Jump to content

Όταν χάνεται η αίσθηση του πραγματικού...


Recommended Posts

Χάνουμε τη μπάλα σιγά σιγά... Κι όσο σκέφτομαι φουτουριστικές ταινίες των 80s, τόσο πλέον δεν τις λέω φουτουριστικές, αλλά προφητικές!!!

Είναι όμορφη, επιτυχημένη, σέξι, κυριαρχεί στα charts της Ασίας και έχει εκατομμύρια θαυμαστές!

Ο λόγος για την νέα γιαπωνέζα ποπ σταρ Hatsune Miku, η οποία όμως διαφέρει κατά πολύ από τις υπόλοιπες, παγκόσμιου βεληνεκούς τραγουδίστριες αφού είναι… ολόγραμμα!

Η μικρούλα έχει κυριολεκτικά καταλάβει την ιαπωνική μουσική βιομηχανία. Οι συναυλίες της είναι πάντα sold out, με εκατομμύρια θαυμαστές να ουρλιάζουν και να φωνάζουν το όνομά της.

Η γλυκιά Miku είναι μια ψηφιακό «είδωλο», κατασκευασμένο από τους γιαπωνέζους τεχνικούς της εταιρείας Crypton Future Media.

Οι καταναλωτές μπορούν μάλιστα να «αγοράσουν» την Miku και να την προγραμματίσουν έτσι ώστε να τραγουδήσει οποίο τραγούδι θέλουν από την οθόνη του υπολογιστή τους!

Η Miku είναι μόλις 16 ετών και έχει ύψος 1,61. Η προσωπικότητά της όμως δεν είναι και τόσο σταθερή…

Οι κατασκευαστές δεν αποκαλύπτουν πολλά για την μικρούλα Miku και πολύ συχνά χρησιμοποιούν τις φωνές γνωστών γιαπωνέζων ηθοποιών, κάτι που αλλάζει αρκετά το εκάστοτε προφίλ της 16χρονης ψηφιακής σταρ!

Τα βίντεο από τις συναυλίες της Miku, μοιάζουν με ταινία επιστημονικής φαντασίας με την γιαπωνεζούλα να χορεύει και να τραγουδά τα γνωστά hits της.

Στην τελευταία της συναυλία μάλιστα εκατομμύρια θαυμαστές κρατούσαν light sticks και τραγουδούσαν τις επιτυχίες της σαν να ήταν πραγματική τραγουδίστρια.

Είναι η πρώτη φορά που ένα ολόγραμμα χρησιμοποιείται με αυτό τον τρόπο στην σκηνή, χορεύοντας και τραγουδώντας σαν αληθινή σταρ.

Η Hatsune Miku έχει γίνει τόσο μεγάλο «είδωλο» που έχει δικό της fan club, σελίδα στο Facebook και δική της δισκογραφική εταιρεία!

Έχει μάλιστα εμφανιστεί σε πολλά επεισόδια διάσημων παιδικών τηλεοπτικών προγραμμάτων.

πηγή: http://www.protothema.gr/technology/article/?aid=90377

Κακόμοιρο ανθρώπινο γένος!

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε, η σημερινή κουλτούρα την Ιαπωνίας ειδικά σε ηλικίες εφήβων είναι απλά άλλος πλανήτης, στην Ελλάδα μόνο σε λούναπάρκ θα πουλούσε ή σε πολύ μικρή μερίδα εφήβων σχετικών με anime κλπ, εδώ ακόμα κυριαχεί το τζατζίκι και η μπεζαντάκου με σάρκα και οστά... σάρκα κυρίως... :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Κι έχουμε και συνέχεια....

Το πρώτο ρομπότ… ηθοποιός, έκανε το ντεμπούτο του στο θέατρο, στην Ιαπωνία. Ονομάζεται Geminoid F και είναι ακριβές αντίγραφο μιας 20χρονης κοπέλας με μαύρα μακριά μαλλιά.

Μπορεί να εκφράζεται, να χαμογελάει, να συνοφρυώνεται και γενικά ό,τι κάνει ένας αληθινός άνθρωπος, με τη μόνη διαφορά ότι εδώ είναι όλα προγραμματισμένα. Η παράσταση στην Osaka είχε μεγάλη επιτυχία και το κοινό καταχειροκρότησε την «άψυχη» καλλιτέχνη.

«Αισθάνομαι μόνη μου στη σκηνή. Σαν να μην υπάρχει ανθρώπινη παρουσία» εξομολογείται η συμπρωταγωνίστρια της παράστασης.

Εμπνευστής του όλου εγχειρήματος είναι ο Ιάπωνας ρομποτιστής, Hiroshi Ishiguro, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Osaka. Το ανδροειδές ενεργοποιείται με τηλεχειριστήριο και είναι σίγουρα πολύ πιο οικονομικό από έναν κανονικό ηθοποιό, μιας και κοστίζει μόλις 88.000 ευρώ σε αντίθεση με τους έμψυχους συναδέλφους του.

Βέβαια, είναι ακόμα πολύ νωρίς για το Geminoid F να βγει στην μεγάλη οθόνη, και γι’ αυτό οι κατασκευαστές του είναι πιθανότερο να το διαθέσουν σε νοσοκομεία προκειμένου να βοηθάει γιατρούς και νοσοκόμους.

πηγή: http://www.protothema.gr/technology/article/?aid=90290

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια στιγμή θα καταφέρουν να κλείσουν και τις συνειδήσεις μας σε ένα τσιπ.. και θα είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.... θα έχουμε ότι ενυδρείο θέλουμε.. λεφτά... θα είμαστε "υγιείς" .. και δεν θα το γνωρίζουμε καν !!!

MATRIX τελείως !!!

Τι φρίκη

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε, η σημερινή κουλτούρα την Ιαπωνίας ειδικά σε ηλικίες εφήβων είναι απλά άλλος πλανήτης, στην Ελλάδα μόνο σε λούναπάρκ θα πουλούσε ή σε πολύ μικρή μερίδα εφήβων σχετικών με anime κλπ, εδώ ακόμα κυριαχεί το τζατζίκι και η μπεζαντάκου με σάρκα και οστά... σάρκα κυρίως... :)

Σε ανθρώπους κουλτούρας Μπεζεντάκου, εύκολα περνάς ότι θες... Κι έχουν περάσει πολλά κατά καιρούς.

Είναι μία αρχή κι έγινε στην Ιαπωνία... Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μείνει εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Ι LOVE Miku!!!

Θα τη φερω στο επόμενο παρτυ μου!!! :)

Μαζι σου και κρατα μου θεση για το παρτυ. :)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως το λες... χάνεται η αίσθηση του πραγματικού.

Φαντάζεσαι πόσα χάνουν..

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως το λες... χάνεται η αίσθηση του πραγματικού.

Φαντάζεσαι πόσα χάνουν..

Κατά την προσωπική μου άποψη, η αίσθηση του πραγματικού χάνεται με πολλές από τις καθημερινές μας δραστηριότητες. Είτε πρόκειται για την επικοινωνία μέσω ιστοσελίδων τύπου facebook, είτε από ηλεκτρονικά παιχνίδια που πλέον έχουν "εξελιχθεί" στην λογική του virtual reality, είτε κι από άλλες καθημερινές καταστάσεις που βιώνει ο καθένας από εμάς στο σπίτι του ή στο επαγγελματικό του περιβάλλον.

Ακόμα κι αυτό που είπε ο φίλος nikoloutso πιο πάνω... "Θα τη φερω στο επόμενο παρτυ μου!!!"... Όλοι καταλαβαίνουμε ότι πρόκειται για χιούμορ... Κι όμως, δίνουμε ανθρώπινα γνωρίσματα σε κάτι που δεν υπάρχει! Με την απλή αίσθηση της λογική η Miku δεν υπάρχει! Δεν υφίσταται! Είναι 1000% άυλο και άψυχο... Κι όμως ο κόσμος συμπεριφέρεται λες και υπάρχει.

Μπορώ να γράψω ολόκληρο κατεβατό πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά νομίζω πως η απλή λογική του κάθε νοήμονα ανθρώπου μπορεί να συνειδητοποιήσει την τραγικότητα της όλης κατάστασης!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Stormtrooper σπάνια θα με δεις να γράφω στο καφέ ,είδα όμως αυτό και ομολογώ οτι ,τι να πω τώρα ......

Κακοιμοιριά και δυστυχία στο μυαλό η επόμενη φάση δηλαδή ποιά είναι ; αντε να μην το πω γιατί υπάρχει και ο κανονισμός τελοσπάντων εγώ προτιμά τα ζωντανά άνκαι δεν υπάρχει εικόνα ακούστε

Α!! βρε Σωτηρία

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Stormtrooper σπάνια θα με δεις να γράφω στο καφέ ,είδα όμως αυτό και ομολογώ οτι ,τι να πω τώρα ......

Κακοιμοιριά και δυστυχία στο μυαλό η επόμενη φάση δηλαδή ποιά είναι ; αντε να μην το πω γιατί υπάρχει και ο κανονισμός τελοσπάντων εγώ προτιμά τα ζωντανά άνκαι δεν υπάρχει εικόνα ακούστε

Και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να γράψεις στο Cafe γι'αυτό το θέμα, κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν και υπολογιστές είναι το αντικείμενό μου θεωρώ το συγκεκριμένο, αλλά και άλλα παρόμοια θέματα που ανέφερε ο Νίκος, κατάντια.

Είναι καλό να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία σαν εργαλείο και όχι σαν μέσο υποδούλωσης. Είναι μεγάλη κουβέντα, πάει πολύ μακριά η βαλίτσα, αλλά νιώθω ότι στην εποχή μας βιάζονται τόσο οι άνθρωποι που χάνουν τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς αυτή την ταινία μήπως....? :)

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάποια πράγματα έχουν πάρει τον στραβό δρόμο.... και θα αναφερθώ στους εικονικούς φίλους από διάφορα chat που τα πράγματα προχωράνε ακόμη πιο πολύ... (ειδικά στις μικρές ηλικίες).... και εννοώ τη δημιουργία σχέσης!!! και του cyber....

Αυτό αν δεν είναι αποξένωση... και είναι μόνο η αρχή.. δεν μένει να αρχίσουν να ερωτεύονται και εικονικά είδωλά και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση του πραγματικού έχει αρχίσει εδώ και χρόνια να χάνεται από τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση του πραγματικού έχει αρχίσει εδώ και χρόνια να χάνεται από τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Πριν μερικά χρόνια έπαιζα ένα RPG και έπρεπε να βρω ένα κλειδί..... μου είχε γίνει τόσο εμμονή που όταν έβλεπα κλειδί στον πραγματικό κόσμο κόντευα να πιστέψω ότι είναι αυτό που ψάχνω !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας εκπαιδεύσουν για θα μας σερβίρουν και εικονικό ποδοσφαιρικό αγώνα

Και τώρα εικονικός είναι , αλλά τους κοστίζει πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Που να βγεί και virtual gaming με γυαλιά-μάσκες..

Την κάναμε... :)

( Πλάκα είχε η Miku :) )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι γιαπωνέζοι ξέρουν καλά τι κάνουν και προεργάζονται αρκετά χρόνια ώστε να φαίνεται πλέον αρκετά ''δικιά τους'' η Miku.Δεν νομίζω ότι είναι τυχαία η εμφάνιση της η οποία μου θυμίζει τα χιλιάδες παιδικά η δεν ξέρω πως να τα χαρακτηρίσω που κυκλοφορούν σε όλο το κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό! Είναι αδιανόητο! Είναι εξωπραγματικό! Ομολογώ πως είδα τα 3/4 από το βιντεάκι... Συγχύστηκα! Δεν είναι δυνατόν να μιλάνε για έτσι για κάτι που δεν υπάρχει! Δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζεται και ακόμα χειρότερα να λατρεύεται, κάτι που δεν υφίσταται!

Κάτι τέτοια βλέπω και θεωρώ πως όχι απλά έχει χαθεί το μέτρο αλλά χαράζουμε μία πορεία πλήρως παράλογη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...