Jump to content

Τα πραγματα σοβαρεψαν!!!


Recommended Posts

Δυο μερες πιο πριν ειχα κανει ενα ποστ για τα φυτα μου που ειναι τριπες και με βαση τις συμβουλες που μου δωσατε αγαρασα καλιο και ταμπλετες... σημερα ομως τα φυτα αρχισαν να κιτρινιζουν και να μαραιονται...

τι μπορω να κανω????

post-30850-1290268739_thumb.jpg

post-30850-1290268765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυο μερες πιο πριν ειχα κανει ενα ποστ για τα φυτα μου που ειναι τριπες και με βαση τις συμβουλες που μου δωσατε αγαρασα καλιο και ταμπλετες... σημερα ομως τα φυτα αρχισαν να κιτρινιζουν και να μαραιονται...

τι μπορω να κανω????

οι τρύπες πιθανόν να οφείλονται σε ασθένεια των κρυπτοκορίνων , κόψε τα κίτρινα φύλα και περίμενε για εξελίξεις.

σε εμένα απο τα 3 φυτά το ενα συνήλθε πλήρως.( τα άλλα τα είχα βγάλει )

μήν το παρακάνεις με λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

οι τρύπες πιθανόν να οφείλονται σε ασθένεια των κρυπτοκορίνων , κόψε τα κίτρινα φύλα και περίμενε για εξελίξεις.

σε εμένα απο τα 3 φυτά το ενα συνήλθε πλήρως.( τα άλλα τα είχα βγάλει )

μήν το παρακάνεις με λίπασμα.

οκ τα εκοψα αν και μου ειχαν πει οτι μπορει να ειναι θεμα καλιου... κατι ασχετο μηπως ειναι λιγος ο φωτισμος που εχω???

1 λαμπα 14w 4000Κ

1 λαμπα 18w 10000Κ με ανακλαστηρες...

Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε την 10000 με κάποια κατάλληλη για φυτά, αυτή είναι λίγο άχρηστη, μέχρι τότε αν μπορείς δώσε ανακλαστήρες στην 4000, επίσης πάρε ζουμάκι γενικό λίπασμα, υπογραμμίζω γενικό

Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε την 10000 με κάποια κατάλληλη για φυτά, αυτή είναι λίγο άχρηστη, μέχρι τότε αν μπορείς δώσε ανακλαστήρες στην 4000, επίσης πάρε ζουμάκι γενικό λίπασμα, υπογραμμίζω γενικό

απο λιπασμα ειμαι οκ... εχθες εβαλα μια ταμπλετα ( την εσπασα και την εβαλα σε διαγορα σημεια ) και υγρο λιπασμα της seachem... οσο για τον φωτισμο να παρω μια πληρους φασματος??? και σε τι κελβιν???

Link to comment
Share on other sites

απο λιπασμα ειμαι οκ... εχθες εβαλα μια ταμπλετα ( την εσπασα και την εβαλα σε διαγορα σημεια ) και υγρο λιπασμα της seachem... οσο για τον φωτισμο να παρω μια πληρους φασματος??? και σε τι κελβιν???

Αν πάρεις από εταιρία ενυδρειακών αρκεί να είναι κατάλληλη για φυτά, αλλιώς 4000-8500 περιέχουν γενικά ακτινοβολία που αξιοποιείται για φωτοσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις από εταιρία ενυδρειακών αρκεί να είναι κατάλληλη για φυτά, αλλιώς 4000-8500 περιέχουν γενικά ακτινοβολία που αξιοποιείται για φωτοσύνθεση.

εχω ρωτηση για την sylvania grolux σε 3 μαγαζια με ηλεκτρολογικα ειδη και δεν την ειχαν... απο ενυδρειακα δεν προκειται να αγορασω γιατι κανουν 20 ευρω... δεν παιζει ρολο τα lumens που εχει η καθε λαμπα???

Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτηση για την sylvania grolux σε 3 μαγαζια με ηλεκτρολογικα ειδη και δεν την ειχαν... απο ενυδρειακα δεν προκειται να αγορασω γιατι κανουν 20 ευρω... δεν παιζει ρολο τα lumens που εχει η καθε λαμπα???

Τα κέλβιν είναι η ακτινοβολία, τα lumen η δύναμη, τα lumen συνδέονται αναλογικά με το ρεύμα που καίει η λάμπα οπότε για πρακτικούς λόγους μετράμε τη δύναμη με watt, αν έχεις πολύ δύναμη αλλά ακατάλληλη ακτινοβολία ή το αντίστροφο δεν κάνεις δουλειά.

Γενικά για τις Τ8 λάμπες που έχεις θες 0,3-0,5 watt/lt στα kelvin που αναφέρω πιο πάνω έτσι ώστε να έχεις ένα καλό φως για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχα διαβασει οτι το καλυτερο που μπορεις να εχεις ειναι 1w/λιτρο οπως και 30-50 lumens/λιτρο...

οσο για της λαμπες διαβασα οτι οι τυπου πληρους φασματος πλησιαζουν πιο πολυ στις ακτινες του ηλιου....

Ισχει???

επησης σκεφτικα να βαλω 1 πληρους φασματος και 2 three band... (καλη ιδεα ή να την πεταξω στα σκουπιδια???)

εαν ειναι καλη σε τι κελβιν να ειναι η καθε λαμπα???

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο-χειρότερο, υπάρχει κατάλληλο-ακατάλληλο ανάλογα με το θες.

Αν θες πολλά και απαιτητικά φυτά το 1w/l είναι μια καλή υποδομή, κάποιες φορές θες και 2 και παραπάνω μιας και οι παράγοντες είναι πολλοί (ύψος ενυδρείου, ύψος φυτών κλπ) για ένα ενυδρείο μέτρια φυτεμένο με μέτριας ανάπτυξης φυτά 0,4-0,6 w/l κατάλληλου φωτός συνήθως αρκούν για να ισορροπήσει το ενυδρείο.

Πλήρους φάσματος ξέρω οτι βγάζει η jbl που έχει αρκετά ψηλές τιμές, αν βρεις κάτι από ηλεκτρολογικά με ενδιαφέρει, επίσης και εκεί αναγράφονται kelvin, γενικά τα kelvin που αναγράφονται δεν σημαίνει οτι είναι τα μοναδικά kelvin που βγάζει η λάμπα, είναι τα επικρατέστερα μέσα στο φάσμα της.

Δες εδώ:

JBL_Tropic_Ultra_T5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο-χειρότερο, υπάρχει κατάλληλο-ακατάλληλο ανάλογα με το θες.

Αν θες πολλά και απαιτητικά φυτά το 1w/l είναι μια καλή υποδομή, κάποιες φορές θες και 2 και παραπάνω μιας και οι παράγοντες είναι πολλοί (ύψος ενυδρείου, ύψος φυτών κλπ) για ένα ενυδρείο μέτρια φυτεμένο με μέτριας ανάπτυξης φυτά 0,4-0,6 w/l κατάλληλου φωτός συνήθως αρκούν για να ισορροπήσει το ενυδρείο.

Πλήρους φάσματος ξέρω οτι βγάζει η jbl που έχει αρκετά ψηλές τιμές, αν βρεις κάτι από ηλεκτρολογικά με ενδιαφέρει, επίσης και εκεί αναγράφονται kelvin, γενικά τα kelvin που αναγράφονται δεν σημαίνει οτι είναι τα μοναδικά kelvin που βγάζει η λάμπα, είναι τα επικρατέστερα μέσα στο φάσμα της.

Δες εδώ:

JBL_Tropic_Ultra_T5.jpg

οκ φιλαρακι ευχαριστω πολυ... εισαι πολυ κατατοπιστικος!!! για τις λαμπες πληρους φασματος θα ψαξω και θα σου στειλω πμ... (ηλεκτρολογια σπουδαζω και εχω μαγαζι με δικους μου ανθρωπους) θα τους κανω ανω κατω !!!!! :D:thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Μην ξεχνάς όμως, δεν φτάνει να είναι πλήρους φάσματος, πρέπει να ξέρεις και τα kelvin στα οποία κινείται, επειδή έχω δυσκολευτεί σε κάποιες μάρκες με τα kelvin ίσως χρειαστεί να το πας με nm-νανόμετρα που είναι κάτι σχετικό, αν δεν μπορείς τότε θα πας σε χρώμα πχ cool white, warm white κλπ, βρήκα αυτό:

Warm/soft white ≤ 3,000

(Bright) white 3,500

Cool white 4,000

Daylight ≥ 5,000

Αλλά εκεί αν δεις τα σκούρα παίρνεις τηλέφωνο την εταιρία.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με οσα εχω διαβασει απο διαφορα site....

Kelvin αφορα το χρωμα του φωτος. Μια λαμπα μπορει να εχει 8500Κ ή 4000Κ και παλι να μην ειναι καταλληλη για φυτα αν δεν εχει τα απαραιτητα nm( Απαρετητα nm ειναι στο κοκκινο και στο μπλε....) Οποτε ειναι μονο για το χρωμα της λαμπας και την ενταση.... Τα Lumenς τηυς καθε λαμπας ειναι ποσο χαμηλοτερα μπορει να φτασει στον βυθο το φως της. μια λαμπα με 3000 lumen σιγουρα εχει περρισοτερα ωφελη απο μια με 1500 lumen. Αυτο δεν ειναι αντιλιξιμο στο ματι.....

Οποτε πρεπει να ξερουμε αν τα nm της καθε λαμπας ειναι καταλληλα για φυτα και μετα να δουμε τι kelvin θελουμε να εχουμε για χρωματικες αποζχρωσεις στο ενυδρειο μας.

Η αληθεια ειναι οτι το 99% των καταστηματων δεν εχουν ολες τις λαμπεσ απλα γιατι ειναι πολλα τα ειδη, τα μηκη, και οι εταιριες. Και απο εμας ο καθενας ζηταει οτι του αρεσει....

Λοιπον περιμενω να με διορθωσεται αν νομιζει καποιος οτι εχω λαθος καπου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Μην ξεχνάς όμως, δεν φτάνει να είναι πλήρους φάσματος, πρέπει να ξέρεις και τα kelvin στα οποία κινείται, επειδή έχω δυσκολευτεί σε κάποιες μάρκες με τα kelvin ίσως χρειαστεί να το πας με nm-νανόμετρα που είναι κάτι σχετικό, αν δεν μπορείς τότε θα πας σε χρώμα πχ cool white, warm white κλπ, βρήκα αυτό:

Warm/soft white ≤ 3,000

(Bright) white 3,500

Cool white 4,000

Daylight ≥ 5,000

Αλλά εκεί αν δεις τα σκούρα παίρνεις τηλέφωνο την εταιρία.

μια πληρους φασματος 6500Κ μια three band στα 5000Κ και μια sylvania grolux... Αυτα θελω να βαλω και πιστευω οτι θα ειμαι οκ... και με τα βατ και με τα lumens καθως η three band εχει πολλα lumens και η πιο glolux που ειναι απο τις πιο διαδεδωμενες λαμπες!!!

Ειμαι σωστος??? ;):rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Sylvania Grolux ποια απο ολες?

Εχει με 8500, με 6500, και με 3200 Κelvin. Ολες ειναι καλες για τα φυτα απλα στα χαμηλα κελωιν ειναι ροζ και στα 8500 ειναι λευκη.

Ανα λογα παντα τι ενυδρειο εχεις. Αν αναπαριστας καποιο βιοτοπο π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Sylvania Grolux ποια απο ολες?

Εχει με 8500, με 6500, και με 3200 Κelvin. Ολες ειναι καλες για τα φυτα απλα στα χαμηλα κελωιν ειναι ροζ και στα 8500 ειναι λευκη.

Ανα λογα παντα τι ενυδρειο εχεις. Αν αναπαριστας καποιο βιοτοπο π.χ.

σκέφτομαι για αυτήν των 6500Κ... Για αρχή θέλω να δω ικανοποιητική ανάπτυξη στα φυτά μου και μόλις μάθω και άλλα πράγματα τότε θα προχωρήσω σε βιότοπο... δεν μπορώ να πέσω κατευθείαν στα βαθιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...