Jump to content

Recommended Posts

Mporei na mou pei kapoios ti mporei na prokalei to sapisma twn Anubia?? Pianw tis rizes tous kai kiriolektika liwnoun sta xeria mou. Ta nitrika kai ta fwsforika einai ligo anevasmena alla de dikaiologei to 3afniko sapisma. Yparxei kati allo pou tha mporouse na ftaiei??

Link to comment
Share on other sites

Αν τις έχεις φυτέψει με το κυρίως ρίζωμα μέσα στο βυθό είναι φυσιολογικό να χαλάσουν οι ρίζες.Οι ανούμπιες είναι καλύτερο να δένονται σε ξύλο ή πέτρα χρησιμοποιώντας πετονιά.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΚΟΜΑ.. ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΑ ΓΛΑΣΤΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΥΘΜΕΝΑ..ΟΧΙ ΦΥΤΕΜΕΝΕΣ ΟΜΩΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μικρα ελληνικα σε παρακαλω,με κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις,ποσο καιρο εχεις τα φυτα μεσα στα γλαστρακια του??αν το διαστημα ειναι μεγαλο μαλλον οφειλεται σε αυτο.Οι ανουμπιες θελουν τις ριζες τους να βρισκονται σε αμεση επαφη με το νερο.

Link to comment
Share on other sites

και πες μας και στην Κεφαλλονια που εισαι :D

Link to comment
Share on other sites

ουτε μηνα δεν ειναι ετσι! τοσες anubies εχω αλλα αυτο πρωτη φορα το ειδα! Σκεφτομαι μηπως εχει να κανει με τον προμηθευτη. μηπωσ δεν ηταν "καλες"

Link to comment
Share on other sites

ουτε μηνα δεν ειναι ετσι! τοσες anubies εχω αλλα αυτο πρωτη φορα το ειδα! Σκεφτομαι μηπως εχει να κανει με τον προμηθευτη. μηπωσ δεν ηταν "καλες"

οταν τις πηρες ηταν σε καλη κατασταση ?

Link to comment
Share on other sites

βγαλτα απο το γλαστρακι και δεστα σε μια πετρα σε ενα ξυλο..προχθες γυρισα απο κεφαλλονια.αμα εγραφες το post πιο νωρις θα βλεπαμε και τι μπορει να φταιει. :D

Link to comment
Share on other sites

ουτε μηνα δεν ειναι ετσι! τοσες anubies εχω αλλα αυτο πρωτη φορα το ειδα! Σκεφτομαι μηπως εχει να κανει με τον προμηθευτη. μηπωσ δεν ηταν "καλες"

το εχω παθει και εγω πολυ κακη ποιοτητα φυτων. και σαπισανε μεσα σε 2 βδομαδες απο την μερα που τα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

οταν τι; πηρα ηταν μια χαρα. πηγα σημερα να τισ φυτεψω και με το που τισ επιασα μου εμειναν τα φυλα στα χερια... πιανω και τις ριζες κ με λιγη πιεση ελιωναν σαν πουρες....

Link to comment
Share on other sites

ουτε μηνα δεν ειναι ετσι! τοσες anubies εχω αλλα αυτο πρωτη φορα το ειδα! Σκεφτομαι μηπως εχει να κανει με τον προμηθευτη. μηπωσ δεν ηταν "καλες"

Εσύ της άφησες περίπου ένα μήνα στο γλαστρακη τους, αναρωτιέμαι πόσο καιρό ποιο μπροστά ήταν στο γλαστρακη τους;

Μπορεί ο μαγαζάτορας να της είχε και αυτός περίπου ένα μήνα.

Γενικά φταίει το ότι βρίσκονταν ο κορμός μέσα στο πετροβαμβακα και σε συνδυασμό προφανώς με την κακή ποιότητα του φυτού έγινε ότι έγινε.

Αν αυτήν την στιγμή έχεις έναν κορμό και δεν έχει μαλακώσει το φυτό μπορεί να επιζήσει αλλά θα αργήσει πολλή να συνέρθει μιας και η ανουμπια έχει αργή ανάπτυξη.

Αν βιάζεσαι καλύτερα πάρε ένα καινούργιο φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...