Jump to content

54 λιτρα,μαλλον κοινωνικο...


ARIS F

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου Κοινωνικο

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές ΠληροφορίεςΛειτουργει 1 χρονο χωρις καποιο προβλημα,ειχε γεννες απο πλατυ και red cherry κατα καιρους και αυγα απο αμανο και zebra snail

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x30

Συνολικά Λίτρα:54

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: 2 anubia barteri var barteri,2 anubia coffeefolia,1 anubia barteri var nana,2 microsorum pteropus windelov,2 microsorum pteropus,1 microsorum pteropus narrow,java moss,ceratophyllum,1 ludwigia repens rubin,1 hygrophila corymbosa siamensis,3 cladophora eagagrophila

Ψάρια:3 platies sunset,1 platy ballon,3 ξιφοφορους,1 borneo sucker

Άλλα είδη: 7 red cherries, 5 amano,2 tiger snails,2 zebra snails,2 apple snails

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:1 λαβας με moss

Ξύλα:2 mopanie, 1 mangrove

Άλλα διακοσμητικά :bamboo με microsorum αναμεσα

Υπόστρωμα:

Βυθός:χαλικι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 15w

Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: εσωτερικο με βιολογικο υλικο,μπλε σφουγκαρι και ενυδρειακο βαμβακι

Θέρμανση/ Ψύξη: 1 θερμοστατης 50 w

Λίπανση: sera florena

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:sera san,sera vipachips,sera shrimp natural και αγγουρι

Παράμετροι

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): 20

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3):D

Νιτρώδη (ΝΟ2):thumbup:

Νιτρικά (ΝΟ3):15

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% καθε 15 μερες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: τουλαχιστον 24 ωρες πριν με sera aquatan και sera toxivec

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: αλλαγη στο βαμβακι καθε εβδομαδα,ξεπλυμα στο σφουγκαρι καθε 15 μερες

Φωτογραφίες:ελπιζω να τα καταφερω συντομα να ανεβασω φωτογραφιες

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

δεν με αφηνει γιατι ειναι jpg 12.1 megapixel,να παω σε ενα site imageshack να το κανω απο εκει?

καν΄το απο εκει,το ιδιο κανει....

Link to comment
Share on other sites

http://www.facebook.com/album.php?aid=9963...mp;l=03eccfe422

συγνωμη για το λινκ στο facebook αλλα δεν μπορεσα με κανενα αλλο τροπο να ανεβασω φωτογραφιες,πρεπει να μετατρεψω τα αρχεια μου σε αλλο ειδος!με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω!

προς το παρον μονο την αναλυση καταφερα να μειωσω,αλλα και παλι δεν μου τα αναγνωριζαν ουτε τα site που μου προτινατε!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το στησημο αλλα μου φαινεται λιγος ο φωτισμος.15βατ σε 54 λιτρα ειναι λιγα.η φωτο ειναι μολις το εστεισες??πως τα πανε τα φυτα σου?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ λιγα!Τα φυτα μου ειναι μεσα απο τον μαρτιο και τα μονα 2 που θελουν πιο πολυ φως βρισκονται ακριβως κατω απο την λαμπα ωστε να εχουν το μεγιστο δυνατο!Αν δεις απο κοντα το χρωμα της ludwigia θα καταλαβεις οτι ειναι καλα!εχει πολυ εντονο κοκκινο απο κατω και δεν χαλανε τα κατω φυλλα της!

Ολες οι φωτογραφιες ειναι απο χθες,τα φυτα ηταν πολυ μικρα οταν τα ειχα παρει για λογους οικονομιας βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε αυτο το ενυδρειο θα μπορουσα να βαλω μια bamboo shrimp ή μερικες red crystal?

Ειναι πολυ καιρο με τα ιδια ψαρια,βαζω και κανενα περιεργο moss απο ebay αλλα μεχρι εκει και βαρεθηκα λιγο το οτι ειναι στασιμο...

Link to comment
Share on other sites

μια προσπαθεια μετα απο αλλαγη στην αναλυση που ελπιζω οτι θα αποδωσει καρπους!

βλεπω ομως οτι ολων οι φωτο jpg ειναι,οι δικες γιατι δεν ανεβαινουν κανονικα οπως των αλλων?

http://img502.imageshack.us/i/12122010214.jpg/

Link to comment
Share on other sites

μια προσπαθεια μετα απο αλλαγη στην αναλυση που ελπιζω οτι θα αποδωσει καρπους!

βλεπω ομως οτι ολων οι φωτο jpg ειναι,οι δικες γιατι δεν ανεβαινουν κανονικα οπως των αλλων?

http://img502.imageshack.us/i/12122010214.jpg/

αντι να γραφεις το direct link , θα βαζεις το forum link :)

12122010214.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

καταρχην αλλαξε μεγεθος στις φωτογραφιες σου και καντες 800χ600

οταν τις ανεβασεις στο imageshack

κατω δεξια λεει

Embed this image και 2 κουτακια ποιο κατω Forum

αυτο το λινκ θα κανεις αντιγραφη και θα το ποσταρεις εδω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκανα καποιες αλλαγες και θα ηθελα την γνωμη σας!

πρωτον αφαιρεσα τους ξιφοφορους και αφησα μεσα μονο 4 πλατυ.

Εβαλα ομως χωρις να ξερω οτι δεν κανει τοσες,συνολικα 3 bamboo shrimp(υπερβολη τελικα)

Εβαλα ομως μεσα για να εχω καλυτερη κυκλοφορια ωστε να τρεφονται καλυτερα ενα μικρο φιλτρακι με κυκλοφορητη 200 λ/ω,απο χωρο δεν λεει τιποτα ενα πολυ μικρο σφουγγαρακι εχει μεσα.

Βλεπω οτι ολα τα ασπονδυλα χαρηκαν τις αλλαγες,τα πλατυ ομως ισως ενοχληθηκαν απο το δευτερο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους ξιφοφόρους, καλά έκανες και τους αφαίρεσες. Αν και μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα πλάτυ, το μέγεθος τους τους καθιστά ακατάλληλους για το ενυδρείο σου. Και για τα πλάτυ, να είσαι πολύ προσεκτικός τώρα με τις μετρήσεις σου, γιατί αν επιβιώσουν αρκετά μικρά (σου το εύχομαι :D ) μπορεί να έχεις πρόβλημα με τους ρύπους που θα παράγουν!

Οι bamboo shrimp είναι γαρίδες αρκετά μεγάλου μεγέθους : μέχρι 10 εκατοστά οι αρσενικές και 8 εκατοστά οι θηλυκές. Όπως θα ξέρεις, οι γαρίδες αυτές για να τραφούν, χρησιμοποιούν τα μπροστινά τους πόδια σαν απόχες - βεντάλιες για να συλλέγουν μικροοργανισμούς, αιωρούμενες άλγες, βακτήρια κλπ που παρασέρνει το ρεύμα του νερού. Τους αρέσει, αλλά είναι και απαραίτητο για την επιβίωση και διατροφή τους, να κάθονται σε μέρη με ισχυρό ρεύμα, ακόμα και μπροστά από το φίλτρο, ώστε να μαζεύουν με τις "απόχες" τους την τροφή τους. Φρόντισε να έχουν οι γαρίδες σου πρόσβαση σε τέτοια σημεία. Το ενυδρείο σου είναι ώριμο και μπορεί να υποστηρίξει τέτοιες γαρίδες. Τρεις όμως είναι πολλές κυρίως λόγω της ιδιαιτερότητας της διατροφής τους. Γενικά προτείνουν γύρω 30 λίτρα καλά στρωμένου ενυδρείου για κάθε τέτοια γαρίδα.

Αν θες να βοηθήσεις λίγο στην διατροφή τους, μπορείς να τους ρίχνεις λίγη σκόνη για νεογνά, η να τρίψεις πολύ καλά λίγα φλεικς και να αφήσεις να τα παρασύρει το ρεύμα προς το μέρος τους. Ότι τροφή πέσει στο βυθό νομίζω πως παύει να αποτελεί τροφή για τις bamboo. Προσοχή όμως μην ανεβάσεις αμμωνία από την περισσευούμενη τροφή. Θα έχεις και τα μικρά πλάτυ που θα επιβαρύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αφησει μεσα μονο 2 ενηλικα πλατυ,το ενα μαλιστα ειναι γεννημα θρεμα δικο μου,οποτε εχω ακομα χωρο για αλλα.

Οι μπαμπου πανε καλα δεδομενου οτι ολες εχουν αλλαξει κελυφος.εχω βαλει και ξυλο με βεντουζα στην εξοδο του παλιου φιλτρου και ολη μερα εκει την βγαζουν.τους τριβω λιγο απο τα μπιλακια που εχω για γαριδες και οταν βαζω σπυρουλινα την αφηνω να διαλυεται προς το μερος τους.Τις προσεχω αρκετα!

κοιταω και παραμετρους καθε 3-4 μερες αλλα ειμαι σταθερος εδω και πολυ καιρο...μονο την σκληροτητα εχω κατεβασει περιπου στο 15gh ειμαι.

Διαβαζω αρκετα πριν παρω ενα ζωντανο,αλλα οι πληροφοριες για αυτα διαφερουν ελαφρως σε καθε site.

Ηξερα οτι στις 2 ημουν καλα αλλα οταν βρηκα την μεγαλη δεν μπορεσα να κρατηθω και να μην την παρω,αν ξερεις κανενα που να μπορει να φιλοξενησει μια του την χαριζω ωστε να μην υπαρχει θεμα!

Ευχαριστω για τις συμβουλες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...