Jump to content

Diy Co2


giorginakos

Recommended Posts

την τεταρτη που μας περασε ειπα να αρχσω τη δημιουργια ενος diy co2.ειπα στη μητερα μου να μου φτιαξει το μειγμα(χειροκροτημα) :D οπου βγηκε ακριβως οπως λεει και το project που φτιαξατε και εγω ετοιμασα το μπουκαλι.το εβαλα στο ενυδρειο και μεχρι σημερα δεν εχει βγει ουτε η παραμικρη φυσαλιδα απο τον διαχυτηρα.τι μπορει να φταιει? το μπουκαλι το εχω βαλει σε λεκανη με ζεστο νερο και εναν θερμοστατη γιατι το δωματιο ειναι λιγο κρυο.μηπως δεν υπαρχει αρκετη πιεση στο μειγμα ετσι ωστε να φτασει στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

κάπου έχεις διαρροή...

επίσης κοίτα μη το παρακάνεις με τη θερμοκρασία γιατί θα κάψεις τη μαγιά (εάν δε το έχεις κάνει ήδη) :D

Link to comment
Share on other sites

την τεταρτη που μας περασε ειπα να αρχσω τη δημιουργια ενος diy co2.ειπα στη μητερα μου να μου φτιαξει το μειγμα(χειροκροτημα) :D οπου βγηκε ακριβως οπως λεει και το project που φτιαξατε και εγω ετοιμασα το μπουκαλι.το εβαλα στο ενυδρειο και μεχρι σημερα δεν εχει βγει ουτε η παραμικρη φυσαλιδα απο τον διαχυτηρα.τι μπορει να φταιει? το μπουκαλι το εχω βαλει σε λεκανη με ζεστο νερο και εναν θερμοστατη γιατι το δωματιο ειναι λιγο κρυο.μηπως δεν υπαρχει αρκετη πιεση στο μειγμα ετσι ωστε να φτασει στο ενυδρειο?

Tι διαχυτήρα, τι μπουκάλι και ποια συνταγή ακολούθησες;

Κάποια συχνά λάθη:

Διαρροή στην ένωση με το μπουκάλι

Το σωληνάκι στο μπουκάλι δεν πρέπει να είναι μέσα στο μείγμα.

Αν η μαγιά μπήκε σε καυτό νερό "πέθανε"

Link to comment
Share on other sites

η μαγια και το μπουκαλι δεν εχουν κανενα προβλημα απλα οταν βγαζω τον διαχυτηρα απο το σωληνακι τοτε βγαινει ελευθερα το co2 απο το σωληνακι

Link to comment
Share on other sites

Tι διαχυτήρα, τι μπουκάλι και ποια συνταγή ακολούθησες;

πχ αν χρησιμοποίησες κεραμικό διαχυτήρα δύσκολα θα δεις φυσαλίδες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο τύπος διαχυτήρων θέλει μεγάλη πίεση για να δουλέψει.Σου προτείνω να βάλεις μια σκάλα διάχυσης.

Link to comment
Share on other sites

Με σωστό μείγμα θα έχεις πίεση τις πρώτες ημέρες,Μετά?

Link to comment
Share on other sites

Με σωστό μείγμα θα έχεις πίεση τις πρώτες ημέρες,Μετά?

επειδη θα μειωνεται το μειγμα θα μειωνεται και η πιεση? αεροπετρα μπορω να βαλω?

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Και κατσαρόλα ανάποδη μπορείς να βάλεις. :D

Το θέμα είναι ποιο εξάρτημα έχει την καλύτερη απόδοση για το σύστημά σου.Η αερόπετρα δεν κάνει σωστή διάχυση.

Η σκάλα θα σου κάνει απόσβεση χρημάτων σύντομα αν υπολογίσεις πόσο μείγμα θα πετάς λόγω χαμηλής πιέσεως,με το διαχυτήρα που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε τι βρηκα στο νετ. αυτο το βιντεακι ειναι με co2 διαχυτηρα(diy)και δουλευει μια χαρα.σε μενα γιατι οχι? ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει κεραμικό διαχυτήρα με DIY αλλά με μπουκάλι από κόκα, και πολύ καλή στεγανοποίηση στις ενώσεις. Επίσης με μεγαλύτερη ποσότητα μαγιάς (ένα ολόκληρο φακελλάκι) για να αυξηθεί η παροχή. Το θέμα είναι ότι πρέπει να το αλλάζεις συχνά. Επίσης ένα πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι όταν βάζεις τον διαχυτήρα μέσα στο ενυδρείο και πριν αρχίσει η παραγωγή του co2, αυτός γεμίζει με νερό που η μικρή πίεση δεν μπορεί να το διώξει και το πίεζα εγώ να φύγει με μία σύριγγα.

Link to comment
Share on other sites

εγω την μαγια την εβαλα απο κυβακι δηλαδη ας πουμε οτι ηταν φρεσκια αυτη που εβαλα...κακο?

Καλυτερα θα ηταν απο φακελακι ,δρα καλυτερα αυτη νομιζω. ;)

Link to comment
Share on other sites

στα πετ σιτυ που ειχα παει μια φορα για να βρω αυτον τον διαχυτηρα ρωτησα και για την μαγια που θα πρεπει να βαλω μεσα και μου ειπε οτι η φρεσκια θα εχει καλυτερα αποτελεσματα...τωρα δεν ξερω τι να πω..οποτε θα πρεπει να προχωρησω σε αλλο μειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...