Jump to content

Diy ενυδρειο 70λτ


tsaftsouf

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Αποφασισα να φτιαξω ενα ενυδρειο για την γυναικα μου αποκλειστηκα για γκαπυ μιας κ ειναι τα αγαπημενα της. Η γυαλα θα ειναι διαστασεων 50μ-40π-35υ. περιπου 65λτ καθαρα. Θα χρειαστουν κοντρες πανω-κατω η οπως κοληθουν τα τζαμια θα ειναι οκ? Το παχος των τζαμιων ειναι 5χλ... Ευχαριστω για τις οποιες διευκρινησεις...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα είναι 5άρι το τζάμι καλύτερα να βάλεις κόντρες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ηθελα να το κανω με 4χλ αλλα το εκανα με 5 για να μην βαλω κοντρες. Αλλα αφου λετε να βαλω υποθετω οτι εννοειτε κοντρες πανω σε μορφη Η κ οχι γυρω γυρω. Σωστα? Κατω δεν θα χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι 5mm σε βγάζει μέχρι 60χ60χ40 χωρίς κόντρες και μέχρι 80χ80χ40 με κόντρες, εσύ είσαι στο 50χ40χ35 πράγμα που σημαίνει οτι τα τζάμια δεν θα έχουν ούτε την παραμικρή κάμψη οπότε οι κόντρες περισσεύουν. :thumbup:

Θα είσαι προσεκτικός στην κατασκευή να μείνει παχύ στρώμα σιλικόνης στις κολλήσεις (τα τζάμια κατά την κατασκευή τα ακουμπάς και τα πιέζεις ακριβώς όσο χρειάζεται για να "ξεράσουν" λίγη σιλικόνη σε όλο το μήκος της κόλλησης) και φυσικά να μην μείνουν κενά (1 χιλιοστό σιλικόνης είναι ότι πρέπει), τα τζάμια θα σε καλύψουν μόνα τους και με το παραπάνω χωρίς καθόλου κόντρες σε αυτές τις διαστάσεις.

Το να βάζουμε υπερβολικές κόντρες για να καλύψουμε πασαλείματα στις κολλήσεις δεν είναι η σωστή λογική στο κόλλημα ενυδρείων. :D

Καλά κολλήματα! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι 5mm σε βγάζει μέχρι 60χ60χ40 χωρίς κόντρες και μέχρι 80χ80χ40 με κόντρες, εσύ είσαι στο 50χ40χ35 πράγμα που σημαίνει οτι τα τζάμια δεν θα έχουν ούτε την παραμικρή κάμψη οπότε οι κόντρες περισσεύουν. :hysterical:

Θα είσαι προσεκτικός στην κατασκευή να μείνει παχύ στρώμα σιλικόνης στις κολλήσεις (τα τζάμια κατά την κατασκευή τα ακουμπάς και τα πιέζεις ακριβώς όσο χρειάζεται για να "ξεράσουν" λίγη σιλικόνη σε όλο το μήκος της κόλλησης) και φυσικά να μην μείνουν κενά (1 χιλιοστό σιλικόνης είναι ότι πρέπει), τα τζάμια θα σε καλύψουν μόνα τους και με το παραπάνω χωρίς καθόλου κόντρες σε αυτές τις διαστάσεις.

Το να βάζουμε υπερβολικές κόντρες για να καλύψουμε πασαλείματα στις κολλήσεις δεν είναι η σωστή λογική στο κόλλημα ενυδρείων. :thumbup:

Καλά κολλήματα! :hysterical:

Να'σαι καλα. :D Εβγαλα τις διαστασεις κ το παχος με αυτο με safety factor 5 οποτε πιστευω ειμαι καλημενος. Στο θεμα κολημα σιλικονης μην αγχωνεσαι μιας κ ειμαι υδραυλικος κ καθε μερα παιζω με δαυτες οποτε ειμαι εξπερ στα κοληματα με σιλικονη. :hysterical: Εξαλλου για θεμα καλαισθησιας εχω σκοπο να βαλω γωνιες αλουμινιου σε καθε γωνια απο πανω μεχρι κατω οποτε θα κολλησουν κ εκει μεταξυ τους τα τζαμια...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα. :D Εβγαλα τις διαστασεις κ το παχος με αυτο με safety factor 5 οποτε πιστευω ειμαι καλημενος. Στο θεμα κολημα σιλικονης μην αγχωνεσαι μιας κ ειμαι υδραυλικος κ καθε μερα παιζω με δαυτες οποτε ειμαι εξπερ στα κοληματα με σιλικονη. :hysterical: Εξαλλου για θεμα καλαισθησιας εχω σκοπο να βαλω γωνιες αλουμινιου σε καθε γωνια απο πανω μεχρι κατω οποτε θα κολλησουν κ εκει μεταξυ τους τα τζαμια...

Και υδραυλικός και αλουμινογωνιές... τούμπανο! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Και υδραυλικός και αλουμινογωνιές... τούμπανο! :thumbup:

Εννοειτε τουμπανο αλλιως :D η γυναικα!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...