Jump to content

Co2kit βοηθεια για αγορα


Recommended Posts

Καλησπερα.Αν αγορασω μανομετρα ηλεκτροβανα eheim co2 reactor και σωληνακι εκτος απο μπουκαλοα θα χρειαστω κατι ακομα?πεχα κοντρολερ θα παρω αργοτερα.Ειναι αυτα post-17095-1290340874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να πάρεις έναν bubble counter για να μετράς την ποσότητα διοξειδίου που θα μπαίνει στο ενυδρείο,

ένα ανεπίστροφο που θα επιτρέπει να περνάει το διοξείδιο στο ενυδρείο και θα κόβει την αντίθετη ροή (νερό προς την μπουκάλα) και έναν χρονοδιακόπτη για να ανοιγοκλείνει την βάνα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα παραγγειλα αυτα που ειναι παραπανω στη φωτο 75 ευροπουλα καλα ειναι?Αντεπιστροφη βαλβιδα εχω και χρονοδιακοπτη σε αυτον που ειναι και ο φωτισμος.Τωρα μενει η μπουκαλα.Ξερει κανεις αν τα συγκεκριμενα μανομετρα ειναι ποιοτηκα?Παντως ειναι ιταλικα και οχι κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας εμπειρος σε co2?Πρωτη φορα θα βαλω ειμαι καλα με αυτα στη φωτο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να πάρεις έναν bubble counter για να μετράς την ποσότητα διοξειδίου που θα μπαίνει στο ενυδρείο,

ένα ανεπίστροφο που θα επιτρέπει να περνάει το διοξείδιο στο ενυδρείο και θα κόβει την αντίθετη ροή (νερό προς την μπουκάλα) και έναν χρονοδιακόπτη για να ανοιγοκλείνει την βάνα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Κανενας εμπειρος σε co2?Πρωτη φορα θα βαλω ειμαι καλα με αυτα στη φωτο? ;)

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις ουσιαστικές απαντήσεις για εξοπλισμό που είναι "no name".

Σε χρώμα ωραία φαίνονται τα πράγματα.Σε ποιότητα και ασφάλεια?Μιλάμε για σύστημα υψηλής πιέσεως

και η χρήση του πρέπει να γίνεται με προσοχή και με αξιόπιστο εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις ουσιαστικές απαντήσεις για εξοπλισμό που είναι "no name".

Σε χρώμα ωραία φαίνονται τα πράγματα.Σε ποιότητα και ασφάλεια?Μιλάμε για σύστημα υψηλής πιέσεως

και η χρήση του πρέπει να γίνεται με προσοχή και με αξιόπιστο εξοπλισμό.

Τα μανομετρα ειναι ιταλικα και η μπουκαλα που θα παρω δεν ειναι πυροσβεστηρας αλλα μπουκαλα για co2 γερμανικη.

Link to comment
Share on other sites

Η προέλευση δεν προσδίδει πάντα αξιοπιστία.

Μικρο-ρυθμιστική βαλβίδα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Η προέλευση δεν προσδίδει πάντα αξιοπιστία.

Μικρο-ρυθμιστική βαλβίδα έχει;

Οχι δεν εχει.Το ρυθμισα να βγαζει 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο στον μετρητη φυσαλιδων και το εχω βαλει να ανοιγοκλεινει μαζι με τον φωτισμο.

post-17095-1290814913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο μανομετρο που δειχνει την πιεση της μπουκαλας εχω 60bar στο αλλο μανομετρο που δειχνει την πιεση του δικτυου εχω 0 :rasp: οταν ανοιγω την βαλβιδα για να το παω στο 1.5bar βγαζει με δυναμη φυσαλιδες σαν να φυσας δυνατα με καλαμακι σε νερο.Ο διαχυτης που εχω ειναι σκαλα διαχυσης αυτο που κανει τις φυσαλιδες να πηγαινουν ζιγκ ζαγκ.Τι μπορει να φταιει?Τωρα το εχω βαλκει να βγαζει 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο στο μετρητη φυσαλιδων αλλα εχω 0bar.Αν παρω αλλο διαχυτη οπως αυτον post-17095-1290849791_thumb.jpg

θα ειναι καλυτερα λετε? ;):rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι εχω και αυτον τον διαχυτη http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1363

Αν βαλω αυτον θα δουλεψει καλυτερα σε 1.5 bar?Πως δουλευει αυτος?Πρεπει να βαλω και λιγο νερο μεσα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Στο μανομετρο που δειχνει την πιεση της μπουκαλας εχω 60bar στο αλλο μανομετρο που δειχνει την πιεση του δικτυου εχω 0 :hysterical: οταν ανοιγω την βαλβιδα για να το παω στο 1.5bar βγαζει με δυναμη φυσαλιδες σαν να φυσας δυνατα με καλαμακι σε νερο.Ο διαχυτης που εχω ειναι σκαλα διαχυσης αυτο που κανει τις φυσαλιδες να πηγαινουν ζιγκ ζαγκ.Τι μπορει να φταιει?Τωρα το εχω βαλκει να βγαζει 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο στο μετρητη φυσαλιδων αλλα εχω 0bar.Αν παρω αλλο διαχυτη οπως αυτον post-17095-1290849791_thumb.jpg

θα ειναι καλυτερα λετε? ;):rasp::rasp:

Βγάζει πολλές φυσαλίδες γιατι δεν έχεις μικρορυθμιστική βαλβίδα :rasp:

Όσο για την διάχυση η σκάλα δεν νομίζω ότι κάνει δουλεία με μπουκάλα για ένα σύστημα με DIY καλή είναι αλλά όχι για μπουκάλα τον διαχυτήρα που δείχνεις δεν τον ξέρω για αν σου πω τη γνώμη μου, εγώ πάντως είχα πάρει αυτό καλό είναι αλλά πολύ μπούγιο μέσα στο ενυδρείο μετά έβαλα να πέφτει το CO2 μέσα σε ένα φίλτρο γεμάτο με μπάλες πλαστικές βιολογίας, τέλος κατέληξα εδώ όπου έχω και την καλύτερη διάχυση από όλες τις προηγούμενες μεθόδους.

Καλές οι γνώμες και πληροφορίες αλλά αν δεν πειραματιστούμε λιγάκι δεν γίνεται να αποκτήσουμε ουσιαστικές γνώσεις στο χόμπυ, καλό το διάβασμα και το Internet αλλά το ενυδρείο θέλει πάρα πολύ πρακτική εμπειρία :hysterical:

Πάντα φιλικά και στη διάθεσή σου για περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει πολλές φυσαλίδες γιατι δεν έχεις μικρορυθμιστική βαλβίδα ;)

Όσο για την διάχυση η σκάλα δεν νομίζω ότι κάνει δουλεία με μπουκάλα για ένα σύστημα με DIY καλή είναι αλλά όχι για μπουκάλα τον διαχυτήρα που δείχνεις δεν τον ξέρω για αν σου πω τη γνώμη μου, εγώ πάντως είχα πάρει αυτό καλό είναι αλλά πολύ μπούγιο μέσα στο ενυδρείο μετά έβαλα να πέφτει το CO2 μέσα σε ένα φίλτρο γεμάτο με μπάλες πλαστικές βιολογίας, τέλος κατέληξα εδώ όπου έχω και την καλύτερη διάχυση από όλες τις προηγούμενες μεθόδους.

Καλές οι γνώμες και πληροφορίες αλλά αν δεν πειραματιστούμε λιγάκι δεν γίνεται να αποκτήσουμε ουσιαστικές γνώσεις στο χόμπυ, καλό το διάβασμα και το Internet αλλά το ενυδρείο θέλει πάρα πολύ πρακτική εμπειρία :rasp:

Πάντα φιλικά και στη διάθεσή σου για περισσότερες λεπτομέρειες.

Το δευτερο λινκ τι ειναι διαχυτης?

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο λινκ τι ειναι διαχυτης?

Δεν είναι ακριβώς Διαχυτής μπαίνει στη έξοδο του φίλτρου σου και έχει ένα σωληνάκι που με την πίεση που βγαίνει το νερό από το φίλτρο δημιουργεί υποπίεση στο σωληνάκι και τραβάει αέρα που τον διαλύει στο νερό και κάνει οξυγόνωση αντί λοιπόν για αέρα εγώ του δίνω CO2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτροβανα ανεβαζει θερμοκρασια και μου χαλαει το σωληνακι με αποτελεσμα να εχω διαροη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτροβανα ανεβαζει θερμοκρασια και μου χαλαει το σωληνακι με αποτελεσμα να εχω διαροη. :rasp:

Ειναι χαλασμενη?Πρεπει να αγορασω καινουργια? ;):rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χαλασμενη?Πρεπει να αγορασω καινουργια? ;):rasp::rasp:

Την δοκιμασα βαζωντας την στην μπριζα και μεσα σε δεκα λεπτα δεν μπορεις να την πιασεις απο την υψηλη θερμοκρασια ιδιως τα μεταλικα μερη.Λεω να παραγγειλω αυτη http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2081

Την εχει κανεις?Να την παρω?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ηλεκτρομαγνητικές ανεβάζουν θερμοκρασία.Δεν είναι σφάλμα.

Πως ακριβώς την έχεις συνδέσει;Ενδιάμεσα στο πλαστικό σωληνάκι;

Να σε ενημερώσω οτι μια καλή μικρορυθμιστική βαλβίδα κοστίζει περίπου 14 ευρώ.

Ο τρόπος σύνδεσης σε όλα τα μέρη πρέπει να είναι σωστός γιατί οι πιέσεις είναι μεγάλες.

Προσωπικά έχω δει σωληνάκι να γίνεται μπαλόνι... Το οτι δεν έσκασε είναι μια άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτροβανα ανεβαζει θερμοκρασια και μου χαλαει το σωληνακι με αποτελεσμα να εχω διαροη. ;)

Τι σωληνάκι χρησιμοποιείς;;;; Είναι κατάλληλο για CO2 η χρησιμοποιείς το απλό για αέρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ηλεκτρομαγνητικές ανεβάζουν θερμοκρασία.Δεν είναι σφάλμα.

Πως ακριβώς την έχεις συνδέσει;Ενδιάμεσα στο πλαστικό σωληνάκι;

Να σε ενημερώσω οτι μια καλή μικρορυθμιστική βαλβίδα κοστίζει περίπου 14 ευρώ.

Ο τρόπος σύνδεσης σε όλα τα μέρη πρέπει να είναι σωστός γιατί οι πιέσεις είναι μεγάλες.

Προσωπικά έχω δει σωληνάκι να γίνεται μπαλόνι... Το οτι δεν έσκασε είναι μια άλλη ιστορία.

Το σωληνακι ειναι μαυρο και ειναι για co2 απο τα μανομετρα παει στη ηλεκτρομαγνητικη συνδεμενο οπως λεει η φορα της ηλεκτομαγνητικης μετα παει στο μετρητη φυσαλιδων επειτα στην αντεπιστροφη και μετα στο διαχυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με κινεζικα μανομετρα θα εχω "θεμα" ή ακουγοντας κινεζικα νομιζουμε οτι αυτοματως ειναι και χαλια?Εχω βρει καποια μαζι με ηλεκτρομαγνητικη και μετρητη φυσαλιδων σε καλη τιμη (νομιζω :thumbup: ).Εχω και τα Link για οποιον θελει να μου πει αν αξιζει ή οχι τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...