Jump to content

To γκαποενυδρειο μου


Satum

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (60x40x40):

Συνολικά Λίτρα:96

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:5 θηλυκα γκαποι, 2 γατοψαρα και 1 πλεκο

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: -

Πέτρες: -

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : 2 πλαστικα φυτα

Υπόστρωμα: ψηλο μαυρο χαλικι και 6 κιλα λαβας

Βυθός: -

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (2 φθοριου (μια 14W 4000K και μια 18W 10000K):

Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: εσωτερικο φιλτρο της EHEIM

Θέρμανση/ Ψύξη: 100W / -

Λίπανση: aquaflorin της tropical

Παροχή CO2: DIY

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: τροφη απο χρυσοψαρα και απο γκαποι

Παράμετροι

pH: 7,8

Γενική σκληρότητα (GH): 16

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 18-20

Αμμωνία (ΝΗ3):-

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: καθε 2 βδομαδες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Να και φωτο

post-30850-1289675057_thumb.jpg

post-30850-1289675074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και φωτο

post-30850-1289675131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καποιες παρατηρησεις!!!

λογω του πλεκο τα φυτα καταστρεφονται γιαυτο και θα αποχωρησει απο το ενυδρειο

επισης το CO2 ειναι στο 8-10 mg/l

τα φυτα δεν ξερω πως τα λενε αλλα μου τα εδωσαν για χαμηλων απαιτησεων.

περιμενω σχολια μπας και γινει καλυτερο!!! (δεν παρεξηγουμαι ευκολα οποτε μιληστε ελευθερα!!!)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν παει. το πλαστικο το εχω αφησει μεχρι που να βρω φυτα. επισης βοηθαει τα μωρα να κρυβονται!

Link to comment
Share on other sites

αν θες φυτο για να κρυβονται τα μικρα που θα το χρειαστεις και στο μελλον δεν υπαρχει περιπτωση ειναι το κερατοφυλλο

Link to comment
Share on other sites

πολλα θα αλλαζα εγω!

θα προσθετα καποιο ξυλο,πετρα,και αλλα αλιθηνα φυτα.

ειναι θεμα γουστου βεβαια...ειμαι συγουρος οτι δεν θα μεινεις σε αυτο το aquascape,διαβαζωντας και βλεποντας φωτο στα αρθρα του σιτε θα το αλλαζεις συναιχεια!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα. τα φυτα που θελω ειναι:

Hygrophila polysperma

Ceratophyllum demersum

moss

ειναι χαμηλων απαιτησεων και γρηγορης αναπτυξης.Εχεις να μου προτεινεις κανενα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα και δεν θα μεινω σε αυτο απλα δεν ξερω απο που να αγορασω πετρες και ξυλα οπως και φυτα! Στην καβαλα εχουμε ενα πετσοπ και δεν εχει ποικιλια! Ξερεις κανενα site που να μπορω να κανω αγορες online και να ειναι αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Καποιες παρατηρησεις!!!

λογω του πλεκο τα φυτα καταστρεφονται γιαυτο και θα αποχωρησει απο το ενυδρειο

Γεια σου φίλε μου,μήπως ξέρεις ποιο είδος πλεκο είναι;τα περισσότερα είδη γίνονται πολύ μεγάλα.

Αλήθεια τι τον ταΐζεις;εγώ πάντως σε πυκνοφυτεμένο με Ancistrus Sp.3 δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο και θα βαλω και φωτο του. ριχνω μια ταμπλετα μια φορα την βδομαδα και ενδιαμεσα μια ψηλη φετα καροτο καπου διαβασα οτι μπορω να βαζω οπως και αγγουρι, αληθευει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

:)

post-30850-1289682646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και τα γατοψαρα! σορρυ για τις φωτο αλλα ειναι απο κινητο... σε βοηθησα καθολου να καταλαβεις?

post-30850-1289682698_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,μήπως ξέρεις ποιο είδος πλεκο είναι;τα περισσότερα είδη γίνονται πολύ μεγάλα.

Αλήθεια τι τον ταΐζεις;εγώ πάντως σε πυκνοφυτεμένο με Ancistrus Sp.3 δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ειναι ιδιος με αυτον: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1046

Link to comment
Share on other sites

Να και τα γατοψαρα!

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, αλλα τα κορυ θελουν ψιλοκοκο βυθο.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

Ειναι ιδιος με αυτον: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1046

το τελικο μεγεθος το ειδες;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το "ενυδριακι" σου αν και όπως έχεις καταλάβει και εσύ θέλει αλλαγές, να το βλέπεις και να λες είναι το ωραιότερο του kosmou.site υπάρχουν πολλά, εδώ μέσα θα βρείς αρκετά..τα corydoras κατά την γνώμη μου θα σου τρώνε τα μωρά..αγγούρι ισχύει!! για καρότο δεν ξέρω,αυτά από μένα συνέχισε να φτιάχνεις το ενυδρείο σου όσο μπορείς καλλίτερο..φιλικά

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι μολις 96λ και αυτο το ζωακι θελει 250λ. πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να το δωσεις με την πρωτη ευκαιρια αν ειναι ετσι οπως τα λες

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι μολις 96λ και αυτο το ζωακι θελει 250λ. πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να το δωσεις με την πρωτη ευκαιρια αν ειναι ετσι οπως τα λες

ο πλεκο θα φυγει απο το ενυδρειο για 3 λογους!

1ον ειναι μικρο το ενυδρειο και ταλαιπορηται το ψαρι (το ιδιο εγινε με τα χρυσοψαρα που ειχα)

2ον τρωει τα φυτα

3ον δεν εχει και το καλυτερο περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο θα φυγει απο το ενυδρειο για 3 λογους!

1ον ειναι μικρο το ενυδρειο και ταλαιπορηται το ψαρι (το ιδιο εγινε με τα χρυσοψαρα που ειχα)

2ον τρωει τα φυτα

3ον δεν εχει και το καλυτερο περιβαλλον

:) σε παραδεχομαι που παραδεχεσαι το λαθος που εκανες μπραβο

Link to comment
Share on other sites

:) σε παραδεχομαι που παραδεχεσαι το λαθος που εκανες μπραβο

:bowdown: ειναι 12cm το παλικαρι μου! σημερα το μετρησα για πρωτη φορα.. μετα απο σχεδον 2 χρονια. στη θεση του λεω να βαλω red cherry kai golden apple snail. τι λες? για την αλγη τα θελω καθως ο πλεκο εκανε αψογη δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

ναι να βαλεις γαριδουλες (red cherry)για να δεις κα αυτο το ειδος πως αναπαραγεται.οσο για το θεμα της αλγης δεν ξερω αν κανει δουλεια παντως ενα σαλιγκαρακι θα εκανε δουλεια

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα και δεν θα μεινω σε αυτο απλα δεν ξερω απο που να αγορασω πετρες και ξυλα οπως και φυτα! Στην καβαλα εχουμε ενα πετσοπ και δεν εχει ποικιλια! Ξερεις κανενα site που να μπορω να κανω αγορες online και να ειναι αξιοπιστο?

εχω παει στο πετσοπ της Καβαλας (απεναντι απο το ΤΑΤΟΟ)...κατι εχει και απο ψαρια και απο φυτα!!!αλλα εσυ εισαι πολυ κοντα στην Θεσσαλονικη...οποτε δεν θεωρω οτι μενεις απο επιλογες!!παιρνεις ενα τηλ και ρωτας τι εχουν και πας και το παιρνεις!

απο σιτε εγω εχω βολευτει με τα www.petcumulus.gr και www.waterinn.eu.

Link to comment
Share on other sites

εχω παει στο πετσοπ της Καβαλας (απεναντι απο το ΤΑΤΟΟ)...κατι εχει και απο ψαρια και απο φυτα!!!αλλα εσυ εισαι πολυ κοντα στην Θεσσαλονικη...οποτε δεν θεωρω οτι μενεις απο επιλογες!!παιρνεις ενα τηλ και ρωτας τι εχουν και πας και το παιρνεις!

απο σιτε εγω εχω βολευτει με τα www.petcumulus.gr και www.waterinn.eu.

απο το πετσοπ απεναντι απο το ταττου ψωνιζω αλλα δεν εχουν τα φυτα που θελω αφησα το τηλ μου οταν παραγγειλουν να με ενειμερωσουν οσο για ψαρια εχει πολλα!! ευχαριστω φιλος οταν θα εχω ρευστο τοτε θα κανω τις αλλαγες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...