Jump to content

Τοποθέτηση Dimmable Ballast


makridelacos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω πάρει τα απαραίτητα Προϊόντα χάρις τους συμφοφουρίτες και τώρα έφτασε η ώρα να τα τοποθετήσω.

Επειδή όμως δεν φημίζομαι για τις κατασκευαστικές μου ικανότητες και απ' ότι άκουσα είναι κομματάκι δύσκολο το άνοιγμα του φωτιστικού μου, ζητάω την βοήθειά σας.

Έχει ανοίξει στο παρελθόν κάποιος τέτοιο καπάκι;

Τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην κάνω ζημιά;

Στην άκρη του έχει κάτι τρύπες οι οποίες είναι "γεμισμένες" με σκληρό πλαστικό, κάτι σαν κόλλα. (δείτε την φωτογραφία)

Πως μπορώ να το αφαιρέσω χωρίς να το χαλάσω;

post-21227-1289722843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά τα φωτιστικά δεν ανοίγουν. Είναι σφραγισμένα από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Και το κακό είναι ότι μίλησα και με τον αντιπρόσωπο της juwel και μου είπε ότι δεν πωλούνται μόνο τα πλαστικά μέρη ξεχωριστά, έτσι ώστε να βάλω εγώ το κύκλωμά μου μέσα και μετά να τα κολλήσω. Μου είπε μόνο αν το ανοίξω σιγά σιγά με κοπίδι. Αλλά εγώ το φοβάμαι πάρα πολύ να το κάνω αυτό. :D

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα το χαλάσεις θα το χαλάσεις σίγουρα να το ξέρεις από τώρα εάν το επιχειρήσεις! Απλά να προσπαθήσεις να το χαλάσεις λίγο έτσι ώστε με λίγη κόλα κτλ κτλ να μη φαίνεται η ζημιά που θα κάνεις :D

Link to comment
Share on other sites

Μην επιχειρήσεις να το ανοίξεις απο τις άκρες,δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Με μία καλή λεπίδα κόψε το σκαφάκι προκειμένου να βγάλεις έξω τα ballast.

Τσέκαρε κι αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσπαθήσεις να το χαλάσεις λίγο έτσι ώστε με λίγη κόλα κτλ κτλ να μη φαίνεται η ζημιά που θα κάνεις

Έχεις κάνει κάτι παρόμοιο; "κόλλα κτλ κτλ" γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Μου είπαν ότι η σιλικόνη δεν κάνει για μόνωση στο πλαστικό. Τι κόλλα να βάλω;

Τσέκαρε κι αυτό!!

Εδώ βάζει σιλικόνη για να μην μπαίνει η υγρασία μέσα. Πιάνει αυτό ή όχι;

Μου έχουν πει ότι η σιλικόνη δεν κάνει τίποτα σχεδόν αν εφαρμοστεί ανάμεσα σε πλαστικές επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

Και το κακό είναι ότι μίλησα και με τον αντιπρόσωπο της juwel και μου είπε ότι δεν πωλούνται μόνο τα πλαστικά μέρη ξεχωριστά, έτσι ώστε να βάλω εγώ το κύκλωμά μου μέσα και μετά να τα κολλήσω. Μου είπε μόνο αν το ανοίξω σιγά σιγά με κοπίδι. Αλλά εγώ το φοβάμαι πάρα πολύ να το κάνω αυτό. :D

Δεν ξέρω ποιό μοντέλο ενυδρείου έχεις, αλλά νομίζω ότι της juwel τα καπάκια ανοίγουν από πάνω. Δες από τη μέσα πλευρά σε ποιο σημείο είναι το ballast (θα είναι χαμηλότερο το καπάκι σε εκείνο το σημείο ώστε να χωράει το ballast). Ακριβώς από την πάνω πλευρά θα δεις ότι αν και το καπάκι είναι στο ίδιο επίπεδο (ευθεία δηλαδή), θα φαίνεται ότι έχει ένα καπάκι. Αυτό θα πρέπει να το ξεκολλήσεις προσεκτικά με κάποιο κοπίδι περνώντας το από τη σχισμή. Καλύτερα πάντως να βάλεις μια φώτο ή να αναφέρεις το μοντέλο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιό μοντέλο ενυδρείου έχεις, αλλά νομίζω ότι της juwel τα καπάκια ανοίγουν από πάνω. Δες από τη μέσα πλευρά σε ποιο σημείο είναι το ballast (θα είναι χαμηλότερο το καπάκι σε εκείνο το σημείο ώστε να χωράει το ballast). Ακριβώς από την πάνω πλευρά θα δεις ότι αν και το καπάκι είναι στο ίδιο επίπεδο (ευθεία δηλαδή), θα φαίνεται ότι έχει ένα καπάκι. Αυτό θα πρέπει να το ξεκολλήσεις προσεκτικά με κάποιο κοπίδι περνώντας το από τη σχισμή. Καλύτερα πάντως να βάλεις μια φώτο ή να αναφέρεις το μοντέλο του ενυδρείου.

Τώρα είδα ότι το μοντέλο το αναφέρεις στον τίτλο. Βγάλε αν μπορείς καμιά φωτογραφία εσωτερικά και εξωτερικά από το καπάκι. Απ'ότι είδα είναι ανάμεσα στις λάμπες. λογικά θα έχει καπάκι από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και το κακό είναι ότι μίλησα και με τον αντιπρόσωπο της juwel και μου είπε ότι δεν πωλούνται μόνο τα πλαστικά μέρη ξεχωριστά, έτσι ώστε να βάλω εγώ το κύκλωμά μου μέσα και μετά να τα κολλήσω. Μου είπε μόνο αν το ανοίξω σιγά σιγά με κοπίδι. Αλλά εγώ το φοβάμαι πάρα πολύ να το κάνω αυτό. :D

εγω που το ανοιξα για να αλλαξω το μετασχηματιστη το εσπασα. ειναι φιξ δεν ανοιγοι χωρις να γινει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Μην επιχειρήσεις να το ανοίξεις απο τις άκρες,δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Με μία καλή λεπίδα κόψε το σκαφάκι προκειμένου να βγάλεις έξω τα ballast.

Τσέκαρε κι αυτό!!

+1

Το λίνκ με τις φώτο τα λέει όλα δε χρειάζεσαι κάτι άλλο :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω πάρει τα απαραίτητα Προϊόντα χάρις τους συμφοφουρίτες και τώρα έφτασε η ώρα να τα τοποθετήσω.

post-21227-1289722843_thumb.jpg

τι υλικα πηρες?

Ισως μπορεις να προσθεσεις με στεγανα ακροφυσια αλλη λαμπα που θα ειναι συνδεμενη στο συστημα ανατολης -δυσης και οταν φτανει στο μεγιστο της τοτε να αναβει το μαμα φωτιστικο :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έφτιαξα πρόσφατα ένα light bar για ΡΙΟ180 αλλά δεν έβγαλα φωτογραφίες μπορώ να σου περιγράψω τη διαδικασία.

1. Χρειάζεσαι ένα εργαλείο τύπου dremel και μάλιστα με το εξάρτημα κοπής που βλέπεις στην εικόνα.

2. Κόβεις ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ φωτιστικού περιμετρικά παντού σε βάθος 4 εκατοστά από τα άκρα και αποκαλύπτεται το εσωτερικό του από την ορθογώνια τρύπα που θα δημιουργήσεις. Προσοχή να κόψεις 4 περίπου (ή 4,5) εκατοστά μέσα από τα άκρα γιατί διαφορετικά δεν θα ανοίξεις το εσωτερικό αλλά θα χαλάσεις τα άκρα του light bar.

3. το ballast είναι στο κέντρο βιδωμένο. Αριστερά έχει 8 ακροδέκτες για τος δύο λάμπες και δεξιά δύο ακροδέκτες για το ρεύμα. Αφού αριθμήσεις τα καλώδια το αφαιρείς.

4. Τοποθετείς το νέο ballast και το βιδώνεις σε τουλάχιστον μία τρύπα (στο εσωτερικό του φωτιστικού έχει αρκετές υποδοχές-τρύπες όλο και κάποια θα ταιριάξει). Για τη συνδεσμολογία φαντάζομαι ξέρεις τι κάνεις.

5. Αλείφεις περιμετρικά στην ορθογώνια τρύπα του καπακιού μαύρη σιλικόνη (σαν να βάζεις οδοντόκρεμα) και μετά τοποθετείς το κομμένο τμήμα του καπακιού προσέχοντας να μη σου φύγει μέσα (θα σκαλώσει γιατί ούτως ή άλλως το κόψιμο είναι κάπως άγριο).

6. Με το δάχτυλο απλώνεις ομοιόμορφα τη σιλικόνη γύρω γύρω στην τομή

7. Το αφήνεις να στεγνώσει για μία μέρα

8. Έχεις ένα σαν καινούργιο φωτιστικό.

Σημείωση

ΜΗΝ ΚΟΒΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΠΛΕΥΡΑ του φωτιστικού. Για δύο λόγους: (α) το επάνω μέρος του πλαστικού είναι μαλακό και κόβεται εύκολα (β) Η υγρασία δεν είναι καλό να αφεθεί να εισχωρήσει μέσα στο σύστημα από τις πιθανές τρυπούλες που θα σου ξεφύγουν αν ανοίξεις από το κάτω μέρος.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι άλλου κατασκευαστή ήταν κολλημένο

με θερμική κόλλα το ζέστανα με ένα πιστόλι ζεστού αέρα και

ξεκόλλησε.

Κάνε ένα τεστ με αναπτήρα πάνω στη κόλληση.

Και πες μας το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...