Jump to content

Αρρωστος Μονομάχος


Recommended Posts

o monomaxos mou exei apoktisei prismeno mati.

den 3erw ton logo alla ipo4iazomai pws prepei na xtipise se koxilia pou exw sti mikri giala pou to exw (13 L).

to exw mazi me 3 alla xriso4ara edw kai 6 mines.

an mporeite na m peite ti mporw na kanw sas parakalw peite m to!

P.S: to exw apomonwsei edw kai liges wres se mikro doxeio

post-31962-1290371495_thumb.jpg

post-31962-1290371528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρχικα προσπαθησε να γραφεις με πεζους ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κανονας. τα χρυσοψαρα τα εχεις μαζι του σε 13λ ενω ειναι κρυου νερου και ο μονομαχος τροπικο ψαρι? επισης το καθε χρυσοψαρο θελει 30 λιτρα το ελαχιστο! βεβαια ολοι ξεκινησαμε με λαθη. για το προβλημα στο ματι καλο ειναι να βγαλεις μια φωτο προφιλ του ψαριου αν μπορεις. καλη συνεχεια ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τους αγγλικούς χαρακτήρες, μόλις τώρα έγινα μέλος.

Για τη γύαλα, όταν πήγα σε pet shop της περιοχής μου και ζήτησα να αγοράσω χρυσόψαρα με ρώτησε ποσα L είναι η γυάλα μου και όταν του ειπα δεν μου είπε πως χρειάζονται 30L το ένα.

Για φωτογραφίες αυτές καταφερα να βγάλω.

ευχαριστω για την απαντηση και τις υποδειξεις!

post-31962-1290376484_thumb.jpg

post-31962-1290376466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε κανεναν μας δεν ειπαν, γιατι πολλοι αναζητουν μονο το κερδος, γιαυτο δεν σου εριξα σε καμια περιπτωση ευθυνες, επειδη στους περισσοτερους το κανουν αυτο. τα χρυσοψαρα θελουν και πολυ καλη φιλτρανση.

το ψαρι εχει αυτο που λεμε pop eye νομιζω ή καπως ετσι απλα επειδη δεν ξερω απο αυτες τις ασθενειες θα σου πουν τα παιδια απο που προερχεται και πως αντιμετωπιζεται.

καλο ειναι να συμπληρωσεις αυτη τη λιστα γιατι θα στη ζητησουν μαλλον μετα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

επισης αν θες ριξε και γενικα μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Που να συμπληρώσω την φόρμα?

Όπως λέει και το link που σου δόθηκε παραπάνω, κάνε copy/paste την φόρμα και πέρασέ την εδώ μέσα συμπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

Εχει φουσκώσει πάρα πολύ το ένα του μάτι. Επίσης έχει μειωθεί η κινητικότητα του και μερικές φορές όταν του βάζω φαγητό δεν βγαίνει στην επιφάνεια για να φάει και πρεπει να χτυπησω το τζάμι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 13

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): μικρό φίλτρο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):8 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 χρυσόψαρα και ένας μονομάχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): καθημερινό ταϊσμα, αλλαγή νερού και καθάρισμα φίλτρου μια φορά την εβδομάδα και μετά την αλλαγή του νερού προσθηκη Biotopol

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:-

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-

- ΝΟ2 (νιτρώδη):-

- ΝΟ3 (νιτρικά):-

- Θερμοκρασία:-

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:-

-Strips:-

-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού: δεν παρουσιασε κανένα πρόβλημα μεχρι τώρα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: φουσκωμένο μάτι και μείωση κινητικότητας

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Είναι τα πρώτα ψάρια που έχω και για αυτό δεν ξερω ακόμη κάποια βασικά πράγματα.

post-31962-1290390156_thumb.jpg

post-31962-1290390206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και από μένα ;) πέρα από το γεγονός ότι τα ψάρια που έχεις μαζί δεν ταιριάζουν και λόγο της φύσης του αλλά και λόγο ενυδρείου που είναι πολύ μικρό δεν μας έχεις πει άμα έχεις στρώσει το ενυδριάκι όπου τα είχες αρχικά όλα μαζί....γα να το δεις αυτό πρέπει να κάνεις τεστ nh3/nh4 και no2

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Γεία σου και εσένα karrot,

καταρχάς το ψαράκι αυτό το απέκτησα από ένα τυχερό παιχνίδι σε ένα πανυγίρη οπόταν δεν είχα ούτε τις απαραίτητες γνώσεις, τα απαραίτητα ωστε να ξεκινήσω ένα καλό ενυδρείο καθώς επίσης λόγω και οικονομικής κατάστασης αφού είμαι φοιτήτρια και άνεργη.

Όταν το πήρα μου φαινόταν άρρωστο επειδη ήταν πολύ "ήσυχο", δεν κινόταν σχεδόν καθόλου, και με τον καιρό, την τροφή (bloodworms) και την συνεχή αλλαγή του νερού άρχισε να γίνεται καλύτερα και να κινείται στη μικρή του γυάλα. Αφού είδα αυτή την εξέλιξη αποφάσισα να του αγοράσω μια πιό μεγάλη γυάλα ( όσο μου επέτρεπαν τα οικονομικά μου), μέχρι τότε ήταν σε ένα πολύ μικρό δοχειο ( χωρητικότητα 3-4 ποτήρια) και έτσι αγόρασα την μικρή γύαλα των 13 L και ρώτησα για να βάλω και άλλα ψαράκια μαζί για να μην είναι μόνο του και μου έδωσαν 3 μικρά χρυσόψαρα. Για διακόσμηση είχα αρχικά πλαστικά δεντρακια και πέτρες και γυάλινες πέτρες όμως στη συνέχεια τα αντικατέστησα με αληθινά κοχύλια ( πρώτα τα έβρασα σε καυτό νερο ).

Χτές πρόσεξα ότι το ματάκι του μονομάχου είχε φουσκώσει πάρα πολύ και έτσι το έβγαλα από την γυάλα των 13 L και το έβαλα στο μικρό του δοχείο που ήταν αρχικά γιατι υποψιάστηκα πως μπορει να χτύπησε σε κάποιο κοχύλι.

Σήμερα το ματάκι του είναι ακόμα πιο φουσκωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου γράψω μπορεί να σε απογοητεύσει, αλλά θα πρέπει να γίνει...

Τα χρυσόψαρα θα πρέπει να δοθούν άμεσα, είτε δίνοντάς τα σε κάποιο μέλος του φόρουμ εδώ μέσα, είτε επιστρέφοντάς τα στο κατάστημα που τα πήρες και ζητώντας να σου κάνει πίστωση στο κόστος τους ώστε να μπορέσεις να αγοράσεις καμιά τροφούλα ή κάτι άλλο χρήσιμο. Αν τα κρατήσεις έτσι, θα σου ψοφήσουν όλα και τότε θα υποστείς μεγαλύτερη απογοήτευση.

Θα ήθελα να μας εξηγήσεις πως κάνεις το καθάρισμα του φίλτρου σου.

Επίσης θα πρέπει τη θερμοκρασία να την κρατήσεις περίπου στους 25 βαθμούς, καθώς και το νερό αλλαγής θα πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία.

Όταν λες αλλαγή νερού, πόσο αλλάζεις? Όλο το νερό ή κάποιο ποσοστό του?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω μαζί εδώ και 6 μήνες και δεν παρατήρησα καμία επιθετική συμπεριφορά από την πλευρά του μονομάχου, αντιθέτως κρυβόταν συνεχώς πίσω από το φίλτρο.

Το φίλτρο που μου πρότειναν να αγοράσω είναι μικρό, ανοιγει και έχει σφουγκαράκι μέσα ( δεν ξέρω αν είνα όλα τα φίλτρα ετσι) βγάζω το σφουγκαράκι και το καθαρίζω με άφθονο νερό ( της βρύσης).Οταν αλλάζω το νερό της γυάλας το αλλάζω όλο και την καθαρίζω καθώς και τα κοχύλια με σφουγκαρι. όταν ξαναγεμίσω την γύαλα βάζς περίπου 2,5 ml Biotopol και το αφήνω για αρκετή ώρα προτού βάλω τα ψαράκια μέσα ώστε να διαλυθεί όσο το δυνατο περισσότερο και να έρθει το νερο σε θερμοκρασία δωματιου.

Έγινε επεξεργασία - Stavroula1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω μαζί εδώ και 6 μήνες και δεν παρατήρησα καμία επιθετική συμπεριφορά από την πλευρά του μονομάχου, αντιθέτως κρυβόταν συνεχώς πίσω από το φίλτρο.

Το φίλτρο που μου πρότειναν να αγοράσω είναι μικρό, ανοιγει και έχει σφουγκαράκι μέσα ( δεν ξέρω αν είνα όλα τα φίλτρα ετσι) βγάζω το σφουγκαράκι και το καθαρίζω με άφθονο νερό ( της βρύσης).Οταν αλλάζω το νερό της γυάλας το αλλάζω όλο και την καθαρίζω καθώς και τα κοχύλια με σφουγκαρι. όταν ξαναγεμίσω την γύαλα βάζς περίπου 2,5 ml Biotopol και το αφήνω για αρκετή ώρα προτού βάλω τα ψαράκια μέσα ώστε να διαλυθεί όσο το δυνατο περισσότερο και να έρθει το νερο σε θερμοκρασία δωματιου.

Δυστυχώς έτυχες πολύ κακής ενημέρωσης στο ξεκίνημά σου.

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή αναφέροντας τα λάθη σου:

1) Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού (αντέχουν και στους0 βαθμούς), σε αντίθεση με τους μονομάχους που είναι τροπικού κλίματος (από 22-27 βαθμούς).

2) Τα χρυσόψαρα θέλουν πολλά λίτρα, ανάλογα κι από το είδος τους. Για 3 χρυσόψαρα ένα ενυδρείο 150 λίτρων είναι το ιδανικό.

3) Τα χρυσόψαρα είναι "βρωμιάρικα" ψάρια. Μολύνουν πολύ το νερό του ενυδρείου και γι'αυτό θέλουν και πολλά λίτρα αλλά και πολύ καλό φιλτράρισμα.

4) Το φίλτρο που έχεις είναι πάρα πολύ μικρό. Είναι ιδανικό για τα λίτρα της γυάλας σου, αλλά μικρό για τα ψάρια που έχεις μέσα. Ούτως ή άλλως σου εξήγησα πως η γυάλα σου είναι μικρή για αυτά τα ψάρια.

5) Το φίλτρο δεν το καθαρίζουμε ποτέ, παρά μόνο όταν μπουκώσει και μειωθεί η απόδοσή του. ΤΟ καθάρισμα δεν γίνεται ποτέ με νερό βρύσης, αλλά πάντα με νερό της γυάλας και ποτέ δεν πρέπει να καθαρίζει εντελώς. Η βρώμα μου εσύ καθαρίζεις, είναι όλα τα ωφέλιμα βακτήρια για τη σωστή λειτουργία του ενυδρείου.

6) Αλλαγές νερού κανονικά δεν κάνουμε ποτέ στο 100%. Και λέω κανονικά θεωρώντας πως υπάρχει σωστή ιχθυοφόρτωση στα κατάλληλα λίτρα και το το κατάλληλο φίλτρο.

7) Όπως το φίλτρο δεν το πλένουμε ποτέ, έτσι δεν πλένουμε και τη γυάλα και τα διακοσμητικά της. Φυσικά στη δική σου περίπτωση, με τόσα ψάρια σε τόσα λίγα λίτρα και κυρίως επειδή έχεις χρυσόψαρα, είναι άλλο πράγμα.

Ξαναλέω, πως η μόνη λύση είναι να επιστραφούν σήμερα κι όλας τα χρυσόψαρα, αλλιώς θα χάσεις δυστυχώς όλα σου τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ που μου επισήμανες τα λάθη μου, θα προσπαθήσω να τα διορθώσω.

Οστώσο, με το μονομάχο μου τι θα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον επιστρέψεις τα άλλα ψάρια, κι εφόσον του προσφέρεις συνθήκες από ποιότητας νερού, διατροφής, φιλτραρίσματος και διατροφή θα γίνει καλά μόνος του λογικά, Αν όχι θα πρέπει να πάρει φάρμακο, αλλά δεν θέλω να μπούμε από σήμερα σε αυτή τη διαδικασία. Να περιμένουμε 1-2 μέρες.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να προμηθευτείς και ζωντανά βακτήρια από το petshop σου για να μπορέσεις να φτιάξεις τη σωστή λειτουργία του φίλτρου σου.

Αν θες να φτιάξουμε ένα οργανόγραμμα, θα πρέπει να κάνεις τα παρακάτω:

1) Άμεση επιστροφή των χρυσόψαρων.

2) Αγορά θερμοστάτη και θερμομέτρου

3) Αγορά βακτηρίων

4) Πλήρη αλλαγή νερού του νευδρείου χωρίς κάποιο ιδιαίτερο καθάρισμα. Απλά αλλά ζεις το νερό και ρίχνεις το αντιχλώριο που έχεις.

5) Ρίχνεις και βκτήρια

6) Ρυθμίζεις τον θερμοστάτη ώστε να δείξει το θερμόμετρο περίπου 25 βαθμούς

7) Βάζεις τον μονομάχο μέσα στο ενυδρείο όταν η θερμοκρασία σταθεροποιηθεί.

8) Ταΐζεις κάθε μέρα μία φορά και από 2-3 bloodworms

9) Ανά 2η μέρα θα κάνεις αλλαγή νερού περίπου 3-4 λίτρα που θα το έχεις προετοιμάσει πρώτα με αντιχλώριο και θα έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτή του νερού του ενυδρείου.

Αν σε 2 μέρες δεν δεις ελαφρά βελτίωση του ματιού του μονομάχου, θα πρέπει να προχωρήσουμε σε φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος σου έχει pop-eye.

Μπορεί να οφείλετε σε πολλούς λόγους αλλα η θεραπεία σε όλες τις περιπτώσεις είναι :

1) Καθαρό νερό σε θερμοκρασία περίπου 24-26C. Είναι αρκετά σημαντικό το ψαράκι να έχει πάντα καθαρό νερό και σταθερές συνθήκες. Το καλύτερο είναι φίλτρο με θερμοστάτη αλλα αν δεν τα διαθέτεις καθημερινές αλλαγές νερού διατηρόντας κατα τη διάρκεια του 24ώρου όσο τον δυνατόν σταθερή θερμοκρασία.

2) Ενυδρειακό αλάτι ( ή τυροκομικό ή οποιοδήποτε άλλο ΧΩΡΙΣ πρόσθετα ροής ) σε αναλογία 5 γραμμάρια στο λίτρο

3) Ένα αντιβακτηριδιακό ενυδρειακό φάρμακο με εφαρμογή ώς αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης του.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος σου έχει pop-eye.

Μπορεί να οφείλετε σε πολλούς λόγους αλλα η θεραπεία σε όλες τις περιπτώσεις είναι :

1) Καθαρό νερό σε θερμοκρασία περίπου 24-26C. Είναι αρκετά σημαντικό το ψαράκι να έχει πάντα καθαρό νερό και σταθερές συνθήκες. Το καλύτερο είναι φίλτρο με θερμοστάτη αλλα αν δεν τα διαθέτεις καθημερινές αλλαγές νερού διατηρόντας κατα τη διάρκεια του 24ώρου όσο τον δυνατόν σταθερή θερμοκρασία.

2) Ενυδρειακό αλάτι ( ή τυροκομικό ή οποιοδήποτε άλλο ΧΩΡΙΣ πρόσθετα ροής ) σε αναλογία 5 γραμμάρια στο λίτρο

3) Ένα αντιβακτηριδιακό ενυδρειακό φάρμακο με εφαρμογή ώς αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης του.

Όχι αλάτι σε μονομάχο, τουλάχιστο σε αυτή τη φάση. Θα τον κατακάψει.

Το φάρμακο θα είναι η επόμενη επιλογή, εφόσον οι σωστές συνθήκες δεν φέρουν τα σωστά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, έκανα ότι μου είπατε και το ματάκι του μονομάχου άρχισε να ξεφουσκώνει σιγα σιγα.

Κατι που παρατήρησα μόλις τώρα είναι ότι όταν του έβαλα τροφή αρχικα την μάσησε και στη συνεχεια την εφτυσε. Γιατι έγινε αυτο?

Έγινε επεξεργασία - Stavroula1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, έκανα ότι μου είπατε και το ματάκι του μονομάχου άρχισε να ξεφουσκώνει σιγα σιγα.

Κατι που παρατήρησα μόλις τώρα είναι ότι όταν του έβαλα τροφή αρχικα την μάσησε και στη συνεχεια την εφτυσε. Γιατι έγινε αυτο?

Για πολλούς και διάφορους λόγους μπορεί να έχει τέτοια συμπεριφορά. Τι τροφή δίνεις, πόσο και κάθε πότε?

Χαίρομαι που το ψαράκι σου βελτιώνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να έτυχε ή να μη πείναγε. Παρατήρησέ το και αν το κάνει καθημερινά, θα πρέπει να εμπλουτίσεις το μενού του και με καμιά ακόμα τροφούλα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να έτυχε ή να μη πείναγε. Παρατήρησέ το και αν το κάνει καθημερινά, θα πρέπει να εμπλουτίσεις το μενού του και με καμιά ακόμα τροφούλα.

Λοιπόν, σήμερα πήγα και του έπιασα μια πιό μεγάλη γιάλα από ότι το είχα πριν μέσα (5Λ διαστάσεις: μήκος 28,5 cm, πλάτος 15 cm και ύψος 14 cm) και του έπιασα και τροφούλα Με bloodworms.Έβαλα τον θερμοστάτη μέσα και περίμενα να φτάσει μέχρι τους 80F και τον έβαλα μέσα, μαζί με το biotopol.

Του έβαλα τροφή και περίμενα να δω αν θα έτρωγε, όμως υστερα από 2-3 λεπτά παρατήρησα πως δέν είχε φάει καθόλου. Κάτι που ξέχασα να αναγέρω είναι ότι από την προηγούμενη κυριακή (21/11) σήμερα βρήκα τα πρώτα περιττώματα του.

Επίσης το φούσκωμα στο μάτι ξεκίνησε να επανέρχεται και από την ίδια πλευρά έφυγε ένα λέπι και από κάυω εμφανίστηκε κάτι σαν καφε-κοκκινο δερμα.

Τώρα που παρατήρησα εχει φάει την περισσότερη τροφή, είναι όμως λογικό να κάνει τόση πολλή ώρα να φαεί? το έβαλα στις 2 και 15.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα πήγα και του έπιασα μια πιό μεγάλη γιάλα από ότι το είχα πριν μέσα (5Λ διαστάσεις: μήκος 28,5 cm, πλάτος 15 cm και ύψος 14 cm) και του έπιασα και τροφούλα Με bloodworms.Έβαλα τον θερμοστάτη μέσα και περίμενα να φτάσει μέχρι τους 80F και τον έβαλα μέσα, μαζί με το biotopol.

Του έβαλα τροφή και περίμενα να δω αν θα έτρωγε, όμως υστερα από 2-3 λεπτά παρατήρησα πως δέν είχε φάει καθόλου. Κάτι που ξέχασα να αναγέρω είναι ότι από την προηγούμενη κυριακή (21/11) σήμερα βρήκα τα πρώτα περιττώματα του.

Επίσης το φούσκωμα στο μάτι ξεκίνησε να επανέρχεται και από την ίδια πλευρά έφυγε ένα λέπι και από κάυω εμφανίστηκε κάτι σαν καφε-κοκκινο δερμα.

Τώρα που παρατήρησα εχει φάει την περισσότερη τροφή, είναι όμως λογικό να κάνει τόση πολλή ώρα να φαεί? το έβαλα στις 2 και 15.

Συνεχίσεις τη θεραπεία? Αν όχι, συνέχισέ την. Βράσε έναν αρακά (όχι πάρα πολύ) αποφλοίωσέ τον και δίνε του μικρά κομματάκια να δεις αν θα τα φάει.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίσεις τη θεραπεία? Αν όχι, συνέχισέ την. Βράσε έναν αρακά (όχι πάρα πολύ) αποφλοίωσέ τον και δίνε του μικρά κομματάκια να δεις αν θα τα φάει.

Του αλλαζω 2 φορες την μέρα το νερό με αντιχλωριο και θερμοκρασια.

Βακτήρια δεν έχω. Σήμερα αγόρασα και ένα νέο φίλτρο επειδή αυτό που είχα δεν λειτουργούσε. Πρεπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία προτού το βάλω σε λειτουργεία?

Link to comment
Share on other sites

Του αλλαζω 2 φορες την μέρα το νερό με αντιχλωριο και θερμοκρασια.

Βακτήρια δεν έχω. Σήμερα αγόρασα και ένα νέο φίλτρο επειδή αυτό που είχα δεν λειτουργούσε. Πρεπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία προτού το βάλω σε λειτουργεία?

2 φορές την ημέρα του αλλάζεις πλήρως το νερό? Αν ναι, τότε το ταλαιπωρείς το ψαράκι. Μία φορά ανά 5-7 μέρες θα αλλάζεις το 50% και θα ταΐζεις μία φορά την ημέρα από ένα φυλλαράκι. Για να βάλεις το φίλτρο σε λειτουργία, θα πρέπει να προμηθευτείς και βακτήρια. Αλλιώς βάλτο μέσα στο ενυδρείο και απλά μη το έχεις στη πρίζα μέχρι να προμηθευτείς και βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

2 φορές την ημέρα του αλλάζεις πλήρως το νερό? Αν ναι, τότε το ταλαιπωρείς το ψαράκι. Μία φορά ανά 5-7 μέρες θα αλλάζεις το 50% και θα ταΐζεις μία φορά την ημέρα από ένα φυλλαράκι. Για να βάλεις το φίλτρο σε λειτουργία, θα πρέπει να προμηθευτείς και βακτήρια. Αλλιώς βάλτο μέσα στο ενυδρείο και απλά μη το έχεις στη πρίζα μέχρι να προμηθευτείς και βακτήρια. τι χρειάζονται τα βακτήρια?

Έγινε επεξεργασία - Stavroula1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...