξανά με άνθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...