Jump to content

Επιλογή πλάτης για μονομαχο-ενυδρείο


chris1983

Recommended Posts

Ποιο χρώμα θεωρείται το πιο κατάλληλο για την πλάτη του μονομαχο-ενυδρείου?

- Μπλέ? Μαύρο? κάτι άλλο?

Το ενυδρειάκι είναι σχεδόν έτοιμο και μπαίνουν οι τελευταίες πινελιές πριν το μονομάχο!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω με το μαυρο μπορει να κανει καθρεφτι και να τον στρεσαρει. εξερταται και απο το χρωμα του μονομαχου. εγω θα προτεινα την καλυτερη δυνατη αντιθεση με τα χρωματα του και βεβαια να μην τον στρεσαρει. αληθεια τι χρωμα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μπει ακόμα, όπως λέω και παραπάνω...

ναι αλλα εχεις επιλεξει χρωμα μονομαχου ή τον εχεις σταμπαρει και θα τον αγορασεις οταν ειναι να τον βαλεις μεσα?

γιατι αν οχι και σου προτεινουν μπλε πλατη και παρεις μετα μονομαχο μπλε δεν θα δειξει το χρωμα του..αυτο λεω :D

Link to comment
Share on other sites

εξερταται και απο το χρωμα του μονομαχου. εγω θα προτεινα την καλυτερη δυνατη αντιθεση με τα χρωματα του και βεβαια να μην τον στρεσαρει.

Πως εξαρτάται από το χρώμα του μονομάχου το αν θα στρεσαριστεί από το όποιο φόντο επιλεγεί? Δηλαδή ένας κόκκινος μονομάχος θα στρεσαριστεί με μαύρο φόντο, ενώ ένας μπλε δεν θα στρεσαριστεί?

Η μαύρη αφίσα στην πλάτη του ενυδρείου έχει αποδειχτεί μη κατάλληλη για μονομάχους. Όσο πιο σκούρα είναι η πλάτη, τόσο μεγαλύτερο είναι το καθρέφτισμα με αποτέλεσμα το συνεχές στρεσάρισμα του μονομάχου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό με το καθρέπτισμα αναφέρθηκε και πιο πάνω και το είχα κι εγώ στο νου μου!

Το μπλε αποτελεί επιλογή strormtrooper? ή να πάω σε κάποια αφίσα με σχέδιο? κι αν ναι, από ποιον βιότοπο θα είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό με το καθρέπτισμα αναφέρθηκε και πιο πάνω και το είχα κι εγώ στο νου μου!

Το μπλε αποτελεί επιλογή strormtrooper? ή να πάω σε κάποια αφίσα με σχέδιο? κι αν ναι, από ποιον βιότοπο θα είναι καλύτερα?

Θέμα γούστου είναι από κει και πέρα. πχ προσωπικά το μπλε δεν μου αρέσει καθόλου, όπως δεν μου αρέσουν και οι αφίσες με σχέδια. Αν επιλέξεις αφίσα με σχέδιο, θα πας σε κάτι "πράσινο" λογικά... Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει το θέμα των αφισών.

Το καθρέφτισμα έχει άμεση σχέση με τον φωτισμό του ενυδρείου. Και το μαύρο φόντο μπορεί να είναι επιλογή αν κι εφόσον δεν πέφτει φως πάνω στην επιφάνεια της πλάτης. Δες το παρακάτω απαράδεκτο σχεδιάκι :D

bl.gif

Εφόσον το φως δεν πέφτει πάνω στη μαύρη επιφάνεια της πλάτης, δεν δημιουργεί αντανάκλαση. Αν μπορείς με κάποιον τρόπο να πετύχεις αυτή τη σκοτεινή περιοχή του σχεδίου, τότε θα είσαι ΟΚ.

Προσωπικά επιλέγω φυτά και φυσικά διακοσμητικά για την πλάτη (πχ ξύλο) αλλά όπως ξαναείπα πιο πάνω, είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Δεν ξέρω για πόσα λίτρα μιλάς και το πόσο εύκολη μπορείς να επέμβεις στη πλάτη, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα σενάρια. Αν δεις τον μονομάχο σου να κάνει κάνει flaring, τότε πρέπει να το αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να βαλεις καποια αφισα που δεν θα ειναι μονοχρωμη κ δεν θα σου δημιουργισει προβληματα προσεξε μονο να μην εχε η αφισα ψαρακια παρα μονο φυτα. Να σε ρωτησω κατι γιατι δεν βαζεις φυτακια οπως βαλισνεριες ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου εχεις λαμπα φιλτρο θερμοστατη ;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως γενικότερα οι μονομάχοι προτιμούν τα πιο σκοτεινά νερά, οπότε μη σε φοβίσει η πιθανότητα σκοτεινών περιοχών μέσα στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 25lt, μπορείτε να πάρετε μια εικόνα από το πως είναι: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=454956 Τα φυτά έχουν φουντώσει αρκετά από τότε που βγήκε η φωτό...

Πίσω υπάρχουν αυτά, αλλά δεν έχουν μεγαλώσει αρκετά!

Επίσης αν παρατηρήσετε, δημιουργείτε μία αντανάκλαση (καθρεπτης) στα πλαινά τζάμια... γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο?

Έγινε επεξεργασία - chris1983
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 25lt, μπορείτε να πάρετε μια εικόνα από το πως είναι: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=454956 Τα φυτά έχουν φουντώσει αρκετά από τότε που βγήκε η φωτό...

Πίσω υπάρχουν αυτά, αλλά δεν έχουν μεγαλώσει αρκετά!

Επίσης αν παρατηρήσετε, δημιουργείτε μία αντανάκλαση (καθρεπτης) στα πλαινά τζάμια... γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο?

Αν έχει 2 λάμπες το ενυδρείο σου, καλό είναι να αφαιρέσεις τη μία για τον μονομάχο. Η αντανάκλαση που φαίνεται, είναι κάτι που βλέπεις εσύ και όχι το όποιο ψάρι μέσα από το ενυδρείο. Αυτό οφείλεται στη διασταύρωση 2 τζαμιών υπό κλίση. Δηλαδή θα βλέπεις αντανάκλαση μεταξύ του μπροστινού τζαμιού και των 2 πλαϊνών (και το αντίθετο), καθώς και από τα τζάμια προς την επιφάνεια του νερού, αλλά δεν θα βλέπεις αντανάκλαση από το μπροστά στο πίσω τζάμι που είναι παράλληλα και σε απόσταση. Μη σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι 1 και είναι Τ5 8watt, η οποία και θα αλλαχτεί σήμερα με καινούργια Τ5 8watt 6400k. μένουν κάποιες αλλαγές στα χαρακτηριστικά του νερού, όπως η πτώση του Ph και από βδομάδα αν όλα πάνε καλά θα ψάξω για τον μονομάχο!

Link to comment
Share on other sites

Πως εξαρτάται από το χρώμα του μονομάχου το αν θα στρεσαριστεί από το όποιο φόντο επιλεγεί? Δηλαδή ένας κόκκινος μονομάχος θα στρεσαριστεί με μαύρο φόντο, ενώ ένας μπλε δεν θα στρεσαριστεί?

Η μαύρη αφίσα στην πλάτη του ενυδρείου έχει αποδειχτεί μη κατάλληλη για μονομάχους. Όσο πιο σκούρα είναι η πλάτη, τόσο μεγαλύτερο είναι το καθρέφτισμα με αποτέλεσμα το συνεχές στρεσάρισμα του μονομάχου.

:hysterical::hysterical: λοιπον εκτος οτι hello ο μπαμπας ειναι ανθρωπος :D το εξαρταται απο τα χρωματα του μονομαχου το φοντο, εννοω να μην ειναι ιδιο χρωμα με την πλατη και χανεται το ψαρι. το αλλο για να μην τον στρεσαρει το ειπα ξεχωριστα μεσα στην προταση. :thumbup:

για το μαυρο οτι κανει καθρεπτι το ειχα αναφερει, αλλα να ρωτησω κατι? καταρχαν να ξεκαθαρισω οτι δεν λεω να βαλει μαυρη πλατη, γιατι οταν δοκιμαζα και γω η μαυρη τον στρεσαρε ολη την ωρα και ακομη το μπλε του χρωμα οταν εκλεινα τα φωτα τοβραδυ σαν να σκουραινει καιδεν τον εβλεπα στο ενυδρειο . ηθελα να ρωτησω: καποιος μου ειχε πει αστω με μαυρη πλατη και θα συνηθησει. ισχυε?

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical: λοιπον εκτος οτι hello ο μπαμπας ειναι ανθρωπος :D το εξαρταται απο τα χρωματα του μονομαχου το φοντο, εννοω να μην ειναι ιδιο χρωμα με την πλατη και χανεται το ψαρι. το αλλο για να μην τον στρεσαρει το ειπα ξεχωριστα μεσα στην προταση. :thumbup:

για το μαυρο οτι κανει καθρεπτι το ειχα αναφερει, αλλα να ρωτησω κατι? καταρχαν να ξεκαθαρισω οτι δεν λεω να βαλει μαυρη πλατη, γιατι οταν δοκιμαζα και γω η μαυρη τον στρεσαρε ολη την ωρα και ακομη το μπλε του χρωμα οταν εκλεινα τα φωτα τοβραδυ σαν να σκουραινει καιδεν τον εβλεπα στο ενυδρειο . ηθελα να ρωτησω: καποιος μου ειχε πει αστω με μαυρη πλατη και θα συνηθησει. ισχυε?

Αυτό που ισχύει, είναι ότι στο ίδιο ενυδρείο μπορείς να βάλεις δύο αρσενικούς μονομάχους και να μη τσακωθούν ποτέ, οπότε οι ίδιοι μονομάχοι δεν θα τσακωθούν και με το είδωλό τους!!!

Αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας. Αυτή είναι μία περίπτωση 1 στις 100 και σε λίτρα άνω των 50 σίγουρα. Όλα ισχύουν... Οι μονομάχοι είναι ψάρια με χαρακτήρα και προσωπικότητα. Εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις. Το θέμα είναι, το ρισκάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχύει, είναι ότι στο ίδιο ενυδρείο μπορείς να βάλεις δύο αρσενικούς μονομάχους και να μη τσακωθούν ποτέ, οπότε οι ίδιοι μονομάχοι δεν θα τσακωθούν και με το είδωλό τους!!!

Αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας. Αυτή είναι μία περίπτωση 1 στις 100 και σε λίτρα άνω των 50 σίγουρα. Όλα ισχύουν... Οι μονομάχοι είναι ψάρια με χαρακτήρα και προσωπικότητα. Εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις. Το θέμα είναι, το ρισκάρεις?

προσωπικα δεν θα το ρισκαρα ειδικα τωρα που τον εχω τοσο καιρο και με εχει ανταμειψει, εξαιρετικο ψαρι.

επισης μαρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι και ευχαριστω για την απαντηση :D

Link to comment
Share on other sites

Και το γαλαζιο ειναι ομορφο . Δεν νομιζω οτι κανει αντανακλαση

Link to comment
Share on other sites

off topic: Αλλά έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το προιόν?? http://www.kentmarine.com/products/kent-be...l-essential.htm

Προσωπικά όχι, αλλά διαβάζω πως είναι αντιχλώριο... Δεν έχει και κάποιο pdf που να εξηγεί κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φτιάχνεις ένα moss wall? Σε μικρό ενυδρείο θα το φτιάξεις σχετικά πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φτιάχνεις ένα moss wall? Σε μικρό ενυδρείο θα το φτιάξεις σχετικά πιο γρήγορα.

Πολύ καλή ιδέα!! Και απόλυτα φυσικό αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...