Jump to content

Siporax της Sera ή της μαϊμούς?


maneni

Recommended Posts

Μπορεις να μου πεις πως καποιος απο εμας θα μπορεσει α εκυβωτησει σε 1λτρ ακριβως σιποραξ??

Δεν ειναι καθολου ευκολο. Παντα θα υπαρχουν εσωτερικα κενα. Για να μπορεσεις να υπολογισεις το φαινομενο όγκο (δηλαδη ογκο κενοων και συμπαγή όγκο) θελει μια συγκεκριμενη διαδικασία και μαλιστα να επαναληυθει αρκετες φορες μεχρι να βρεις το μέσο όρο.

Πιστευεις οτι καποιος από εδω μεσα μπορει να το κανει??

Δε μιλαμε για κιλα, αλλα για γραμμαρια και απαιτείται ακρίβεια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να το πω κι εγώ το κουλό μου?

Πάρε έναν ογκομετρικό 2 λίτρων, πάρε και ένα κιλό από το κάθε υλικό, γέμισε ένα λίτρο του ογκομετρικού με νερό, ρίξε μέσα ένα κιλό στεγνό σίποραξ "χύμα", ταρακούνησε για να φύγει ο αέρας και σημείωσε που έφτασε η στάθμη, επανέλαβε και για ένα κιλό σίποραξ από το γνωστό και σύγκρινε τις 2 στάθμες.

Αν είναι ίσες τότε έχουν το ίδιο ειδικό βάρος δηλαδή ίδια αναλογία βάρους/όγκο.

Έτσι βρίσκανε παλιά αν τα μέταλλα ήταν νοθευμένα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

viciouscircle το ειδικό βάρος πρέπει λογικά να είναι ίδιο... ο όγκος όμως (ενός λίτρου υλικού) διαφέρει λόγο διαφοράς μέγεθος τους... δεν μας ενδιαφέρει ο συμπαγής όγκος του υλικού αλλά ο γενικός όγκος του.

Θεωρώ ότι με μια ζυγαριά μαγειρικής, όλες οι νέες είναι ψηφιακές με ακρίβεια 2 γραμ., και την χρήση ενός πλαστικού τάπερ περίπου 750 έως 1000ml μπορεί κάποιος εύκολα να καταλάβει εάν υπάρχει διαφορά…. Γεμίζεις το τάπερ έως πάνω το κουνάς λίγο εάν χρειαστεί το συμπληρώνεις… δύο τρεις φορές να το κάνει κάποιος θα βγάλει εύκολα το μέσο βάρος του υλικού…

Αλλά γιατί να παιδεύετε κάποιος με τέτοια κανονικά πρέπει η εταιρία να έχει τα στοιχεία αυτά σε ακρίβεια γραμμαρίου.

Η SERA τα παρουσιάζει ως 2 διαφορετικά προϊόντα:

To sera siporax 15 mm που είναι το συσκευασμένο σε ένα λίτρο και το 1 λίτρο περιέχει 285 γρ υλικό (ή 3,5 λίτρα υλικό έχουν βάρος 1 kg)

Το sera siporax pond 25 mm και λέει υπάρχει σε συσκευασίες των 10 και 50 λίτρων… βάρος δεν λέει αλλά με απλή λογική 1 λίτρο θα ζυγίζει λιγότερο.

Υπόψη πως το 1 λίτρο sera siporax mini είναι 540 γρ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Ξέρει κάποιος κάθε πότε το αλλάζουμε το χύμα siporax

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος κάθε πότε το αλλάζουμε το χύμα siporax

Δεν υπάρχει ακριβής χρόνος αλλαγής του χύμα όπως είπες siporax γιατί το εχω και εγώ το οποίο λειτουργεί περίπου δύο χρόνια.Τα υλικά αυτά τα αλλάζουμε όταν δούμε οτι αρχίζουν να λυώνουν και η αλλαγή γίνεται σταδιακά.

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα... Άρα ότι κυκλοφορεί σε siporax χύμα είναι στην ουσία για λίμνες;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ακριβής χρόνος αλλαγής του χύμα όπως είπες siporax γιατί το εχω και εγώ το οποίο λειτουργεί περίπου δύο χρόνια.Τα υλικά αυτά τα αλλάζουμε όταν δούμε οτι αρχίζουν να λυώνουν και η αλλαγή γίνεται σταδιακά.

:(:blink:

το λέω γιατί μου είπαν σε διάφορα Pet shop ότι είτε είναι χύμα είτε σε κουτί κάθε 3 μήνες θέλει αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

το λέω γιατί μου είπαν σε διάφορα Pet shop ότι είτε είναι χύμα είτε σε κουτί κάθε 3 μήνες θέλει αλλαγή

Δεν συμφωνώ με αυτό ,πάντως ακολούθησε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω και θα είσαι μια χαρά :(

Link to comment
Share on other sites

το λέω γιατί μου είπαν σε διάφορα Pet shop ότι είτε είναι χύμα είτε σε κουτί κάθε 3 μήνες θέλει αλλαγή

Αυτοί θα σου πουν τα πάντα για να πουλήσουν... ευτυχώς υπάρχουν και (ελάχιστες μεν αλλά υπάρχουν) εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

το λέω γιατί μου είπαν σε διάφορα Pet shop ότι είτε είναι χύμα είτε σε κουτί κάθε 3 μήνες θέλει αλλαγή

:(:blink:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι συμβουλές ορισμένων πετ σοπ βλάπτουν σοβαρά την υγεία (των ψαριών) και το πορτοφόλι...

Link to comment
Share on other sites

:):D

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι συμβουλές ορισμένων πετ σοπ βλάπτουν σοβαρά την υγεία (των ψαριών) και το πορτοφόλι...

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα εχετε παρατηρησει οτι στα κεραμικα υλικα (αναλογα και το ειδος του ενυδρειου οπως και την προφιλτρανση και τη μηχανικη φιλτρανση) βουλωνουν οι ποροι τους με σκουπιδι/λασπη κλπ.

Μεσα στους πορους κατοικουν τα βακτηρια.

Αν οι ποροι γεμιζουν με λασπη ή υπολειματα νεκρης βιολογιας, τοτε δεν μπορουν να αποδωσουν σωστα τα βιολογικα υλικα.

Αυτα τα υπολειματα δεν φευγουν με ενα απλο ταρακουνημα μεσα σε νερο απο το ενυδρειο που κανουμε συνηθως.

Ανα διαστηματα νομιζω οτι πρεπει μερος του υλικου να καθαριζεται εντελως (εως και απολυμαινονται).

Εγω παντως ανα εξαμηνο το 1/3 του υλικου το κανω "γυαλι" με καυτο νερο και πιεση και συμπληρωνω και λιγο καινουριο αφου καποια υλικα ειναι μ****α και τριβονται (οχι το σιποραξ) με αποτελεσμα να μειωνεται ο ογκος τους.

Με το που το κανω βλεπω βελτιωση σε ολα (νερο, ψαρια που εχουν αρχισει να "πεφτουν").

Καποιος γνωστος επαγγελματιας, γνωριζω οτι καθε 2.5 - 3 χρονια αλλαζει το μισο υλικο της φιλτρανσης των ενυδρειων του καταστηματος του με καινουριο.(φυσικα δεν χρησιμοποιει ακριβο υλικο και μπορει να το κανει).

Χρησιμοποιωντας αυτη τη λογικη σαν επιχειρημα (αλλα βασικα για το επιπλεον κερδος απο τις πωλησεις), καποια καταστηματα δεν φοβουνται να προτεινουν αλλαγη μερους του υλικου.

Το ιδιο κανουν και πολλες εταιρειες που τα κατασκευαζουν, αλλες πιο συχνα και αλλες πολυ αραια.

Κακο στα ψαρια δεν κανουν παντως οι συμβουλες αυτες. Μαλλον καλο κανουν.

Πιστευω ομως οτι δεν χρειαζεται να ειναι τοσο συχνη η αντικατασταση καποιων υλικων οπως προτεινεται "επισημως", και πιστευω επισης οτι το ιδιο αποτελεσμα θα εχουμε και χωρις αλλαγη του υλικου, αλλα με καλο καθαρισμο (ειτε βρασιμο, ειτε απολυμανση).

Για οσους βαριουνται τη συντηρηση αυτη ή/και δεν εχουν οικονομικο προβλημα να αγορασουν ενα ποσοστο νεου υλικου, δεν ειναι απαγορευτικο να το κανουν αντι λεπτομερους συντηρησης καθε 1-3 χρονια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...