Jump to content

Recommended Posts

Σημερα το πρωι ειδα οτι ενα θηλικο πλατυ καθεται χαμηλα κοντα στο χαλικι σε σκιερο μερος με μαζεμενα τα πτερυγια του και την ουρα του,καποιο εμφανες αλλο σημαδι δεν μπορω να δω,εχω και τον οδηγω της sera για διαγνωση ασθενειων αλλα δεν βρηκα κατι να ταιριαζει!

Τις 2 προηγουμενες μερες την κυνηγουσε ο αρσενικος μερικες φορες παντως!

Εχω και ενυδρειο με τις ιδιες συνθηκες αλλα με 1 βαθμο λιγοτερο σε θερμοκρασια,αν χρειαστει μπορω να την μεταφερω εκει για καποια θεραπεια!το εχω για ωρα αναγκης χωρις ψαρια με νερο που το αλλαζω απο τα κανονικο μου ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα για να δούμε κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου και προχωράμε :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

Απο σημερα το πρωι καθεται στο ιδιο σημειο,κοντα στο χαλικι σε σκιερο μερος,με μαζεμενα τα πτερυγια του και την ουρα του.Καποιο αλλο εμφανες σημαδι δεν υπαρχει!

Ο αρσενικος την κυνηγουσε τις 2 τελεφταιες μερες μερικες φορες!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:54

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):υποθετω 1 λιτρο,εχει βιολογικο υλικο,μπλε σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρονος χωρις αλλα προβληματα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 πλατυ 3 ξιφοφορους 1 βορνεο, 5 αμανο 7 red cherry 2 zebra snail 2 apple snail

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγες νερου καθε 15 το 30%,προετοιμασια νερου τουλαχιστον 24 ωρες πριν με aquatan toxivec πριν kai nitrivec μετα την αλλαγη.

Ταισμα 2 φορες την ημερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH:6

- GH:20

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 15

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips: ναι

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: πλατυ

- Ιστορικό Ψαριού: απο τον σεπτεμβρη

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: μαζεμενα πτερυγια και καθεται κοντα στον πατο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: καμια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Εφαγε κανονικα και σηκωσε τα πτερυγια του κανονικα τωρα που εψαχνε για φαγητο!

Αυριο το πρωι θα δω παλι τι κανει!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μας έβαλες φωτογραφίες, δεν έχω εικόνα του ψαριού. Οπότε θα το αφήσω στην κρίση σου...

Το φάρμακο που θα χρησιμοποιήσεις είναι το Sera Omnipur. Αν το ψαράκι βλέπεις πως δεν είναι στα τελευταία του κι έχει ακόμα δυνάμεις, προτείνω να γίνει θεραπεία υπό την μορφή μπάνιου. Δηλαδή σε κάποιο δοχείο θα βάλεις νερό ενυδρείου, μία αεραντλία, το φάρμακο στην πρέπουσα δοσολογία και θα βάλεις μέσα στο ψαράκι για μισή ώρα. Θα επαναλαμβάνεις τη θεραπεία καθημερινά για 7 μέρες (βάση οδηγιών). Από την 3η-4η μέρα λογικά πρέπει να δεις θετικές εξελίξεις.

Αν τώρα το ψαράκι σου είναι σχετικά τραγική κατάσταση, τα μπάνια θα το στρεσάρουν και ίσως να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση η λύση είναι να πέσει το φάρμακο σε όλο το ενυδρείο. Σε αυτή τη περίπτωση όμως φοβάμαι το τι θα απογίνουν τα ασπόνδυλά σου.

Κρίνε και πράξε όπως νομίζεις καλύτερα.

Καλό θα ήταν να μας κάνεις καθημερινή ενημέρωση εδώ μέσα για να παρακολουθούμε τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες δεν μπορω να ανεβασω με κανενα τροπο!Αν ειχες δει την παρουσιαση μου θα καταλαβαινες!

η εικονα του ψαριου ειναι οπως την περιγραφω δεν νομιζω να χρειαζεται λεπτομεριες,αν ειχε κατι στο δερμα του η στα πτερυγια του τοτε θα καταλαβαινα την χρησιμοτητα μιας φωτο!

Τι ασθενεια εχει?

πρεπει να μπει σε ενυδρειο καραντινα η αυτα που λες τα κανω σε ενα μπολ και μετα το τοποθετω παλι μετα απο λιγο στο ενυδρειο καθε μερα?

Link to comment
Share on other sites

το omnipur ειναι γενικης χρησης δηλαδη?

δεν ξερουμε τι εχει και απλα το δινουμε?

δεν το εχω σπιτι,εχω μονο ectopur και costapur για ωρα αναγκης,το λεω γιατι αυριο εινια κυριακη!

Link to comment
Share on other sites

Το omnipur είναι γενικής χρήσης και θα σου θεραπεύσει το ψάρι εφόσον η ασθένεια δεν είναι προχωρημένη και μπορούν να λειτουργήσουν ακόμα οι αμυντικοί μηχανισμοί του ψαριού.

Σε ποια περιοχή μένεις?

Μήπως κάποιος φίλος σου ή συνχομπίστας εδώ από το φόρουμ έχει το φάρμακο και μπορεί να στο δανείσει μέχρι την Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Κουκακι ειμαι!Αν μπορουσε καποιος θα το εκτιμουσα!

Απο τις μετρησεις μου βγηκε καποιο συμπερασμα?

ειναι κατι που δεν παει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Κουκακι ειμαι!Αν μπορουσε καποιος θα το εκτιμουσα!

Απο τις μετρησεις μου βγηκε καποιο συμπερασμα?

ειναι κατι που δεν παει καλα?

Οι μετρήσεις σου είναι εντάξει. Από που προέκυψε το πρόβλημα δεν μπορώ να σου πω καθότι φαίνονται όλα φυσιολογικά.

Αν γράψε στις αγγελίες τι ψάχνεις. Στην χειρότερη, απλά θα περιμένεις μέχρι αύριο, αλλά δεν ξέρουμε πόσο κακό θα είναι αυτό για το ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βλεπω το ψαρι μου να εινια φυσιολογικο.Ετσι δειχνει τουλαχιστον!

Ισως να ηταν στρες απο τον αρσενικο και το κυνηγι του?

Θα παρω και αυριο το φαρμακο καλου κακου και θα σας ενημερωνω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εινια το ψαρακι αλλα πηρα omnipur και το εβαλα στο ενυδρειο καραντινα που εχω μαζι με αεραντλια και φαρμακο.

24 ωρες λεει να το αφησω!

Το φαρμακο δεν λεει οτι βλαπτει τα ασπονδυλα παντως,παρολα αυτα ενα tiger snail που βρησκεται στο ενυδρειακι αυτο για να το διατηρει καθαρο,τωρα το αφαιρεσα μην μου παθει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εινια το ψαρακι αλλα πηρα omnipur και το εβαλα στο ενυδρειο καραντινα που εχω μαζι με αεραντλια και φαρμακο.

24 ωρες λεει να το αφησω!

Το φαρμακο δεν λεει οτι βλαπτει τα ασπονδυλα παντως,παρολα αυτα ενα tiger snail που βρησκεται στο ενυδρειακι αυτο για να το διατηρει καθαρο,τωρα το αφαιρεσα μην μου παθει τιποτα!

Η μορφή μπάνιου που σου ανέφερα είναι να αφήσεις το ψάρι κανένα μισάωρο. Μη το ταλαιπωρήσεις 24 ώρες, κυρίως εφόσον λες ότι το βλέπεις πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ηδη αφησει 12 ωρες.ετσι εγραφε στις οδηγιες και ειπα να τις ακολουθησω!τωρα να αφησω να συμληρωθουν οι 24 η να το βγαλω και τελειωνει εδω?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το βγάλεις ;) Κανε του τα μισάωρα μπάνια που πρότεινε ο Storm για μερικές μέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα ιδια περισταση!!!εχω 1 αρσενικο και 3 θηλικα πλατι

το αρσενικο κινιγουσε σηνεχεια την μια θηλικια...με αποτελεσμα να κατεβει κατω και να εχει ξαπλοσει στο χαλικι.....εγω νομιζα οτι θα τα κακαροση...αλλα μετα απο 2-3 μερες ειναι παλι φισιολογικια....εγω την εβαλα μεσα στο διχνει και της εδοσα λιγι σπιρουλινα....και απο τοτε ειναι μια χαρα ;))

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι πια,οπως πριν.

Σημερα εβαλα και μια spirulina της sera.

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν εχει γεννησει γιατι μικρη την πηρα και γεννα δεν εχω δει απο αυτη!

Τωρα αν ειναι εγκυος δεν ξερω μιας και ολα τα θηλικα μου ειναι λιγο πιο στρουμπουλα απο τα αρσενικα!

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι εγινε αυτο απο το στρεςς που ειναι η προτη φορα....παντος ουτε εμενα με εχει γενιση ακομα....εγω την δικια μου απο το ενυδριο μου μεγαλοσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...