Jump to content

Κατασκευή Sump-αρχάριος


Guest cooperatos

Recommended Posts

Guest cooperatos

Γεια σας,

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας!Έχω ήδη τρία ενυδρεία γλυκού νερού και τώρα θέλω να κατασκευάσω ένα θαλασσινού fish only. Οι διαστάσεις θα είναι οι εξής: 95 Χ 55 Χ 70. Θέλω να το λειτουργήσω με sump 50 λίτρων.

Αρχικά, το sump θα φτιαχτεί εξ'ολοκλήρου από γυαλί, αλλά δεν είμαι σίγουρος με ποια διάταξη μπαίνουν τα υλικά. Είδα διάφορα παραδείγματα αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το ιδανικό στην περίπτωση μου.

Λοιπόν, θα χρειαστώ skimmer και έχω υπόψη μου αυτό. Πως σας φαίνεται;

Επίσης, από αντλία τι προτείνετε σε τέτοια λίτρα ; (Το sump θα βρίσκεται περίπου 20 εκ. κάτω από το ενυδρείο.)

Θερμοστάτες έχω.

Τι άλλα υλικά θα χρειαστώ για το sump;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στα αλμυρα!!! :hysterical: με το καλο λοιπον........

οι διαστασεις αυτες ειναι μηκος,πλατος υψος η μηκος,υψος,πλατος ??

το σαμπ που λες 50λιτρα για 360 μαιν μου φαινεται πολυ μικρο... εγω το καλοκαιρι με ψυκτικο εχω εξατμιση 10λιτρων/μερα που σημαινει οτι περα οτι θα θες αυτοματη αναπληρωση υπαρχη πιθανοτητα να σου στεγνωση η αντλια επιστρωφης... επιση το σκιμμερ που λες δεν το γνωριζω αλλα αν ειναι για 600λτ και εσυ θα χεις 400 με 50αρι σαμπ δεν νομιζω ειδικα σε fish only να σε καλυπτει....

επισης τι σκεφτεσαι να βαλεις ωστε να δουμε και την λειτουργηκοτητα των διαστασεων του μαιν...

και κατι αλλο,πριν ξεκινησεις να φτιαχνεις σαμπ πρωτα παρε το σκιμμερ ωστε να δεις ακριβως τον χωρο που θα καλυπτει και μετα σχεδιασετο...αυτα μου ρχονται προς το παρων :D και βλεπουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest cooperatos

Καλως ορισες στα αλμυρα!!! :hysterical: με το καλο λοιπον........

οι διαστασεις αυτες ειναι μηκος,πλατος υψος η μηκος,υψος,πλατος ??

το σαμπ που λες 50λιτρα για 360 μαιν μου φαινεται πολυ μικρο... εγω το καλοκαιρι με ψυκτικο εχω εξατμιση 10λιτρων/μερα που σημαινει οτι περα οτι θα θες αυτοματη αναπληρωση υπαρχη πιθανοτητα να σου στεγνωση η αντλια επιστρωφης... επιση το σκιμμερ που λες δεν το γνωριζω αλλα αν ειναι για 600λτ και εσυ θα χεις 400 με 50αρι σαμπ δεν νομιζω ειδικα σε fish only να σε καλυπτει....

επισης τι σκεφτεσαι να βαλεις ωστε να δουμε και την λειτουργηκοτητα των διαστασεων του μαιν...

και κατι αλλο,πριν ξεκινησεις να φτιαχνεις σαμπ πρωτα παρε το σκιμμερ ωστε να δεις ακριβως τον χωρο που θα καλυπτει και μετα σχεδιασετο...αυτα μου ρχονται προς το παρων :D και βλεπουμε :thumbup:

Καλώς σας βρήκα!

Οι διαστάσεις είναι μήκος,πλάτος,ύψος. Δηλαδή προτείνεις μεγαλύτερο σαμπ και μεγαλύτερο σκίμερ; Το σαμπ επειδή έχω κάποια τζάμια ήδη, μπορεί να βγει μέχρι 100 λτ. Αυτό είναι αρκετό για τα λίτρα του ενυδρείου; Αν ναι, πρέπει να πάρω ένα σκίμερ μέχρι 1000 λτ;

Σκέφτομαι να βάλω 4 butterfly αλλά μου αρέσουν πολύ και τα clownfish. Είναι συμβατά με τα butterfly; Πόσα κιλά ζωντανό βράχο χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Τα 100λτ για σαμπ πιστευω οτι ειναι μια χαρα :thumbup: αλλα και παλι σου ξαναλεω πρωτα να κατασταλαξεις ,αγορασεις σκιμμερ εφοσων θα ειναι μεσα στο σαμπ και μετα θα ξεκινησεις να το φτιαξεις με ακριβεια στις διαστασεις ,χωρισματα κτλπ.... επισης απο προσωπικη εμπηρεια θα σου πω το εξεις στο σκιμμερ στηριζεται το ολο συστημα σου οποτε παρε οτι καλυτερο μπορεις.... θα σε γλιτωσει απο παρα πολλα και θα με θυμηθεις....

το μαιν το χεις φτιαξει ? αν οχι θα σου λεγα το υψος να το κανεις πλατος γιατι οι περισσοτεροι αργοτερα καταληγουν σε reef και ετσι θα χεις πολλες επιλογες αργοτερα για καλο φωτισμο.... :D

οι πεταλουδες ειναι φοβερες :hysterical: αρκετα απαιτητηκες αλλα πανεμορφες... επιδη ειναι αρκετα ηρεμες θελουν και χαλαρους συγκατοικους ... για κλοουν μονο ocellaris θα σου προτεινα αν θες γιατι οι αλλοι ειναι αρκετα επιθετικοι... αυτα βεβαια θα τα δουμε στην πορεια οσο για ζ.β σιγουρα καμια 40κιλα και βλεπεις...

οσο για σκιμμερ μετα απο πολλες δικες μου μελετες καλο θα ηταν να κινηθεις σε αξιοπιστες λυσεις οπως deltec,h&s,Atb,BubbleKing Καλη συνεχεια στις ερευνες σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Guest cooperatos

Τα 100λτ για σαμπ πιστευω οτι ειναι μια χαρα :thumbup: αλλα και παλι σου ξαναλεω πρωτα να κατασταλαξεις ,αγορασεις σκιμμερ εφοσων θα ειναι μεσα στο σαμπ και μετα θα ξεκινησεις να το φτιαξεις με ακριβεια στις διαστασεις ,χωρισματα κτλπ.... επισης απο προσωπικη εμπηρεια θα σου πω το εξεις στο σκιμμερ στηριζεται το ολο συστημα σου οποτε παρε οτι καλυτερο μπορεις.... θα σε γλιτωσει απο παρα πολλα και θα με θυμηθεις....

το μαιν το χεις φτιαξει ? αν οχι θα σου λεγα το υψος να το κανεις πλατος γιατι οι περισσοτεροι αργοτερα καταληγουν σε reef και ετσι θα χεις πολλες επιλογες αργοτερα για καλο φωτισμο.... :D

οι πεταλουδες ειναι φοβερες :hysterical: αρκετα απαιτητηκες αλλα πανεμορφες... επιδη ειναι αρκετα ηρεμες θελουν και χαλαρους συγκατοικους ... για κλοουν μονο ocellaris θα σου προτεινα αν θες γιατι οι αλλοι ειναι αρκετα επιθετικοι... αυτα βεβαια θα τα δουμε στην πορεια οσο για ζ.β σιγουρα καμια 40κιλα και βλεπεις...

οσο για σκιμμερ μετα απο πολλες δικες μου μελετες καλο θα ηταν να κινηθεις σε αξιοπιστες λυσεις οπως deltec,h&s,Atb,BubbleKing Καλη συνεχεια στις ερευνες σου :hysterical:

Το μαιν δεν το έχω φτιάξει ακόμα, αλλά με περιορίζει το έπιπλο στήριξης του ως προς τις διαστάσεις δυστυχώς. Δε σκοπεύω να το γυρίσω σε reef πάντως, για οικονομικούς λόγους κυρίως! Μπορεί στο μέλλον να φτιάξω ένα μικρότερο ρεεφ αν όλα πάνε καλά με αυτό!

Όσο για το σκίμερ, έχεις δίκιο θα αρχίσω από αυτό και με κάτι αξιόπιστο, αλλά μέχρι πόσα λίτρα να ψάξω για να είμαι καλυμμένος;

Link to comment
Share on other sites

οταν λες οτι το σαμπ απεχει 20 εκατοστά από το μειν τι εννοείς?

οτι ο πατος του μενεις απεχει 20 εκατοστα απο το πανω χειλος του sump?

σε αυτη την περιπτωση αν ισχυει. δε θα μπορεις να βαλεις και βγαλεις μηχανηματα /σκιμμερ , αντλιες θερμαντηρες με ανεση αν οχι καθολου.

υπολογισε οτι το κυπελλο του σκιμμερ πρεπει να βγαινει κ να καθαριζεται εκτος του οτι θα προεξεχει απο το νερο. οποτε υπολογισε γιρω στους 40 ποντους καλητερα, μην πω κ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερακι αυτο μην το παρεις ,περα απο το οτι δεν εχει αποδοση εχει μικρη διαρκεια ζωης και αρκετη καταναλωση για αυτο που κανει , προτεινω atb και θα ελεγα το κυριως ενυδρειο να το κανεις ποιο χαμηλο για το λογο της ευκολιας στην συντηριση και αν μπορεις να το κανεις ποιο φαρδυ ξεκινωντας μια καινουργια βαση με κιλοδοκο απο την αρχη, η οποια θα χωραει και ενα sub 200λ μπορει να σου ακουγεται ''βαρυ'' αλλα στην πορεια θα το ευχαριστηθεις ποιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...