Jump to content

Nano Reef!!!


haf

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω να φτιάξω ένα nano reef!!! Έχοντας μια μικρή εμπειρία από γλυκό νερό θέλω να μετατρέψω ένα 25 lt ενυδρείο σε θαλασσινό.
Έχω διαβάσει άπειρα Post αλλά θέλω να σιγουρευτώ για τα βήματα που πρέπει να ακολουθησω και κυρίως να μην ξοδέψω αδίκως.
Το ενυδρείο που έχω είναι αυτό  ή http://www.sicce.com/prodottiDettagl...dprodotto=23#/
Έχει ενσωματωμένο φίλτρο Mi Mouse Pump (300 L/h) με εσωτερικό μπλε σφουγγάρι και μια λάμπα 11W
Τι άλλο εξοπλισμό χρειάζομαι? (φίλτρο? Λάμπα? Τεστ? Αλάτι?)
Πως ξεκινάω από βράχο?
Υπάρχει κάποιος αναλυτικό οδηγός βήμα βήμα για τέτοιου είδους ενυδρεία?

thanks

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.με την μικρη εμπειρια που εχω στο θαλασσινο θα σου προτεινα να πας σε περισοτερα λιτρα αν μπορεις.και εχω με ενα sicce 25λιτρων ξεκινησα και μεσα σε δυο μηνες πηγα σε μεγαλυτερο καθως η δυσκολιες ειναι πολλες.αρχικα δεν μπορεις να εχεις σταθερες συνθηκες.ακομη απο ψαρια δεν εχεις καμια επιλογη,μονο καμια γαριδα και απο κοραλια οι επιλογες σου ειναι λιγες.ενα αλλο προβλημα που συναντησα εγω ειναι οτι δεν εβρισκα ευκολα λαμπες για θαλασσινο σε αυτα τα watt.

Έγινε επεξεργασία - peter7
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.με την μικρη εμπειρια που εχω στο θαλασσινο θα σου προτεινα να πας σε περισοτερα λιτρα αν μπορεις.και εχω με ενα sicce 25λιτρων ξεκινησα και μεσα σε δυο μηνες πηγα σε μεγαλυτερο καθως η δυσκολιες ειναι πολλες.αρχικα δεν μπορεις να εχεις σταθερες συνθηκες.ακομη απο ψαρια δεν εχεις καμια επιλογη,μονο καμια γαριδα και απο κοραλια οι επιλογες σου ειναι λιγες.ενα αλλο προβλημα που συναντησα εγω ειναι οτι δεν εβρισκα ευκολα λαμπες για θαλασσινο σε αυτα τα watt.

Δεν εχεις αδικο, αφου απο οσο εχω διαβασει ολοι συνηστουν περισσοτερα λίτρα.

Απλα εχω ενα μεγαλυτερο γλυκου και θελω να ξεκινησω απλα με το 25αρι. Δεν εχω απαιτησεις και ελεγα να ξεκινησω με καμια γαριδουλα αφου μαλλον ειναι πιο ευκολο. Ετσι και αλλιως τωρα στο 25αρι γαριδες εχω!!

Ποσα Watt χρεαιζονται για θαλλασινο?

Δεν μπορει να γινει καποια πατεντα στην υπαρχουσα λαμπα?

Το φιλτρο το Sicce ειναι οκ η χρειαζετι κατι αλλο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι καταρχάς στα αλάτια!.Σύντομα(μέσα στην βδομάδα)θα ανέβει ένας οδηγός για τέτοιου τύπου ενυδρεία.Μπορείς να διαβάσεις πάντως για αρχή αυτό για να μπει ένας μπούσουλας στο μυαλό σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι καταρχάς στα αλάτια!.Σύντομα(μέσα στην βδομάδα)θα ανέβει ένας οδηγός για τέτοιου τύπου ενυδρεία.Μπορείς να διαβάσεις πάντως για αρχή αυτό για να μπει ένας μπούσουλας στο μυαλό σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Πολυ καλο thanks :D

Στην λιτρα τα δικα μου skimmer χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο thanks :D

Στην λιτρα τα δικα μου skimmer χρειαζομαι?

Μπορείς να βάλεις,καλό θα κάνεις.Μπορείς να το αποφύγεις όμως αν υποσχεθείς στο σύστημα σου συχνές αλλαγές(εβδομαδιαίες) .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις,καλό θα κάνεις.Μπορείς να το αποφύγεις όμως αν υποσχεθείς στο σύστημα σου συχνές αλλαγές(εβδομαδιαίες) .

οκ..

η ΑΟ ειναι 100% απαραιτητη σε αυτα τα λιτρα? Αν ναι τι επάρκεια παροχής θα πρεπει να εχει έτσι ωστε να την αξιοποισω και στο 180αρι γλυκου που εχω?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Η α/ο είναι γενικά απαραίτητη για το θαλασσινό.Τώρα μια 120L/ημέρα τριών σταδίων +di(Ρητινη) είναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο thanks :D

Στην λιτρα τα δικα μου skimmer χρειαζομαι?

Εγω προτεινω να βαλεις skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...